Jak obliczyć pojemność basenu ogrodowego?

favorite Hit: 312

Parametry posiadanego basenu ogrodowego są bardzo istotne z punktu widzenia koniecznych prac konserwacyjnych. Jedną z najważniejszych informacji jest faktyczna pojemność basenu. Ma ona związek ze stosowaniem środków chemicznych, które zwykle określają dawkę odpowiednią na określoną pojemność basenu.

Parametry posiadanego basenu ogrodowego są bardzo istotne z punktu widzenia koniecznych prac konserwacyjnych. Jedną z najważniejszych informacji jest faktyczna pojemność basenu. Ma ona związek ze stosowaniem środków chemicznych, które zwykle określają dawkę odpowiednią na określoną pojemność basenu. Musimy wiedzieć, jaka porcja środka jest wymagana na każdy m3 wody. Często producenci podają wartości w litrach, dlatego trzeba też wiedzieć, ile metr sześcienny ma litrów. Tutaj nie musimy nic liczyć - 1 m3 to 1000 litrów. Najprostszą metodą na obliczenie całkowitej pojemności basenu jest zmierzenie ilości wody przy pomocy wodomierza, ale informację o tym, ile litrów ma basen ogrodowy dostarczą nam również obliczenia matematyczne. Sprawdźmy więc, jak obliczyć objętość basenu?

Precyzja obliczeń

Pamiętajmy, że nasze działania nie muszą być super dokładne, bo wszystko, co potrzebujemy to określenie szacunkowej pojemności basenu. Dla potrzeb związanych z używaniem środków chemicznych będzie to informacja wystarczająca. Obliczenie pojemności należy zacząć od zmierzenia, jakie są wymiary basenu. Musimy znać długości jego boków oraz głębokość. Jeśli nasz basen jest wyposażony w opadające dno, do obliczeń trzeba przyjąć głębokość średnią.

Basen prostokątny

Sytuacja jest najprostsza w przypadku basenu o regularnym kształcie, zbudowanego na bazie prostokąta. Aby obliczyć pojemność, należy pomnożyć długość w metrach, szerokość oraz głębokość. Jest to wzór na metry sześcienne. Uzyskaną wartość mnożymy razy 1000, aby uzyskać wynik wyrażony w litrach. Ogólny wzór na obliczenie litrów będzie więc wyglądał następująco:

długość (w metrach) x szerokość x głębokość x 1000 = pojemność (w litrach)

Nieco inaczej sprawa będzie wyglądała podczas obliczania pojemności basenu okrągłego lub owalnego. Obu tym przypadkom musimy przyjrzeć się oddzielnie.

Basen okrągły

Wygląda to bardzo podobnie jak poprzednio, lecz trzeba wziąć pod uwagę średnicę podniesioną do kwadratu oraz głębokość basenu. Całość mnożymy razy 785, aby uzyskać pojemność w litrach. Gotowy wzór można przedstawić tak jak poniżej:

średnica (w metrach) x średnica x głębokość x 785 = pojemność (w litrach)

Ostatni przypadek będzie natomiast zmodyfikowaną wersją przeznaczoną dla basenu prostokątnego. Cały czas pamiętajmy, że stosujemy średnią dla basenów z opadającym dnem.

Basen owalny

Należy wykonać te same obliczenia, co przy basenie w kształcie prostokąta, lecz wynik mnożymy razy 785 - tak jak przy okrągłym. Ma to związek z faktem, że owal może być zarówno większy w pionie, jak i poziomie. Oto wzór, który należy przyjąć:

długość (w metrach) x szerokość x głębokość x 785 = pojemność (w litrach)

Na podstawie tych uniwersalnych obliczeń szybko oszacujemy pojemność zbiornika basenu. Dodajmy, że producenci w wielu przypadkach podają dokładną ilość litrów w specyfikacjach produktów oraz instrukcjach obsługi, lecz nie zawsze będziemy w stanie do nich dotrzeć. Popularne pojemności basenów rozporowych i stelażowych Intex i Bestway wynoszą w granicach 15-20 tysięcy litrów, co wynika z wymiarów około 4-5 metrów szerokości oraz 2-2,5 metra długości basenu. Często spotykana głębokość to około 1,2-1,3 metra. Nie szacujmy jednak pojemności bez wykonania obliczeń, przyjmując nawet przybliżone wymiary basenu. Stosowanie środków chemicznych w nieprawidłowy sposób może być nieskuteczne lub niebezpieczne dla naszego zdrowia.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień