Jak zabezpieczyć i przygotować basen ogrodowy na zimę?

favorite Hit: 3364

Coraz więcej osób cieszy się urokami własnego basenu na ogrodzie. Latem, kiedy często możemy z niego korzystać, jest to dla nas i przede wszystkim naszych dzieci niesamowita zabawa. Należy jednak pamiętać, że aby móc swobodnie używać basenu przez wiele sezonów należy go dobrze przygotować na zimę. W artykule dowiesz się jak zabezpieczyć kąpielisko na zimę, aby nie narażać się na niepotrzebne koszty następnej wiosny.

Co zrobić z wodą w basenie przed zimą?

Wiele osób zastanawia się czy woda powinna być całkowicie wylana czy też pozostawiona na okres zimowy w basenie. Niezależnie jaki typ zbiornika posiadamy zawsze powinniśmy stosować jednakowe zasady związane z przygotowaniem wody. Najwięcej czasu musimy poświęcić na przygotowanie basenów całorocznych, które są na stałe wmontowane w przestrzeń ogrodu przydomowego. Przede wszystkim nie powinniśmy wylewać całej cieczy, która znajduje się w zbiorniku. Powód jest bardzo prosty. W okresie zimowym woda, która znajduje się w ziemi zamarza. Przez to jej objętość się zwiększa, co powoduje większy opór na basen. Jeżeli wypuścimy z niego całą wodę, opór ten będzie występował tylko z jednej strony, od gruntu. Przez to pojawia się zwiększone prawdopodobieństwo, że warstwy basenu ulegną uszkodzeniu. Jeżeli jednak pozostawimy odpowiednią ilość płynu w basenie, opór będzie działał z dwóch stron. Woda, która znajduję się w basenie również zamarznie i w ten sposób będzie niwelować siłę powstałą od strony gruntu. Wiedza ta jest szczególnie istotna na terenach, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. W tym przypadku szybciej dochodzi do zamarzania cieczy zawartej w gruncie. Pozostawiona woda chroni też dodatkowo płytki, którymi często wyłożone są baseny całoroczne.

Należy zapamiętać, że wodę zawsze spuszczamy na określony poziom. Jest to ok. 10-20 cm poniżej wlotu skimmera, wszelkich dysz i innych urządzeń, które są zamontowane w akwenie. Jest to bardzo istotne ze względu na możliwe obfite opady jesienno-zimowe.

Oczyszczanie zbiornika

Po wykonaniu podstawowych czynności warto od razu przystąpić do oczyszczenia ścian basenu. W tym momencie najłatwiej będzie usunąć nam wszelkie zanieczyszczenia znajdujące się w basenie. Wiele osób zastanawia się czym wyczyścić basen po sezonie. Zielony nalot, który może znajdować się na ścianach zbiornika najlepiej usunąć posługując się specjalnymi szczotkami do czyszczenia. Nie wolno również zapomnieć o wszelkiego rodzaju nieczystościach pływających w pozostałej wodzie, takich jak na przykład liście. W tym przypadku przydatne okażą się wszelkiego rodzaju siatki do wyławiania. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest zakup specjalnych zestawów do czyszczenia basenów.

Doprowadzenie pozostałej wody do odpowiedniego stanu

Przygotowanie basenu na zimę nie kończy się na tych dwóch etapach. Ważne jest, aby woda, która przez zimę będzie znajdować się w zbiorniku miała odpowiednie pH. Powinno ono utrzymywać się na poziomie 7,0-7,4. Uniemożliwi to porost glonów na początku wiosny. Następnie powinna zostać przeprowadzona szokowa dezynfekcja wody. Należy wykonać ją podczas filtrowania. Po tej czynności następuje płukanie zwrotne filtracji. Zabieg ten musi trwać minimum 5 minut. Aby mieć większą pewność, że na wiosnę nie zastaniemy basenu wypełnionymi glonami warto zastosować dodatkowe środki zabezpieczające przed powstaniem alg i silnych zabrudzeń. Na koniec przy pomocy pompy z ominięciem filtra należy dokładnie wymieszać wodę.

Ochrona basenu przed działaniem lodu

Lód który rozszerza się podczas zimy może prowadzić do poważnych uszkodzeń ścian zbiornika. W celu uniknięcia takiego scenariusza wystarczy wykonać bardzo szybką i prostą czynność. Do wody, która znajduje się w basenie wkłada się plastikowe lub styropianowe przedmioty, które będą w niej pływać. Najlepiej łączy się je za pomocą linki i ustawia wzdłuż przekątnej basenu. Dodatkowo możemy napełnić je częściowo piaskiem. Istnieje również możliwość zastosowania oryginalnych bojek zimowych do basenów.

Zabezpieczenie zaworów w basenie

Oprócz głównego zbiornika, basen posiada inne elementy, z których należy usunąć wodę. Nie wolno zapominać o zakręceniu zaworów na linii skimmerów, jak też dysz dolotowych. Niezbędne jest całkowite usunięcie wody z instalacji grzewczej i filtracyjnej. Do tego zadania warto użyć sprężarki powietrza lub odkurzacza przemysłowego. Po dokładnym opróżnieniu systemu możemy zatkać dysze korkami. Elementy zabezpieczające usuniemy podczas wiosennych przygotowań do sezonu.

Dodatkowa ochrona powierzchni

Przykrycie basenu na zimę pozwala nam uniknąć większej ilości obowiązków wiosną. Odpowiednie okrycie zabezpiecza zbiornik przed nadmiernymi opadami jesienno-zimowymi. Dodatkowo chroni jego wnętrze przed nagromadzeniem się liści i innych zanieczyszczeń. Aby przykrycie spełniało zwoje zadanie musi być ono odpowiednio skonstruowane. Dlatego do tego zadania używa się specjalnych plandek czy pokryw na basen. Okrycie to powinno wytrzymać nacisk minimum 60 kg/m2 ze względu na duży ciężar śniegu i deszczu, z którym będzie musiało się zmierzyć.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień