Jakie czynniki wpływają na zużycie chloru w basenie ogrodowym?

comment Comment: 0 favorite Hit: 3441

Obecnie chlorowanie jest powszechną i wysoce skuteczną metodą oczyszczania oraz eliminacji drobnoustrojów chorobotwórczych w wodzie basenowej. Chlor ma właściwości bakteriobójcze i sprawnie pozbywa się wszelkich nieodfiltrowanych zanieczyszczeń pochodzenia organicznego. Jego zawartość w wodzie ulega z czasem zmniejszeniu. 

Co wpływa na zużycie chloru w basenie ogrodowym?

Zużycie chloru w basenie zależy głównie od takich czynników jak:

  • powierzchnia basenu ogrodowego,
  • częstotliwość kąpieli oraz ilość użytkowników basenu,
  • warunki pogodowe (temperatura, deszcze).

Warto podkreślić, że substancja ta utlenia się z czasem i jest to normalnym zjawiskiem. Jeżeli podmienisz część wody w zbiorniku, czy też spadnie ulewny deszcz, wówczas możesz mieć pewność, że poziom chloru w basenie ulegnie zmniejszeniu. Tak samo dzieje się w czasie trwania upałów, gdyż wysoka temperatura przyczynia się do szybszego ulatniania się tej substancji wraz z wodą. 

Co jeszcze niweluje chlor w basenie? Zawartość tej substancji w basenie redukują też powstające związki- chloraminy, które tworzą się w wyniku reakcji chloru z azotem amonowym pochodzącym od kąpiących się osób. Co ciekawe, to właśnie chloraminy nadają wodzie specyficzny zapach. Po gwałtownych burzach i opadach w zbiorniku mogą pojawić się glony i algi, co także zwiększa zużycie chloru. Skutkiem rozwoju tych mikroorganizmów jest zielonkawy, śliski osad na ścianach i dnie zbiornika.

Neutralizacja chloru- jak wygląda i czemu może być konieczna?

Jeżeli w ogrodowym basenie przez pomyłkę zastosowaliśmy zbyt dużą ilość chemii, wówczas niezbędna okazuje się neutralizacja chloru. Przechlorowana woda działa niekorzystnie na skórę, prowadząc do jej wysuszenia i uczuleń oraz podrażnia błony śluzowe. Po jakim czasie ulatnia się chlor z wody? Jest to zazwyczaj okres od ok. 7 do 14 dni. Oczywiście, nie musisz czekać do samoistnego wyparowania tej substancji. Aby jak najszybciej zmniejszyć poziom chloru w zbiorniku, wystarczy użyć środka o nazwie Antychlor.

Jak zbadać poziom chloru?

Utrzymywanie optymalnego poziomu chloru pomaga zachować wodę w nieskazitelnej czystości, pomimo częstych kąpieli. Stężenie tej substancji najlepiej kontrolować co 3 dni, zwłaszcza podczas upalnego lata. Chcąc sprawdzić stan wody, warto zainwestować w specjalny tester elektroniczny, czy też ten w postaci pasków lub kropelek. Optymalny poziom chloru wynosi ok. 0,3 do 0,6 mg na litr wody. Wyższy poziom chloru zalecany jest zwłaszcza w przypadku częstego użytkowania basenu i panowania wysokich temperatur.

Jak dozować chlor w basenie?

Chemię można aplikować bezpośrednio do wody, tudzież przy użyciu specjalnego urządzenia, czyli tzw. dozowników chemii basenowej. Dokładna ilość chloru niezbędnego w celu dezynfekcji wody zależy od wielkości zbiornika oraz danego preparatu. Przy pierwszym napełnieniu zaleca się użyć większą dawkę. Późniejsza dezynfekcja powinna być wykonywana regularnie co 3-6 dni. Przed użyciem chloru trzeba zapoznać się z instrukcją producenta, zamieszczoną na opakowaniu produktu. Dezynfekcję najlepiej wykonać wieczorem, kiedy już nikt nie będzie korzystał z basenu, nie przekraczając 0,6 mg chemii na litr wody.

Regularne uzupełnianie poziomu chloru w basenie jest niezwykle ważną czynnością. Po chemię należy sięgnąć już od pierwszego napełniania niecki basenu. Czysta woda to gwarancja naszego bezpieczeństwa i udanej zabawy. Pamiętajmy, że zarówno zbyt wysokie, jak i zbyt niskie stężenie chloru jest dla nas niekorzystne. Optymalna dawka chloru i stała kontrola zwartości tej substancji w wodzie, to absolutna podstawa.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień