Jakie podłoże pod basen stelażowy będzie najlepsze?

favorite Hit: 38877

Posiadając basen stelażowy, warto pamiętać, że miejsce, w którym go ulokujemy to istotny aspekt. Chodzi tutaj o podłoże, które ma wpływ na bezpieczeństwo użytkowania, komfort i trwałość basenu ogrodowego. Nie jest nam przecież obojętne ani zdrowie i wygoda, ani też wygląd basenu. Najbardziej polecane przez specjalistów podłoża to piasek, trawnik i kostka brukowa. Warto jest zatem brać pod uwagę, co podłożyć pod basen i jakie te podłoża mają właściwości oraz jakich rozwiązań się nie zaleca.Dlaczego i jaki piasek jest dobrym rozwiązaniem?

 

Piasek, który wysypiemy na zerwanej ściółce trawy to dogodne podłoże dla basenu ogrodowego. Na pewno plusem takiego rozwiązania jest łatwość poziomowania terenu, zwłaszcza w porównaniu z trawnikiem. Przygotowując podłoże z piasku, pamiętajmy, że jego warstwa nie może być zbyt gruba. W takim wypadku nasz basen stelażowy mógłby się zapaść, co z kolei naraziłoby jego użytkowników na niebezpieczeństwo.

Piasek, który wykorzystać można do zbudowania podłoża, powinien być zbity, a jego najlepsza forma występuje, gdy jest drobny i płukany. Decydując się na ten rodzaj przygotowanej podstawy pod basen, zaznaczmy, że nie pojawią się problemy z ostrymi krawędziami, zanieczyszczeniami lub domieszką jakichkolwiek innych materiałów. Odpowiadając na pytanie, jakie podłoże wybrać często mamy też na względzie grubość naszego portfela. Podłoże piaszczyste nie wymaga jednak dużych nakładów finansowych, co uspokoić może właścicieli basenów decydujących się na ten wariant.

 

Dlaczego trawnik jest dobrym podłożem pod basen stelażowy?

 

Baseny ogrodowe ustawione na trawniku są najprostszą i najmniej kosztowną opcją. Decydując się na przygotowanie podłoża pod basen z trawnika, należy brać pod uwagę, że w kolejnym sezonie może nie być w tym miejscu trawy. Aby komfortowo korzystać z basenu stelażowego umiejscowionego na trawniku najlepiej, aby nawierzchnia była piękna, zadbana i wyrównana. Dobrze jest zdać sobie sprawę, że poziomowanie terenu jest trudniejsze niż przy piasku.

Aby skutecznie wypoziomować nawierzchnię, stosuje się na przykład specjalnie przygotowane deski o długości basenu i poziomicę. Po wykonaniu tej czynności dobrze jest upewnić się, czy przygotowany trawnik jest czysty.

Zależy nam, aby nie znajdowały się na nim niechciane gałęzie, kamienie i pozostałości po gruntowaniu. Polecamy zastosować izolację od gruntu, która wpłynie na trwałość basenu, a także na poziom bezpieczeństwa osób z niego korzystających. Często stosuje się maty piankowe, a także maty plandekowe, które stanowią dodatkowe źródło zabezpieczenia.

Przygotowane podłoże powinno być równe, stabilne i nie wpływać na tworzywo, z którego wykonany jest basen ogrodowy.

 

Dlaczego kostka brukowa jest optymalnym wyborem?

 

Zastanawiając się co podłożyć pod basen, bierzemy pod uwagę wszystkie czynniki. Ułożona w autorski sposób kostka brukowa zapewnia trwałość, twardość i równe podłoże. Możliwe jest w tym wypadku idealne wypoziomowanie ze względu na równość kostki.

Rozwiązanie to jest również bardziej kosztowne niż opisane wcześniej podłoże piaszczyste i trawiaste.

Plusem podłożenia pod basen ogrodowy kostki brukowej jest wysoki komfort użytkowania i fakt, że raz ułożona kostka może pozostać tam na zawsze. Jeżeli zatem posiadamy odpowiednią ilość środków finansowych, aby zapewnić basenowi jak najtrwalsze podłoże, zaleca się wykorzystanie tego wariantu. Praca włożona w przygotowanie terenu i wydane pieniądze będą zwracać się z każdym kolejnym sezonem.

 

Jakim podłożem pod basen ogrodowy jest wylewka betonowa?

 

Popularną opcją, którą warto brać pod uwagę jest wylewka betonowa. Zdecydowanie się na ten wariant spowoduje, że nasz basen będzie miał naprawdę stateczne podłoże. Bardzo ważne jest, zwłaszcza przy tym wariancie odpowiednie wypoziomowanie terenu. Jeżeli zostanie to wykonane w sposób niedokładny, prawdopodobny jest problem z przechylającym się basenem. Warto zatem odpowiednio przygotować się przed przygotowaniem podłoża, bądź co zalecane skorzystać z usług profesjonalnej firmy budowlanej. Skrupulatne przygotowanie wylewki betonowej uchroni nas przed ewentualnymi komplikacjami i zapewni trwałość oraz komfort użytkowania.

 

Jak sprawdzają się drewniane podesty w zastosowaniu pod basen stelażowy?

 

Drewniane podesty są stosunkowo łatwe do wypoziomowania, a z racji ich wykonania zapewniają elegancki wygląd basenu. Należy brać pod uwagę fakt, że ich trwałość jest trochę mniejsza niż kostki brukowej lub wylewki betonowej. Podesty drewniane to rozwiązanie, które stało się bardziej popularne w ostatnich latach. Pamiętajmy, że zastosowanie tego rodzaju podłoża, podobnie jak przy wylewce betonowej i kostce charakteryzuje się dużą twardością. Wpływa to oczywiście na wygodę z korzystania z basenu stelażowego i generuje często potrzebę zakupu izolacji od gruntu. Formą drewnianych podestów pod basen mogą stać się również euro-palety.

 

A może płyty chodnikowe i płyty tarasowe?

 

Płyty tarasowe mogą być stosowane jako podłoże pod baseny stelażowe. Posiadają one tworzywa szybkoschnące i doskonale amortyzujące.

Ekologiczne wykonanie, bezpieczeństwo dla zdrowia i spora wytrzymałość jest plusem tego rozwiązania. Dopuszczalne jest również wykorzystanie płyt chodnikowych, których atutem jest trwałość i względnie niski koszt. Kładąc płyty chodnikowe bądź też tarasowe pod basen nie możemy oczywiście zapomnieć o wypoziomowaniu terenu.

 

Odpowiadając na pytanie, co umieścić pomiędzy podłożem a basenem, warto brać pod uwagę twardy styropian. Utwardzony sprzyja zachowaniu temperatury wody, a co za tym idzie oszczędzaniu. Styropian pod basen jest naszym zdaniem niezbędny, jeżeli zależy nam na ekonomicznym rozwiązaniu. Maty plandekowe, plandeki i maty piankowe to produkty, które dają z kolei możliwość izolacji gruntu i zabezpieczenia tworzywa, z jakiego wykonany jest basen ogrodowy. Wiemy oczywiście, że twarde podłoże może sprzyjać przetarciom i innym bardziej uciążliwym uszkodzeniom. Z tego też powodu poza przygotowaniem podstawy basenu istotna jest inwestycja we właściwą izolację gruntu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień