Koszt utrzymania jacuzzi, czyli ile prądu pobiera domowe spa?

comment Comment: 0 favorite Hit: 208

Czy miesięczny koszt utrzymania jacuzzi może przerazić jego świeżo upieczonego posiadacza? Niekoniecznie! To zależy m.in. od tego, jakie jest nasze miesięczne zużycie prądu wyrażone w kWh (kilowatogodzinach), a także jaki jest koszt energii elektrycznej w danym roku. Nie bez znaczenia jest też moc całej instalacji oraz jej wydajność. Co zatem zrobić, aby rachunki za prąd po zainstalowaniu jacuzzi nie zaskoczyły nas swą wysokością? Odpowiadamy!

Ile prądu pobiera jacuzzi dmuchane?

Odpowiedź na pytanie zawarte w śródtytule nie jest jednoznaczna. Przyjmuje się, że średnio pobiera ono z sieci około 0,75 kW. To oznacza, że godzinna kąpiel przełoży się na zużycie 0,75 kWh. Czy to dużo? Pamiętajmy, że jest to wartość uśredniona. Im więcej pomp i grzałek, tym zużycie, a tym samym koszt eksploatacji będzie większy. Nie bez znaczenia jest też intensywność użytkowania. Im częściej korzystamy z hydromasażu, tym więcej musimy zapłacić.

Analizując zużycie prądu, musimy również wziąć pod uwagę to, jakie napięcie zasilania jest konieczne do płynnej pracy jacuzzi. Eksploatacja dużych i rozbudowanych urządzeń wymaga podłączenia ich do sieci trójfazowej (400V). To z kolei oznacza konieczność przeprowadzenia niezbędnych prac instalacyjnych w obrębie domowej sieci energetycznej. Na marginesie warto dodać, że podłączenie sieci trójfazowej to inwestycja, która może też przełożyć się na efektywniejsze wykorzystanie urządzeń AGD (np. płyt indukcyjnych lub przepływowych podgrzewaczy wody).

Jaki jest średni koszt utrzymania jacuzzi ogrodowego?

Zakładając, że średnie zużycie energii elektrycznej przez jacuzzi to 0,75 kWh, wystarczy tę wartość pomnożyć razy aktualne stawki energii elektrycznej za kilowatogodzinę. W ten sposób otrzymamy szacunkowy koszt, jaki musimy ponieść na skutek godzinnej kąpieli. Czy to dużo? Bądźmy szczerzy — podgrzewanie wody do zadanej temperatury generuje największe koszty. Włączenie jacuzzi i aktywacja systemu grzałek do jacuzzi oznacza, że pobór mocy jest wtedy największy, gdyż temperatura cieczy musi wzrosnąć czasem nawet o kilkadziesiąt stopni Celsjusza.

Praktycznie każdy model jacuzzi wyposażony jest w system, który umożliwia kontrolę temperatury na określonym poziomie. Oznacza to, że po osiągnięciu określonej temperatury, podgrzewacze przechodzą w tryb podtrzymania, a średnia moc pobierana w ciągu godziny spada nawet o kilkadziesiąt procent. Tym samym dłuższe korzystanie z jacuzzi o określonych parametrach technicznych generuje mniejsze koszty niż jego ciągłe włączanie i wyłączanie.

Czynniki wpływające na zużycie energii przez jacuzzi

Jacuzzi ogrodowe to urządzenie, które za pomocą różnych dostępnych funkcji, ma zwiększyć komfort relaksu w ciepłej, a nawet gorącej wodzie. Im więcej ich jest, tym pobór energii jest większy. Oczywiście niektóre z nich — jak np. filtrowanie wody — to procesy, które muszą mieć miejsce. Podobnie jest z podgrzewaniem wody, gdyż kąpiel w zimnej wodzie (poza upalnymi, letnimi dniami) nie należy do przyjemnych.

Na ilość zużytej energii wpływa również taryfa energetyczna, z jakiej aktualnie korzystamy. Z perspektywy użytkowania jacuzzi warto postawić na taryfę, w ramach której ceny będą niższe np. w weekend. Zużyjemy tę samą ilość energii, ale redukując koszty. Wreszcie solidny udział w bilansie energetycznym zestawu ma pompa do jacuzzi ogrodowego. W zasadzie mamy tu do czynienia z dwiema pompami:

  • filtrującą, która oczyszcza wodę poprzez system filtrów,

  • powietrza, odpowiedzialną za generowanie bąbelków.

Na zużycie energii ma też wpływ temperatura otoczenia. Dmuchane jacuzzi w zimie zużywa więcej energii do podgrzewania wody. Podtrzymanie temperatury również będzie wiązało się z wyższym wydatkiem energetycznym.

Jak zmniejszyć pobór prądu przez jacuzzi ogrodowe?

Jak obniżyć koszt energii zużytej przez urządzenie? Co zrobić, aby efektywność energetyczna jacuzzi była jak najwyższa?

Po pierwsze, warto zaopatrzyć się w sprzęt o dobrych właściwościach termoizolacyjnych. Dzięki temu utrata ciepła zachodzi wolniej, a układ podgrzewania pracuje rzadziej. Odpowiednie materiały ograniczają przenikanie ciepła i pozwalają cieszyć się komfortową kąpielą przez znacznie dłuższy czas. Dobra pokrywa na jacuzzi również pozwoli ograniczyć ucieczkę ciepła.

Po drugie, dobrze dobrane podłoże pod jacuzzi również przełoży się na oszczędności. Dlaczego? Izolacja od gruntu ograniczy zjawisko ucieczki ciepła. Z kolei dzięki właściwemu wytłumieniu i stabilizacji, urządzenie będzie pracować efektywniej.

Po trzecie, właściwa konserwacja urządzeń, które są odpowiedzialne za prawidłową pracę jacuzzi, również przekłada się na mniejsze zużycie energii. Pozwala ona też ograniczyć ryzyko wystąpienia poważnych usterek, których naprawa wiązałaby się z koniecznością poniesienia ogromnych wydatków.

Jak jeszcze można realnie obniżyć koszty zużycia energii elektrycznej przez jacuzzi?

  1. Utrzymywanie odpowiedniej temperatury wody. Kąpiel w jacuzzi nie musi być traktowana na równi z kąpielą w źródłach termicznych. Wręcz przeciwnie — stabilizacja temperatury wody na określonym poziomie pozwoli ograniczyć wydatki na energię elektryczną.

  2. Ograniczenie czasu korzystania z jacuzzi. To prosty, ale za to skuteczny sposób na zmniejszenie wydatków. Oczywiście takie rozwiązanie nie dla wszystkich jest komfortowe, ale pamiętajmy, że zbyt długie przebywanie w gorącej wodzie może być niezdrowe. Kąpiel w jacuzzi zalecana jest maksymalnie 2 - 3 razy w ciągu tygodnia.

  3. Wybranie jacuzzi o niższej mocy. Tutaj sprawa jest prosta. Urządzenie o mniejszej mocy pobiera mniej energii i zmniejsza rachunek za prąd. Niższa moc nie powinna jednak być kompensowana dłuższym czasem np. podgrzewania wody, gdyż wtedy zysk energetyczny będzie znikomy.

  4. Okresowa wymiana wody. Zbyt zanieczyszczona woda (nawet, jeśli tego nie widzimy) może doprowadzić do wzrostu obciążenia pompy. Brud odkładający się w filtrach obniża ich przepustowość i zwiększa ilość pobieranej energii.

  5. Wyłączenie dodatkowych funkcji takich jak zbędne oświetlenie lub (czasowo) hydromasaż, również pozwoli na znaczne oszczędności.

Reasumując, warto wybrać jacuzzi Intex lub Bestway, gdyż zapewniają one cichą, wydajną i przede wszystkim energooszczędną pracę.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień