Jaką pompkę do materaca kupić?

favorite Hit: 1452

O tym, jak ważna jest niepozorna pompka do materaca wie każdy, kto choć raz stanął przed wyborem: albo pompujemy, albo śpimy na podłodze. Pompowanie ręczne, metodą usta-usta pokaźnej wielkości materaca jest nie tylko niepraktyczne, ale wręcz niezdrowe. Dlatego, oczywiście, większość z nas kupuje pompkę na taką okazję. Jednak stając przed wyborem tego, co jest w sklepach, możemy mieć nie lada dylemat. Jaką pompkę do materaca wybrać?

Czy warto kupić ręczną pompkę do materaca?

Podstawowy podział między pompkami to ten, który dzieli je na elektryczne i ręczne. Tłokowa pompa ręczna to urządzenie tanie, proste w obsłudze i szeroko dostępne. Kupimy je w każdym sklepie sportowym, do jej odpalenia niekonieczne jest czytanie żadnej instrukcji obsługi, a jeśli postaramy się o kupno produktu w miarę dobrej marki, to urządzenie posłuży nam przez długie lata. Mimo że pompowanie tego rodzaju pompką jest mozolne, to jednak zawsze warto mieć takie „analogowe” rozwiązanie na wszelki wypadek pod ręką.

Pompki do materacy elektryczne

Zdecydowanie bardziej wygodne są oczywiście pompki elektryczne. Jednak za większym komfortem idzie w parze również wyższa cena. Z tego powodu, elektryczna pompka do materaca jest zakupem wartym rozważenia wtedy, gdy mamy solidnej wielkości sprzęt do regularnego pompowania. Napompujemy nią nie tylko materac, ale możliwe będzie np. nadmuchanie basenu rozporowego, czy pontonu. Pompowanie zajmie wtedy kilkanaście do kilkudziesięciu sekund. Elektryczna pompka do materaca to też w wielu przypadkach pompka na akumulator, który można podładować. Pompka na baterie jest bardzo dobrym wyborem, gdy wyjeżdżamy pod namiot lub na łono natury, aby biwakować. Tam, gdzie nie ma stałego dostępu do złącza elektrycznego, akumulator dostarczy urządzeniu potrzebną do działania moc.

Jak ładuje się pompki akumulatorowe i bezakumulatorowe?

Zarówno pompkę bezakumulatorową elektryczną, jak i pompkę akumulatorową można podładować nie tylko tradycyjnym gniazdem sieciowym, ale także gniazdkiem z zapalniczki w aucie (np. pompka do pontonu 12v). Właściciele tego typu pompek szybko przekonują się, jeżdżąc w rozmaite miejsca, w których nie zawsze łatwo o dostęp do prądu, że przejściówki do gniazdek elektrycznych to podstawa.

Czy warto kupić elektryczną pompkę do materaca?

Każda porządna elektryczna pompka do dmuchania materaca ma w zestawie wymienne końcówki, a także wyposażona jest w funkcję wypompowywania powietrza, co jest przydatne ze względu na oszczędność czasu, jaką zyskujemy korzystając z tej opcji. Ci, którzy zastanawiają się, czy można usunąć powietrze z materaca przy pomocy pompki oraz jak to zrobić, powinni zajrzeć na YouTube, gdzie znajdziemy kilka dobrych kanałów z instruktażami oraz z poradami, jak zrobić to szybko, wygodnie i bezpiecznie. O czym należy wiedzieć przy wyborze pompki elektrycznej? Na pewno będzie to dobry wybór dla osób, które potrzebują solidnie nadmuchanego materaca, pontonu lub basenu. Posiadając elektryczną pompkę, nie musimy siłować się z końcowymi fazami pompowania, kiedy bardzo trudno jest utrzymać wentyl w ryzach wraz ze wzrastającym ciśnieniem powietrza. Jedne, co musi robić użytkownik, korzystając z pompki elektrycznej, to trzymanie wężyka aż do końca i odłączenie pompki wtedy, gdy materac jest już wystarczająco napompowany.

Pompka na dwutlenek węgla

Wspomniane wcześniej problemy z pompowaniem w sytuacji, gdy nie ma dostępu do elektryczności mogą być rozwiązane w jeszcze inny sposób. Zamiast kupować pompkę elektryczną akumulatorową, można zaopatrzyć się w pompkę na butlę z dwutlenkiem węgla. Wtedy uzyskamy możliwość sprawnego, szybkiego pompowania nie jednego materaca w warunkach, w których nie ma dostępu do żadnej elektryczności. Wystarczy zabrać ze sobą kartusz z gazem. Niestety jednak, całe oprzyrządowanie jest dość ciężkie, mimo że sama pompka słynie z tego, że jest poręczna i dość wygodnie się nią manipuluje. Zajmuje też niewielkie miejsca, co może okazać się ważne, gdy na biwak wyjeżdżamy rowerem lub motocyklem.

Nie zapomnij o komforcie

Kupując pompkę, nie zapomnijmy dobrać od niej akcesoria, które sprawiają, że urządzenie staje się bardziej funkcjonalne. Jest to przede wszystkim pokrowiec na pompkę (szczególnie elektryczną!), a także dodatkowe końcówki do pompki. Będą nam potrzebne nie tylko wtedy, gdy poprzednie zetrą się ze starości, ale także wtedy, gdy w spontanicznym akcie zakupowym nabędziemy nowy sprzęt. Zwykle dopiero na miejscu okazuje się, że nie ma jak go napompować, bo nie zapomnieliśmy o tej prozaicznej czynności dokonując zakupów.

Wybierając pompkę ręczną, przyjrzyjmy się temu, jak wygląda wyjście pompki: czy wyposażona jest ona w wężyk, czy jest on elastyczny i wystarczająco długi? Czy raczka do pompowania jest wystarczająco mocna? Im dłuższy wężyk, tym łatwiej jest dotrzeć do najgłębszych zakamarków niektórych materacy. A trzeba przyznać, że wentylki bywają ukryte pod załomami materiału w sposób, który nadaje materacowi estetyki, jednak nie jest to wygodne.

Nożna pompka do materaca

Jedną z ciekawych odmian pompek do materacy są pompki nożne, przypominające dawną dmuchawę do wzniecania ognia w kominkach. Pompowanie ręczne przy ich użyciu jest nieco bardziej komfortowe niż gimnastykowanie się z pompką obsługiwana rękoma. Wszystko dzięki temu, że pompka nożna w całości opiera się na ziemi, a my operujemy jedynie stopami, naciskając na pompkę miarowo w dół. Kupując pompkę tego typu koniecznie sprawdźmy, czy ma ona choć minimum 5 litrów pojemności. Tylko takie urządzenie zapewni nam w miarę szybkie napełnienie materaca, czy baseniku powietrzem. Co ciekawe, wiele z takich pompek ma funkcję odpompowywania, zupełnie jak ich elektryczne odpowiedniki.


Podsumowanie

Jak widać, wybór rozwiązań jest dość pokaźny. Szukając sprzętu dla siebie przeanalizujmy, w jakich warunkach najczęściej potrzebujemy pompki do materaca: czy są to odwiedziny gości w naszym domu, kiedy wyjmujemy materace, na których można spędzić noc? Wtedy pompka nożna, tłokowa ręczna będzie odpowiednia tylko wtedy, gdy okazja tego typu zdarza się raz na kilka lat. Na każdą inną częstotliwość warto już przygotować się posiadając pompkę elektryczną. Jeśli dodatkowo wyjeżdżamy czasami na biwak w spontanicznie dobrane miejsca i często są to miejsca bez dostępu do prądu, wtedy bardzo pomocna okaże się pompka akumulatorowa.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień