Jakie akcesoria do nauki pływania warto kupić?

favorite Hit: 747

Własny basen to marzenie wielu osób. Może wyglądać doskonale przy domu i służyć do odpoczynku lub ochłody w okresie letnim. Jednak szybko okazuje się, że nie mniej ważna jest aranżacja terenu wokół basenu. Ogródek przydomowy może być świetnym dopełnieniem przestrzeni i pozwolić na wręcz nieograniczoną swobodę. Gdzie szukać inspiracji?

Spis treści:

1. Korzyści zdrowotne z nauki pływania dla dzieci

2. Akcesoria do pływania dla niemowląt

3. Akcesoria do nauki pływania dzieci starszych

4. Dmuchane akcesoria do nauki pływania

5. Akcesoria do pływania dla dorosłych

 

Pływanie jest jedną z aktywności sportowych o kompleksowym, dobroczynnym wpływie na nasze zdrowie. Nauka pływania może rozpocząć się już we wczesnym dzieciństwie, bo świetnie wpływa na rozwój motoryki u dzieci, a ponadto zachęca je do kontynuowania tego sportu w późniejszych latach. Jak oswoić małe dzieci z wodą i jakiego typu akcesoria przydadzą się nam w trakcie pierwszych wizyt na basenie oraz nauki pływania?

 

Korzyści zdrowotne z nauki pływania dla dzieci

Nawet najmłodsze dzieci zazwyczaj świetnie reagują na wodę i z radością się w niej bawią. Lekarze pediatrzy już od wielu lat zachęcają rodziców na jak najwcześniejszych wizyt z niemowlętami na basenie, jeżeli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań zdrowotnych. Dlatego na wielu basenach możemy zapisać się na zajęcia z nauki pływania dla niemowląt już w pierwszym roku ich życia. Polegają one przede wszystkim na wspólnej zabawie z rodzicami i instruktorami, która ma zachęcić dzieci do pływania później. Dzieci w wieku 3-4 lat można już zapisywać na zajęcia indywidualne z instruktorem, który świetnie wie, jak zachęcić maluchy do doskonalenia umięjętności pływackich wpływających na odpowiednią postawę kręgosłupa i ogólny rozwój całego ciała.

 

Akcesoria do pływania dla niemowląt

Co jest potrzebne na basenie dla najmłodszych? Wybierając się z niemowlętami na basen zamiast kąpielówek zabieramy ze sobą przede wszystkim specjalne, nieprzemakające pieluszki, które chronią przed wydostaniem się ewentualnych nieczystości. W większości przypadków u niemowląt, które nie mają jeszcze dużo włosów, nie jest wymagany czepek. Jeżeli jednak w regulaminie zajęć jest wprost zapisane, aby zakładać dzieciom czepki - warto zaopatrzyć się w specjalne, nieduże czepki materiałowe, które zakłada się maluchom bez większego wysiłku, a ucisk skóry głowy nie powoduje u nich płaczu.

Dla najmłodszych dzieci, które jeszcze niepewnie mogą czuć się w wodzie można znaleźć również specjalne koła, zabezpieczające je przed wypadaniem do wody. Mają one specjalne siedziska z otworami na nóżki malucha, który dzięki temu będzie wygodnie siedzi sobie w wodzie.

 

Akcesoria do nauki pływania dzieci starszych

Dla starszych dzieci wybierających się na basen zamiast pieluszki zakładamy oczywiście kąpielówki lub strój kąpielowy. Stroje do nauki pływania powinny ściśle przylegać do ciała, aby nie utrudniać ruchów w wodzie. Dla dziewczynek najlepsze będą stroje jednoczęściowe, wygodniejsze do zakładania, które nie zsuną się nawet przy najbardziej aktywnej zabawie w wodzie. Niektóre dzieci wolą zakładać bardziej zabudowane kostiumy pływackie w postaci podkoszulek z rękawkami i krótkich spodenek. Są one przydatne nie tylko na basenie, ale też zwłaszcza w trakcie wyjazdów do ciepłych krajów, ponieważ chronią wrażliwą i delikatną skórę dzieci na ramionach i plecach przed zbyt mocnym operowaniem promieni słonecznych.

Oczywiście dla dzieci starszych, zwłaszcza dla dziewczynek o długich włosach, wymagane będzie już zakładanie na pływalnię czepka. Wybierzmy go wspólnie z dzieckiem, dbając o to, aby nie był zbyt ciasny i nie powodował nadmiernego ucisku skóry na głowie.

Wielu dzieciom przydadzą się także okularki pływackie lub nieduża maska do pływania, które pozwolą komfortowo otwierać oczy pod wodą. Zachęcają one do nauki nurkowania, a jednocześnie chronią nieco oczy przed szczypiącym chlorem.

Obowiązkowym wyposażeniem na pływalnię będą także gumowe, wygodne klapki, które zakłada się już przed wejściem do szatni. Zabezpieczają one stopy przed bakteriami, które mogą rozwijać się szybciej w wilgotnym środowisku, a także chronią przed poślizgnięciem się na mokrych i śliskich kafelkach. Pamiętajmy, aby do samego początku uczyć dzieci noszenia klapek przez cały czas w trakcie przechodzenia gdziekolwiek na basenie, a także w trakcie brania prysznica. Dzięki temu znacznie zmniejszamy ryzyko zarażenia stóp grzybicą.

Po pływaniu niezbędne będzie obmycie się z chloru, który może wysuszać skórę, zabierzmy więc na basen kosmetyczkę z żelem oraz szamponem, a także krem lub balsam nawilżający. Niezbędny będzie również ręcznik (bawełniany lub szybkoschnący z mikrofibry), którym można wytrzeć dziecko, a w niektórych przypadkach - suszarka. Co prawda na większości basenów znajdziemy automatyczne suszarki, jednak dla niektórych dzieci mogą one być zbyt głośne, a w przypadku dłuższych włosów - potrafią utrudnić ich późniejsze rozczesywanie.

 

Dmuchane akcesoria do nauki pływania

Dzieci, które jeszcze nie umieją pływać, bardzo chętnie unoszą się na wodzie przy pomocy dmuchanych akcesoriów, ćwicząc jednocześnie pływackie ruchy. Do najbardziej popularnych z nich należą koła dmuchanerękawki nazywane także motylkami, a także spore piłki, którymi pogramy w wodzie, jeżeli akurat nie uczestniczymy z dzieckiem w nauce pływania.

Inne pomoce do nauki pływania dla dzieci

Wykonane z lekkich, unoszących się na wodzie tworzyw sztucznych akcesoria takie jak makarony lub deski do pływania to także popularne pomoce pozwalające doskonalić się w nauce poruszania się w wodzie. Stosowane są one w trakcie kursów pływackich, także dla osób dorosłych, które dopiero ćwiczą odpowiednie ruchy pływackie.

Zamiast dmuchanych kół dla starszych dzieci stosuje się czasem kamizelkę pływacką, która umożliwia wygodne unoszenie się w wodzie lub pas pływacki. Dostępne są one w wielu rozmiarach, więc można kupić je już dla najmłodszych dzieci lub osób starszych, które zdecydują się w tym wieku na naukę nowych umiejętności.

 

Akcesoria do pływania dla dorosłych

Osoby dorosłe, które aktywnie i często pływają, mogą zaopatrzyć się w dodatkowe akcesoria na basen, jakimi są zatyczki do nosa i uszu. Wiele osób używa ich ze względu na wrażliwość uszu na wodę, która dostaje się w trakcie pływania do nich, a zalegając - może powodować uciążliwe do leczenia i bolesne zapalenie uszu. Zapalenie ucha środkowego bywa określane nawet mianem ucha pływaka.

Z kolei zatyczki na nos, nazywane również klipsami, to wyposażenie przydatne dla osób, które stosują intensywny trening pływacki z nawrotami przy brzegach basenu. W tych momentach są szczególnie narażone na przedostawanie się do nosa wody, co potrafi wywołać nieprzyjemne wrażenia.

Jeżeli używamy okularków pływackich, które nadmiernie parują, możemy wyposażyć się także w specjalny spray anti-fog, który na jakiś czas powstrzymuje ten problem, znacznie zwiększając komfort pływania.

 

Torba na pływalnię

Wszystkie niezbędne do pływania rzeczy warto spakować do wygodnej torby. Może to być torba sportowa, w której zmieścimy wszystkie akcesoria, choć również popularne są torby znanych marek specjalizujących się w akcesoriach pływackich, które mają kilka komór specjalnie z myślą o odseparowaniu np. mokrych rzeczy od reszty wyposażenia. Jeżeli ich nie mamy, pamiętajmy o zabraniu np. zapasowej torby z tworzywa sztucznego, które zapobiegnie przeciekaniu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień