Wybór miejsca pod jacuzzi ogrodowe - Na czym je postawić?

comment Comment: 0 favorite Hit: 120

Zastanawiasz się, jakie podłoże pod jacuzzi ogrodowe będzie najlepsze? Pewnie szacujesz i obliczasz dostępną przestrzeń, środki i różne warianty jacuzzi, a na dodatek analizujesz, na czym je postawić. Jeśli chcesz, aby było ono równe i stabilne, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Doradzimy w nim, jakie podłoże będzie najlepsze z Twojego punktu widzenia.

Ile miejsca zajmuje jacuzzi ogrodowe?

Na początek proste pytanie — ile miejsca jesteś w stanie poświęcić pod jacuzzi wolnostojące lub osadzone w gruncie? Pewnie z zazdrością patrzysz na posiadaczy dużych ogrodów z olbrzymią przestrzenią rekreacyjną. Jeśli tak, to — na szczęście — jesteś w błędzie. Przestrzeń, jaką zajmie podkład pod jacuzzi plus reszta osprzętu, to zaledwie kilka metrów kwadratowych. Małe modele wanien przygotowane dla 2 - 3 osób, zajmą mniej więcej 3 - 4 metry kwadratowe. Większe urządzenia przeznaczone dla 4 - 5 osób zajmą około 5 - 6 metrów kwadratowych.

Naturalnie instalacja jacuzzi w ogrodzie będzie się też wiązać z koniecznością przygotowania przestrzeni pod złącza dla trzech różnych instalacji, bez których jacuzzi nie może funkcjonować:

 • instalacji elektrycznej, doprowadzającej napięcie do pomp,

 • instalacji wodnej, która doprowadza świeżą wodę,

 • instalacji kanalizacyjnej, do której można odprowadzić zużytą wodę.

Wybór miejsca pod jacuzzi ogrodowe

Nie jest tajemnicą, że zarówno stałe, jak i dmuchane jacuzzi musi być osadzone na wytrzymałym podłożu. Bądźmy szczerzy — ciężar jacuzzi może wynieść nawet półtorej tony, a to oznacza konieczność montażu na płaszczyźnie, która będzie odporna na odkształcenia powstałe na skutek oddziaływania tak dużego ciężaru. Wybrać miejsce należy również w taki sposób, aby zapewnić dopływ wody, energii elektrycznej i odpływ do kanalizacji. W przypadku instalacji wodnej można być mniej wymagającym, ponieważ istnieje możliwość zalania wanny wodą przy pomocy węża ogrodowego.

Miejsce, w którym zostanie położona mata pod jacuzzi, powinno być płaskie, co jest szczególnie ważne w przypadku prawidłowego działania poszczególnych komponentów urządzenia. Wspomniana mata jest często wykonana z pianki, która ma za zadanie:

 • wyrównać podłoże (w niewielkim zakresie),

 • ochronić dno jacuzzi przed niewielkimi uszkodzeniami.

Jacuzzi ogrodowe można usytuować w wielu miejscach, w tym na drewnianym podeście, na równi z trawnikiem, a także na kostce brukowej. W każdym z tych przypadków musimy jednak uwzględnić kwestie związane z obciążeniem i nośnością podłoża.

Miejsce na wannę powinno też zapewniać:

 • prywatność — jacuzzi warto zainstalować w miejscu, które jest w miarę dobrze chronione przed wzrokiem sąsiadów i przechodniów; można też zdecydować się na montaż ogrodzenia (np. roślinnego) lub pergoli z gustownym oświetleniem,

 • łatwą komunikację z domem, co ma istotne znaczenie np. podczas jesiennych lub zimowych kąpieli,

 • wygodę, a najlepiej, jeśli otoczenie potrafi budować nastrój i koić nerwy.

Uwaga! Decydując się na własną wannę z hydromasażem w ogrodzie, niezbędny może okazać się montaż podestu pod jacuzzi. Jest to prosta konstrukcja, która pozwoli na ukrycie urządzeń odpowiedzialnych za pracę urządzenia. Powinno znaleźć się w nim okienko rewizyjne, które umożliwi przegląd stanu tychże urządzeń i w razie potrzeby ich naprawę bądź wymianę.

Przygotowanie podłoża dla dmuchanego jacuzzi

Przygotowanie podłoża dla jacuzzi w ogrodzie nie powinno być zbyt dużym problemem. Najlepiej, jeśli znajdzie się ono w miejscu ustronnym, a zarazem cichym i spokojnym. W końcu jacuzzi instaluje się po to, aby odpocząć.

Gdy już wybraliśmy odpowiednie podłoże, to nadszedł czas, by ją właściwie przygotować. Od czego zacząć?

 1. Gdy zdecydowaliśmy się na montaż jacuzzi na równi z trawnikiem, powinniśmy zastosować odpowiednią izolację od ziemi. W tym celu warto wykopać niewielkie wgłębienie (na około 30 cm głębokości), którego rozmiary będą takie same, jak wymiary wanny z hydromasażem. Wgłębienie należy obsypać dość drobnym żwirem, a na tak przygotowany grunt nałożyć płytę izolacyjną. Dzięki temu rozwiązaniu jacuzzi ogrodowe w ziemi będzie pracować znacznie ciszej, a co za tym idzie — jej praca nie stanie się uciążliwa dla nas i dla naszych sąsiadów.

 2. Jeśli zdecydowaliśmy się na zatopienie jacuzzi np. w tarasie, to koniecznie należy przygotować zabudowę jacuzzi, w której umieszczone zostaną wszystkie urządzenia odpowiedzialne za prawidłową pracę całej instalacji. Poza tym dostęp do osprzętu będzie konieczny również ze względu na konieczność właściwej konserwacji wanny.

A co, jeśli jacuzzi chcemy zainstalować na płaszczyźnie z kostki brukowej lub wylewce betonowej? W takiej sytuacji jedyne co nam pozostaje, to zabezpieczenie całości od spodu warstwą izolacyjną. Osprzęt sterujący urządzeniem możemy ukryć w niewielkiej, przybocznej zabudowie.

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, wybierając miejsce na jacuzzi?

Najłatwiej wybrać miejsce na jacuzzi, gdy projektujemy je wraz z całym domem, umiejscawiając je np. na tarasie ogrodowym.. Wtedy możemy sobie pozwolić na odpowiednią zabudowę, infrastrukturę, a także łatwy dostęp do wszystkich niezbędnych instalacji. Jeśli montaż wanny wymaga dostosowania już istniejącej infrastruktury, to jej instalacja może generować nieco większe koszty. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że nowoczesne, dmuchane jacuzzi to urządzenia proste w montażu.

W praktyce oznacza to, że są one dość delikatne. W związku z tym wybierając miejsce pod kątem ich instalacji, warto unikać:

 • lokalizacji, w których istnieje ryzyko uszkodzenia poszycia fragmentami spadających gałęzi,

 • sąsiedztwa dróg dojazdowych pokrytych kamieniami lub żwirem, gdyż ich cząstki wprawione w ruch, mogą uszkodzić jacuzzi,

 • miejsc, w których zwierzęta domowe (np. psy, koty) mogłyby uszkodzić poszycie lub instalację sterującą.

Reasumując, na czym postawić jacuzzi ogrodowe? Z pewnością nie na balkonie, gdyż ważąca ponad tonę instalacja, może go zniszczyć. Niemniej pozostałe lokalizacje (taras, ogród) doskonale się do tego nadają. Co więcej, nowoczesne wanny z hydromasażem są dość "tolerancyjne" pod względem doboru miejsca instalacji.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień