Piasek do pompy basenowej

Aktywne filtry

Filtracja zanieczyszczeń w basenie ogrodowym odbywa się najczęściej za pośrednictwem filtra piaskowego. Jak sama nazwa wskazuje, jego zawartością jest drobnoziarnisty piasek kwarcowy o określonym rozmiarze cząstek. W naszej ofercie znajdą Państwo dobrej jakości piasek, który zapewni najwyższą efektywność filtracji.

Jak działa filtr piaskowy?

W naszej ofercie znajdą Państwo piasek w pojemnikach o masie 12kg i 25kg. Dzięki temu mogą Państwo wybrać ilość optymalną do konkretnego basenu. Proponowany przez nas piasek ma średnicę wynoszącą od 0,4 do 0,8 mm. Dzięki temu jest on idealny do basenów takich marek jak Bestway oraz Intex.

Dlaczego akurat piasek jest najlepszym filtrem oczyszczającą wodę w basenie? Jest to materiał, który zapewnia najwyższą efektywność filtracji, na co zresztą ma wpływ odpowiednia granulacja piasku. Basenowa filtracja piaskowa jest w stanie usunąć zanieczyszczenia składające się z cząstek o średnicy rzędu mikronów. Dzięki temu czysta woda basenu staje się faktem.

Jaki piasek wybrać do basenowego systemu filtracji?

Zacznijmy od tego, jaki piasek do filtra basenowego będzie najlepszy. Tak jak powiedzieliśmy wcześniej, optymalnym rozwiązaniem będzie piasek do filtra basenowego o relatywnie niewielkiej średnicy cząstek. Jeśli będzie ona zbyt mała, przepustowość filtra będzie zbyt niska, co w konsekwencji doprowadzi do nadmiernego obciążenia pompy i jej uszkodzenia. Z kolei zbyt duże cząstki mogą nie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń. Piasek, który jest dostępny w naszej ofercie w opakowaniach 12 i 25 kg pozwala uzyskać optymalne właściwości filtrujące i to niezależnie od warunków pracy.

Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest to, ile piasku do filtra basenowego będzie niezbędne. Otóż jest to materiał o bardzo dużej wydajności. Jedno opakowanie może wystarczyć nawet na kilka lat. W pojedynczym worku znajduje się wystarczająco dużo piasku, by przynajmniej raz wymienić zawartość filtra.

Jak czyścić filtr piaskowy w basenach ogrodowych?

Wiemy już, jaki piasek do pompy basenowej będzie najlepszy. Zastanówmy się zatem, co zrobić, aby nasz system filtracji działał jak najdłużej. Duża wydajność filtra piaskowego jest możliwa wówczas, jeśli okresowo (to jest co 1 lub 2 tygodnie) dokładnie oczyszczamy filtr z pojawiających się w nim zanieczyszczeń. Jak to zrobić? Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest tzw. płukanie wsteczne. Polega ono na tym, aby ciąg pompy został tymczasowo skierowany w odwrotną stronę. Backwash polega na tym, aby rączkę od zaworu pompy filtrującej ustawić odwrotnie do pozycji filtrowania. Dzięki temu woda wypłukuje z obiegu wszelkie zanieczyszczenia zgromadzone w przeciągu ostatnich dni.

Pamiętajmy, że okresowa wymiana piasku po wielokrotnym czyszczeniu i tak jest konieczna. W przeciwnym razie filtr może stać się miejscem, w którym zaczną namnażać się różnego rodzaju bakterie, grzyby i pleśń. Taka sytuacja może stanowić poważne zagrożenie dla osób korzystających z basenu.

Dlaczego warto wybrać nasz piasek do filtru basenowego?

Wybierając wkład kwarcowy do pompy basenowej piaskowej, mają Państwo pewność dokonania właściwego wyboru. Starannie przefiltrowany i oczyszczony piasek do filtrów basenowych z łatwością poradzi sobie nawet z niewielkimi zanieczyszczeniami. Warto również pamiętać o odpowiednio długim czasie pracy pompy basenowej. W tym celu koniecznie trzeba zapoznać się z informacjami podanymi przez producenta. Pracę pompy można ustawić w taki sposób, aby filtrowała wodę głównie w porze nocnej. Dzięki temu — jeśli korzystamy z odpowiedniej taryfy — zapłacimy mniej za energię elektryczną.

Reasumując, oferowany przez nas piasek do pompy basenowej jest znacznie korzystniejszym rozwiązaniem niż popularne, ale za to wymienne filtry kartuszowe. Zapewnia on lepszą wydajność i efektywność filtracji, co ma przełożenie na finalną jakość wody. Warto również pamiętać, że nasz piasek kwarcowy do pompy basenowej jest starannie wyselekcjonowany, w związku z czym korzystanie z niego nie doprowadzi do uszkodzenia pompy.