Jak dobrać pompę basenową do wielkości basenu stelażowego?

comment Comment: 0 favorite Hit: 3344

Własny basen stelażowy z pewnością urozmaici czas spędzony na świeżym powietrzu w upalne dni. Gwarantuje przyjemną ochłodę i jest świetną atrakcją dla dzieci. Aby jednak korzystać z niego w pełni komfortowo i bezpiecznie, należy zadbać o czystość wody w zbiorniku. W tym pomoże wydajna pompa basenowa.

Pompa basenowa a wielkość basenu

Jak dobrać wydajność pompy do basenu? Najważniejszym czynnikiem, jaki należy wziąć pod uwagę, dobierając pompę basenową, jest wielkość samego zbiornika. Zbyt słabe urządzenie nie będzie w stanie skutecznie i sprawnie przefiltrować całej wody w basenie, co oczywiście odbije się na jej czystości. Pompy o za małej mocy nie pobiorą wody ze wszystkich zakamarków basenu, pozostawiając w nim wiele zanieczyszczeń. 

Warto dodać, że praca sprzętu pod pełnym obciążeniem ma też niekorzystny wpływ na jego żywotność. W trakcie zakupu urządzenia nie należy też kierować się zasadą, że im mocniejsza pompa, tym lepiej. Za mocna pompa do basenu sprawnie oczyści wodę, jednak jej użytkowanie będzie generowało wyższe koszty. Bezpiecznie jest przyjąć wartość o ok. 10% większą od pojemności basenu. 

Czym jest wydajność pompy basenowej i od czego zależy?

Wydajność to parametr określający przepływ litrów wody na godzinę (l/h). Powinien być on dobrany, biorąc pod uwagę dokładne wymiary basenu stelażowego oraz jego litraż, a także kształt zbiornika. To, czy urządzenie poradzi sobie z oczyszczeniem wody basenowej, zależy też od wydajności hydraulicznej. Trzeba zwłaszcza poznać wydajność instalacji wodociągowej, gdyż nie ma możliwości przepływu wody powyżej maksymalnej przepustowości rur. Nie warto inwestować w pompę o większej wydajności, niż maksymalny limit wody, jaką instalacja hydrauliczna może przepuścić.

Duże znaczenie dla wydajności ma sama średnica rur. Aby urządzenie pracowało sprawnie, należy dobrać odpowiednią średnicę orurowania do otworu w basenie. Średnia umowna średnica rur wynosi 50 mm. Producenci basenów stelażowych umieszczają informację dotyczącą tej wartości w dokumentacji tudzież obok otworu w basenie. 

Co ważne, pompa może mieć taką samą średnicę albo trochę większa, jednak w tym wypadku niezbędny okaże się zakup przelotki, która połączy oba elementy. Oprócz orurowania ważne są też dwa spusty denne. Pompa basenowa pobiera wodę przez dolny spust, po czym przesyła ją do filtra i zwraca z powrotem przefiltrowaną wodę przez urządzenie powrotne. Wielkość tego elementu może wynieść od 1,5 do 2 cali. Aby pompa i filtry spełniły swoje zadanie, wszelkie te części muszą do siebie pasować, warto je więc wcześniej z wymiarować.

Jak obliczyć potrzebną moc pompy do basenu stelażowego?

Znając pojemność zbiornika, możemy wykorzystać prosty wzór, dzięki któremu określimy optymalną wydajność pompy basenowej.

Wzór na wydajność pompy basenowej wygląda następująco:

pojemność zbiornika x ilość pełnych filtracji na dobę / 24 = wydajność na godzinę

Przykładowo: 

Jeśli mamy basen stelażowy o pojemności 10 000 litrów i zależy nam na trzech pełnych filtracjach, wówczas wykonujemy równanie: (10000 x 3) / 24 = 1250 (l/h)

Jak widać, w tym wypadku wydajność pompy basenowej powinna wynosić co najmniej 1250 litrów na godzinę. Oczywiście, najlepiej wybrać trochę silniejszą pompę, aby mieć pewność, że wykona właściwą ilość cyklów. Najlepsze na rynku urządzenia są w stanie przefiltrować wodę w basenach nawet 3- 4-krotnie w ciągu doby. 

Co ważne, jeśli chcemy, aby pompa pracowała tylko przez kilka godzin, a nie całą dobę, wówczas do wzoru zamiast 24 podstawiamy odpowiadającą nam wartość. Warto pamiętać, że filtrowanie wody w basenie okaże się skuteczniejsze, jeżeli sprzęt przepracuje kilkanaście godzin w ciągu doby, zamiast tylko kilku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę, wybierając urządzenie filtrujące?

Dokonując wyboru, należy wziąć też pod uwagę:

  • Wskazówki od producenta- producenci basenów stelażowych często rekomendują określone produkty do swoich modeli zbiorników. Warto stosować się do ich zaleceń, aby mieć pewność tego, że wybrana przez nas pompa będzie kompatybilna z basenem,
  • jakość pompy - nie bez znaczenia jest materiał wykonania urządzenia. Większość sprzętów zbudowanych jest z polipropylenu połączonego ze szklanym włóknem. Modele posiadające szklane wzmocnienia są o wiele wytrzymalsze i pozwalają na bezawaryjne i długotrwałe filtrowanie wody. Takie wzmocnienia zwiększają odporność na materiały ścierające (np. piasek). Najlepiej skorzystać z oferty sprawdzonych, renomowanych producentów, którzy w swojej ofercie mają wysokiej klasy urządzenia.
  • dodatkowe wyposażenie- niektóre modele pozwalają na przekształcenie urządzenia między innymi w skimmer, pompę ciepła czy odkurzacz basenowy. Takie rozwiązania są bardzo praktyczne i dają nam wiele możliwości,
  • budżet i koszty eksploatacji- nie bez znaczenia jest cena pompy, jak i jej późniejsze koszty użytkowania. Warto zwrócić uwagę na koszt energii elektrycznej niezbędnej do przefiltrowania wody, czy też koszt zakupu filtrów.

Wybierając sprzęt filtrujący, najlepiej przyjrzeć się wszystkim powyższym czynnikom. Oczywiście, najważniejszym parametrem jest moc pompy, która wpływa na jej wydajność filtrowania. Dobrze wybrany pod dany zbiornik model, zagwarantuje nam zawsze czystą i przejrzystą wodę.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień