TOP 12 aquaparków - Największe parki wodne w Europie

favorite Hit: 9539

Zabawy i relaks w powstających w całej Europie aquaparkach stały się obowiązkowym punktem programu wielu rodzinnych wyjazdów wakacyjnych. To świetny wypoczynek dla całej rodziny, pozwalający odpocząć np. w górach po intensywnym dniu na stoku narciarskim czy alternatywa na deszczowy dzień. Poznajcie 12 najlepszych, naszym zdaniem, Aquaparków w Europie, do których warto zajrzeć będąc w ich okolicach.

1.Aquapark Suntago Wodny Świat – Mszczonów, Polska

Zlokalizowany na terenie gminy Mszczonów Suntago to największy aquapark w bezpośredniej bliskości Warszawy i na chwilę obecną – największy zadaszony park wodny w Polsce i Europie. Został otwarty w 2020 roku i może w sumie pomieścić do 15 tys. osób. Podzielono go na trzy strefy tematyczne:

- Jamango Wodna Dżungla – tropikalna strefa zabaw, gdzie można spędzać czas na 32 zjeżdżalniach na 6 kondygnacjach, w basenie z falami, w dzikich rzekach, na symulatorze Surf-Air czy na wewnętrznym oraz zewnętrznym placu zabaw. Znalazło się tu także 4 tysiące leżaków dla osób szukających odpoczynku;
- Relax – to strefa wypoczynkowa, gdzie zlokalizowany jest basen termalny oraz ogromny ogród. Rozsuwany dach pozwala tu na korzystanie z kąpieli słonecznych w ciepłe dni, a ponadto można wybrać się na masaż, do basenów witalnych, solariów i 3 basenów typu „Dead Sea”;
- Saunaria – to strefa saun, mieszcząca w sumie 12 ich rodzajów, jak łaźnie tureckie, aromaterapeutyczne, koreańskie czy prysznic Calla.

W rankingu najlepszych parków wodnych Europy przygotowywanym przez European Star Award Suntago zajął 10 miejsce w 2020 roku.

2. Lalandia - Billund, Dania

Lalandia to największy park wodny w całej Skandynawii, którego powierzchnia liczy ponad 10000 m2. Znajdziemy w nim sporo akcentów tropikalnych, na czele z roślinnością i elementami małej architektury. Największą atrakcją tego aquaparku są z pewnością zjeżdżalnie. Wśród nich zjeżdżalnia pontonowa Tornado, pozwalająca na wspólny zjazd 4 osób naraz, Wild River – najdłuższa w Europie odkryta zjeżdżalnia licząca sobie 167 m czy wiele zjeżdżalni odpowiednich na najmłodszych. Z myślą o dzieciach stworzono tu również wodny plac zabaw i salę zabaw Monky Tonky z małpim gajem.

3. Aquaworld - Budapeszt, Węgry

Kolejny zaliczany do największych Aquaparków w Europie obiekt, tym razem na Węgrzech, przynależny do Hotelu Ramada Resort. Pod kopułą o średnicy 72 metrów znajduje się park wodny z basenami pływackimi, ze sztuczną falą dla wielbicieli windsurfingu czy do nurkowania. Do atrakcji Aquaworld z pewnością zalicza się także 3-metrowa wieża skoków, zjeżdżalnie ponotowe dla wielu osób pozwalające na urządzanie wyścigów, zjeżdżalnie rynnowe i wiele innych. W środku obiektu króluje budowla wzorowana na świątyni Angor Wat z Kambodży, a egzotyczny klimat tworzą także rzeźby, tropikalna roślinność czy wiszące mosty. Dzieci mogą skorzystać ze specjalnego miejsca do zabawy – Bongo Kids Club ze ścianką wspinaczkową, torem przeszkód i basenem z piłeczkami, brodzików do bezpiecznych zabaw w wodzie i mniejszych zjeżdżalni. Nad ich zabawami czuwają animatorzy, którzy mogą na chwilę odciążyć rodziców korzystających w tym czasie z saun.

4. Siam Park - Teneryfa

Zbudowany w 2008 roku aquapark na Teneryfie zajmuje powierzchnię 185 tys. m2 i został wystylizowany na wzór tajskich kurortów. Do największych atrakcji Siam Park zaliczane są gigantyczne zjeżdżalnie skonstruowane w oryginalny sposób, m.in. prowadzące przez akwaria z milionami małych rybek czy znajdujący się przy wejściu basen z fokami.

5. Fasouri Watermania – Limmasol, Cypr

Największy na Cyprze park wodny zajmuje ponad 100 tys. m2. Choć powstał dość dawno temu, bo jego otwarcie nastąpiło w 1999 roku, od tamtego czasu kilkakrotnie był rozbudowywany i modernizowany, a w 2007 roku otrzymał nawet prestiżową nagrodę World Travel Awards jako najlepszy park wodny w Europie. Znajduje się tutaj m.in. ogromny basen z falami i bardzo długa, leniwie tocząca się rzeka, kilkanaście zjeżdżalni o zróżnicowanym stopniu intensywności, salony masażu czy spa.

6. Tropical Islands – Brand, Niemcy

Jeden z najpopularniejszych aquaparków w Europie, znajdujący się w ogromnej hali, która kiedyś była hangarem dla sterowców. Współcześnie znajduje się tutaj prawdziwy tropikalny raj, gdzie dzięki posadzeniu egzotycznej roślinności i zamieszkującym ten teren ptakom panuje zupełnie odrębny mikroklimat. Strefa Tropikalna i Strefa Saun, które się tutaj znajdują zajmują w sumie powierzchnię 66 tys. m2 i pozwalają rzeczywiście oderwać się od rzeczywistości i „naładować akumulatory”. Basen nazwany Morzem Południowym urządzono na wzór egzotycznych atoli, a w Wiosce Tropikalnej znajdziemy budowle stylizowane na architekturę Tajlandii, Samoa i Bali. Są tu oczywiście również atrakcje dla dzieci, jak brodzik z fontanną i zjeżdżalnią, Klub Tropino z basenem, łódkami, samochodzikami czy ścianką wspinaczkową oraz specjalne animacje dla najmłodszych, których rodzice mogą w tym czasie odpocząć w Strefie Saun lub jednym z barów.

7. Slide and splash – Lagoa, Portugalia

Największy park wodny w Portugalii został zlokalizowany na przedmieściach Lagoa. Liczy sobie ponad 28 tys. m2 powierzchni, gdzie znalazło się miejsce dla kilku basenów, zjeżdżalni o różnym poziomie trudności, jacuzzi i trawników do leżakowania. Skok adrenaliny zapewniają tutaj takie atrakcje jak zjazd z 16-metrowej Kamikaze czy wyciemniona zjeżdżalnia rurowa Black Hole. Obiekt otwarty jest w miesiącach letnich, a dodatkową atrakcję stanowią w nim odbywające się pokazy lotów jastrzębi, akrobacji papug czy prezentacje różnych gatunków gadów.

8. Caribe Aquatic Park (Portaventura) – Taragonna, Hiszpania

Park wodny położony kilkadziesiąt kilometrów od Barcelony i otwarty w 2002 roku. PortAventura Caribe Aquatic Park. Niezwykle malownicze miejsce jest jednym z elementów całego kompleksu rozrywki PortAventura World, gdzie mieści się m.in. park tematyczny poświęcony autom Ferrari. Pełno tu śródziemnomorskiej roślinności, basenów i kolorowych zjeżdżalni. Można pozwolić nieść się falom sztucznej leniwej rzeki, poczuć przypływ adrenaliny na superszybkich zjeżdżalniach lub zjeżdżalniach pontonowych lub cieszyć się słońcem Hiszpanii na jednym z rozstawionych na terenie aquaparku leżaków.

9. AquaPark – Druskininkai, Litwa

Wodnych atrakcji nie brakuje również u naszych litewskich sąsiadów. AquaPark w Druskiennikach na Litwie to jedno z miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów wybierających się na Podlasie. To jeden z największych Aquaparków położonych w północno-wschodniej Europie, liczący sobie 30 tys. m2 powierzchni. Znajdują się tutaj:

- strefa rozrywek wodnych – stricte aquaparkowa, z basenami, zjeżdżalniami i jacuzzi, a także dwupoziomową strefą rozrywek dla dzieci, ze słonym morzem, jaskiniami, plażami, „małpim” mostem i łaźnią dla dzieci. Można tu zostawić najmłodszych od lat 5 do 14 pod okiem opiekunów;

- strefa łaźni – dla osób dorosłych, z 20 saunami i łaźniami, m.in. w stylu fińskim, egipskich czy rzymskim.

10. Aqua Dome – Längenfeld, Austria

Austriackie termy, przepięknie położone w alpejskiej dolinie i pozwalające cieszyć się zdrowotnymi właściwościami wód termalnych. Baseny w Aqua Dome znajdują się pod przeszkloną kopułą, co pozwala na podziwianie niesamowitej tyrolskiej przyrody. Znajdziemy tu m.in. basen pływacki, sale wypoczynkowe, sztuczny wodospad czy basen, w którym prowadzone są zajęcia z aquagimnastyki i aquacyclingu. Dla dzieci przeznaczona jest strefa nazwana Alpejską Arką Noego, gdzie mieści się ogromny statek z dwoma basenami, 90-metrowa zjeżdżalnia, pomieszczenie do zabaw, ścianka wspinaczkowa oraz kino. Niezwykle charakterystycznymi elementami tego austriackiego parku wodnego są znajdujące się na zewnątrz trzy baseny o kształtach ogromnych mis unoszących się w powietrzu i połączonych szklanym stożkiem.

11. AquaCity – Poprad, Słowacja

Położony raptem 40 km od naszej granicy, słowacki aqupark odwiedzany jest bardzo chętnie przez turystów z Polski, którzy doceniają jego przepiękne położenie w Tatrach Słowackich. W AquaCity można skorzystać z dobroczynnych właściwości wody termalnej, która polecana jest osobom z problemami reumatycznymi i bólami układu stawowo-kostnego. Cały obiekt wykorzystuje gorące źródła nie tylko do kąpieli, nawet zimą, ale również do ogrzewania. Znajdziemy tutaj kilkanaście basenów wewnętrznych i zewnętrznych, 50-metrowy basen sportowy, zjeżdżalnie, podświetlane baseny Blue Diamond, gdzie znajduje się także bar wodny i basen Blue Sapphire ze sztuczną falą i wieczornymi pokazami laserowymi. Nie brakuje też atrakcji dla najmłodszych: basenu ze słoną wodą – Wyspa Skarbów – w środku którego został zakotwiczony statek piracki, zewnętrznej Piramidy Majów czynnej latem, z kilkoma zjeżdżalniami, rwącej rzeki czy wodnych placów zabaw. W kompleksie słowackiego AquaCity znajdują się także hotele, centrum spa, klub fitness oraz restauracje.

12. Therme Erding’s Galaxy Water Slide World – Erding, Niemcy

Drugie co do wielkości łaźnie termalne w Europie liczące 185 tys. m2 powierzchni, znajdujące się pod Monachium. Otwarte w 1999 roku, przeszły od tamtego czasu sporą modernizację, m.in. poprzez dobudowanie kompleksu wodnych rozrywek Galaxy Water Slide World. Znajduje się tutaj obecnie 20 zjeżdżalni wodnych, podzielonych na trzy różne poziomy trudności: „rodzinne”, „akcja” i „ekstremalne”. Pod szklaną kopułą, którą w miesiącach letnich otwiera się do połowy znajdują się także baseny spa, wodospady, jacuzzi, łóżka wodne, hydromasaż czy strefa zabaw dla dzieci. Można skorzystać tu również ze strefy spa dla dorosłych, powyżej 18. roku życia – Vital Oase czy kompleksu saun, dla osób powyżej 16. roku życia.

Czas spędzany w aquaparkach to czysta rozrywka i relaks, służące także naszemu zdrowiu. Lekarze polecają relaks w wodzie osobom cierpiącym na problemy z układem stawowo-kostnym, bólami mięśni, układem nerwowym czy jako skuteczną rehabilitację po urazach. Warto zarezerwować czas dla siebie i rodziny, wybierając się w miejsca położone niedaleko wodnych parków rozrywki, aby w pełni skorzystać z ich bogatej oferty.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień