Basen ogrodowy z naturalnym spadkiem terenu - problemy i rozwiązania

comment Comment: 0 favorite Hit: 232

Basen ogrodowy to świetny sposób na ochłodę w gorące letnie dni, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Aby jednak w pełni cieszyć się jego zaletami, niezwykle istotne jest odpowiednie miejsce, na którym zostanie rozłożony. Co zrobić, kiedy nasz teren jest nierówny i pełen spadków? Jak wtedy ustawić basen? Dowiecie się z naszego artykułu!

Na jakim podłożu ustawić basen ogrodowy?

Doskonałe miejsce do rozłożenia basenu to takie, które jest dogodnie nasłonecznione, co przyczynia się do naturalnego podgrzewania wody w basenie. Ważne jest również unikanie obecności drzew i krzewów w pobliżu, które mogłyby zanieczyścić wodę liśćmi. Ponadto istotne jest odpowiednie ukształtowanie terenu, na którym planuje się umieścić basen ogrodowy. Preferowane jest płaskie i wyrównane podłoże, pozbawione elementów, które mogłyby uszkodzić dno basenu, takich jak kamienie, korzenie czy szyszki. Czasami jednak jest to niemożliwe i musimy działać z tym, co mamy do dyspozycji, czyli z naturalnym spadkiem terenu.

Co się stanie, kiedy rozłożymy basen na nierównym terenie?

Bez względu na rodzaj basenu - stelażowy czy rozporowy - wszelkie nierówności stopniowo mogą prowadzić do uszkodzeń. Jeśli chodzi o baseny stelażowe, nierówny teren może powodować wygięcie stelaża pod wpływem ciśnienia wody skierowanego na jedną stronę. Natomiast w przypadku basenów rozporowych, nierówność terenu może spowodować, że ścianki basenu nie będą równomiernie rozpierane z każdej strony, co może prowadzić do ich zapadania się. Dlatego warto znać metody wyrównania terenu pod basen, aby uniknąć tych problemów i zapewnić odpowiednie warunki użytkowania basenu.

Jak wyrównać teren pod basen?

Możliwe jest samodzielne wykonanie wyrównania terenu pod basenem. Do tego celu będziesz potrzebować kilku narzędzi, takich jak szpadel, żyłka i miara. Proces przygotowania podłoża pod basen rozpoczyna się od pomiaru obszaru, na którym ma zostać rozłożony. Następnie, możesz przystąpić do dokładnego oczyszczenia terenu z kamieni i innych luźnych elementów. Kolejnym krokiem jest przekopanie podłoża. W trakcie tego etapu ważne jest, aby zwracać uwagę na większe kamienie, korzenie i inne elementy gleby, usuwając je na bieżąco. Aby uzyskać równą powierzchnię na przekopanym obszarze, warto rozciągnąć żyłkę, która pomoże ocenić, czy teren jest już równy, czy wymaga dosypania lub usunięcia ziemi z pewnego obszaru. Następnie przekopany i wyrównany teren pod basen trzeba ubić. Choć profesjonalne ubijarki zapewniają najlepsze rezultaty, również łopata i nasze własne wysiłki fizyczne mogą dać zadowalający efekt. Po zakończeniu tego procesu, przygotowanie podłoża pod basen jest już zakończone.

Co po wyrównaniu terenu pod basen?

Przed rozłożeniem basenu istotne jest zabezpieczenie go od podłoża przy użyciu maty ochronnej. Poza samym wyrównaniem terenu warto również zadbać o ułożenie specjalnej maty basenowej o odpowiednich wymiarach, pasujących do niecki basenu. Tego rodzaju mata ma kilka istotnych funkcji. Przede wszystkim zapewnia izolację basenu od podłoża, co jest kluczowe. Dodatkowo chroni przed zapadaniem się gruntu oraz minimalizuje ryzyko uszkodzeń niecki basenu przez szkodniki, takie jak krety czy ryjówki, które mogą próbować się przedostać na powierzchnię. Maty basenowe często są dołączane do zestawu basenu, ale jeśli nie są dostępne, warto rozważyć ich dokupienie. Koszt takiego elementu jest niewielki w porównaniu do korzyści, jakie wynikają z jego zastosowania pod niecką basenu.

Jakie miejsce w ogrodzie wybrać?

Przygotowanie odpowiedniego miejsca pod basen stelażowy lub basen rozporowy wymaga uwzględnienia kilku istotnych czynników. Warto pamiętać, że nie należy kupować zbyt dużego basenu, który utrudni korzystanie z ogrodu. Umieszczenie basenu w miejscu zacienionym może wydłużyć czas potrzebny do nagrzewania wody. Ponadto należy unikać umieszczania basenu zbyt blisko drzew, co może skutkować większym wysiłkiem w utrzymaniu czystości.

Dlaczego warto mieć basen w ogrodzie?

Baseny ogrodowe są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które preferują intymność i niekoniecznie czują się komfortowo w miejscach publicznych. Dla tych, którzy chcą zadbać o swoje zdrowie, utrzymać sprawność fizyczną lub mają trudności z tolerowaniem wysokich temperatur, basen ogrodowy jest idealnym rozwiązaniem. Woda ma niezwykłe właściwości relaksujące i odprężające dla całego ciała, dlatego korzystanie z niej na świeżym powietrzu, w ogrodzie, stanowi wartościową inwestycję. Nasze baseny kąpielowe do ogrodu pozwalają cieszyć się nimi o dowolnej porze, bez konieczności współdzielenia miejsca z tłumem na publicznych basenach. Można w nich spędzać czas w ciszy i spokoju z grupą przyjaciół lub najbliższą rodziną.

Gdzie kupić basen ogrodowy?

W naszym sklepie internetowym oferujemy szeroki wybór basenów ogrodowych, aby sprostać różnym preferencjom klientów. Posiadamy najmniejsze baseny dmuchane, które są świetną rozrywką dla małych dzieci potrzebujących schłodzenia w gorące dni. Dostępne są również większe baseny rozporowe lub baseny z ramą, które pomieszczą kilka dorosłych osób. Dodatkowo oferujemy jacuzzi, które sprawią wiele radości podczas spontanicznych imprez, a także będą idealne dla osób z dolegliwościami kręgosłupa lub stawów, ponieważ delikatnie masują bolesne miejsca.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień