Jak zachowywać się w saunie? Poradnik początkującego

comment Comment: 0 favorite Hit: 7144

Popularność saunowania znacznie wzrosła w ostatnich latach, przede wszystkim w związku z otwieraniem w całej Polsce term czy ośrodków spa, gdzie wyznaczone są strefy saun. Przed pierwszą wizytą w takim miejscu, warto poznać zasady w nim obowiązujące, aby nie narażać innych i siebie na niekomfortowe sytuacje. Jak korzystać z sauny i jak zachować się w saunie - oto nasz poradnik dla osób, które mają przed sobą pierwszą wizytę w tego typu strefie relaksu.Jak korzystać z sauny?

W strefach saun zazwyczaj można trafić na kilka ich rodzajów: sucha, mokra (parowa), sauna na podczerwień czy biosauna. Wybierając się w takie miejsca, zarezerwujmy sobie sporo czasu, co najmniej 2 godziny. Największe korzyści z saunowania odniesiemy powtarzając pobyt w każdym rodzaju sauny kilka razy, przeplatając je momentami schładzania i relaksu. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z czasem pobytu w saunie, zwłaszcza za pierwszym razem. W saunie fińskiej, suchej, w której panuje najwyższa temperatura, zalecane jest przebywanie do maksimum 15 minut w czasie pierwszego pobytu. Jeżeli jednak poczujemy się słabo czy nawet po kilku minutach zaczniemy odczuwać znaczny dyskomfort - nie wahajmy się wyjść jak najszybciej. Saunowanie ma być przyjemnością, nie przykrym obowiązkiem.

Prawidłowe saunowanie należy poprzedzić zawsze starannym umyciem ciała, nawet jeśli w domu wzięliśmy wcześniej prysznic. Ciało będzie najlepiej przygotowane na korzystanie z dobrodziejstw sauny jeżeli zmyjemy z niego pot oraz wszelkie kosmetyki. Zmieniając saunę czy wchodząc po niej do basenu, również pamiętajmy o wzięciu prysznica. Dbamy w ten sposób o czystość całego kompleksu, z którego korzysta przecież wiele osób.

Cały seans saunowania powinien obejmować:

- pobyt w wybranej saunie,
- schłodzenie ciała w odpowiedni sposób, zaczynając od stóp i przechodząc w górę,
- relaks, w trakcie którego możemy skorzystać z ustawionych zazwyczaj w saunach leżanek, groty solnej czy innych miejsc sprzyjających wypoczynkowi.

Dopiero po odpoczynku możemy zdecydować się na ponowne wejście do sauny. Pamiętajmy również, aby w trakcie relaksu nawadniać organizm, najlepiej czystą wodą, ewentualnie ze zdrowymi dodatkami smakowymi, jak sok z cytryny, krojone jabłka czy inne owoce wrzucone do wody.

Kultura saunowania - jak ubrać się do sauny?

Zasady korzystania z sauny jasno wskazują, że należy przebywać w niej nago, zwłaszcza w przypadku sauny mokrej, w której wydobywa się duża ilość pary. Na golasa pozwalamy całemu ciału oddychać i korzystać z możliwości pozbycia się toksyn, jakie daje nam sauna. W przypadku sauny parowej zakrywanie ciała jakimikolwiek tkaninami mija się z celem, ponieważ każdy ręcznik nasiąknie w niej momentalnie wilgocią, stanie się ciężki i mokry, a przez to nieprzyjemny w użyciu. Zapomnijmy również o kostiumach kąpielowych! Są one najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych, które nagrzewając się, mogą spowodować odparzenia, zwłaszcza w wyjątkowo wrażliwych okolicach intymnych.

Jak powinien więc wygląda zabierany ze sobą zestaw do sauny?

Najlepszym rozwiązaniem będzie wyposażenie się w cienki ręcznik bawełniany, który możemy podłożyć pod siebie, siedząc na deskach w saunie suchej - fińskiej oraz mniejszy ręcznik, który rozłożymy pod stopami, chroniąc w ten sposób deski przed naszym potem. Większego, cienkiego ręcznika bawełnianego możemy również używać do okrycia się w trakcie przechodzenia między poszczególnymi saunami czy korzystania z barów dostępnych w większości z takich miejsc. Warto poza tym zabrać ze sobą praktyczny ręcznik szybkoschnący, np. wykonany z mikrofibry, którym wytrzemy ciało po prysznicu schładzającym. Popularnymi rozwiązaniami są także specjalne, bawełniane ręczniki na biodra lub pareo dla Pań zapinane na rzepy w pasie lub nad biustem, które będą stanowić wygodny strój do saunowania, zwłaszcza w momentach relaksu. Nawet jeżeli nie mamy własnych ręczników tego typu, w większości z saun bez problemu je wypożyczymy za dodatkową, drobną opłatą.

Przygotowując się do wizyty w saunie, nie zapominajmy o klapkach, które są obuwiem zabezpieczającym przed poślizgnięciem się na mokrej podłodze w strefie spa. Wchodząc jednak do samej sauny, zostawiamy je na zewnątrz, z podobnych powodów, co nieużywanie w niej kostiumów kąpielowych. Rozgrzewająca się guma może spowodować oparzenia, a w niektórych przypadkach wręcz wydzielać toksyczne substancje, które raczej nie wpłyną korzystnie na zdrowie nasze czy współsaunowiczów. Przed wejściem do sauny zdejmijmy również biżuterię. Rozgrzewający się metal może mieć równie przykre działanie uboczne, co kostium kąpielowy z tworzywa sztucznego czy gumowe klapki.

Doświadczeni bywalcy saun w swoich zestawach mają także zazwyczaj opaskę lub kapelusz na włosy. Ochrona fryzury przed wysokimi temperaturami panującymi w sanie jest wskazana zwłaszcza w przypadku osób, które z natury mają tendencję do wysuszania się włosów. Wysoka temperatura może, niestety, spowodować nasilenie się tych objawów. Dlatego poza osłoną na włosy, zabierzmy ze sobą sprawdzone kosmetyki odżywiające i nawilżające, które doprowadzą naszą fryzurę do ładu po pobycie w saunie.

Savoir-vivre w saunie

Wszystkim, którzy zastanawiają się, jak zachować się w saunie, podpowiadamy: przede wszystkim z wysoką kulturą i mają wzgląd na innych. Strefa beztekstylna nie jest miejscem na jakiekolwiek obsceniczne gesty, zachowania czy uporczywe wpatrywanie się w inne osoby. Sauna mokra, gdzie wchodzimy bez ręczników, na golasa, jest zazwyczaj miejscem delikatnie oświetlonym i na tyle wypełnionym parą, że nawet osoby nieśmiałe mogą poczuć się tutaj swobodnie. Nieco inaczej jest w saunie suchej, w której skrępowanie nagością może być mocniej odczuwalne. W takim przypadku, jeżeli korzystamy po raz pierwszy z sauny, dla własnego komfortu możemy przysłonić miejsca intymne i powstrzymać się przed wpatrywaniem się w inne osoby, bez większych problemów siadające tu nago.

Pamiętajmy także, że sauna ma być miejscem relaksu, odprężenia i swoistego oderwania się od codzienności. Dlatego nawet wybierając się do niej z grupką znajomych, nie epatujmy głośnym śmiechem i rozmowami. Miejmy na uwadze, że inni goście niekoniecznie mają ochotę wysłuchiwać rozmów najlepszych przyjaciółek czy męskich, niedyskretnych zwierzeń.

Absolutnie zakazane jest również używanie w saunie telefonów komórkowych. Po pierwsze: trudno odpocząć i oddać się faktycznemu relaksowi wpatrując się nieustannie w ekran smartfona. Po drugie: może one budzić dyskomfort wśród innych saunowiczów, którzy nie życzą sobie wykonywania nim zdjęć czy kręcenia filmów w strefie, w której chcą poczuć się w pełni bezpiecznie.

Zarówno kobiety w saunie, jak i mężczyźni w saunie będą zadowoleni z pobytu w niej, pod warunkiem stosowania się do wskazanych wyżej zasad i wymagania ich od innych. Wprawdzie rozmowy w saunie nie są wskazane, jednak nie obawiajmy się zwrócić uwagę komuś, kto nie do końca orientuje się w panującym tu savoir-vivrze. Tylko wtedy mamy szansę w pełni odpocząć i skorzystać z dobrodziejstw, jakie daje nam regularne saunowanie.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień