Czym jest koagulacja wody w basenie ogrodowym i dlaczego jest tak ważna?

W upalne dni każdy z nas marzy o chłodnej kąpieli. Właściciele basenów mają te możliwość, że mogą korzystać z tego dobra na co dzień. Jest to wspaniała okazja do spędzenia wspólnie czasu z rodziną czy przyjaciółmi, a także świetna forma relaksu po ciężkim dniu. Natomiast, aby cieszyć się z tego rodzaju rozrywki i przede wszystkim była ona dla nas przyjemna, musimy zadbać o czystość wody w basenie.

Podczas kąpieli w basenie wnosimy ze sobą zanieczyszczenia i bakterie. Są to między innymi pozostałości używanych przez nas kosmetyków, środków do opalania czy chociażby mydła. Do wody basenowej wpada również ziemia, piasek, trawa oraz liście. Wszystkie te zanieczyszczenia opadają na dno, a woda w basenie staje się mętna. Dodatkowo narażona jest na działanie promieni słonecznych oraz ma nieustanny kontakt z zanieczyszczonym powietrzem. Jak zabrać się za wyczyszczenie basenu i sprawić, aby woda była krystalicznie czysta, a kąpiel w nim sprawiała przyjemność?

Koagulacja wody basenowej

Pielęgnacja wody basenowej składa się z kilku elementów. Na samym początku powinniśmy zadbać o prawidłowy poziom pH wody. Następnym ważnym krokiem jest dezynfekcja, a także zapobieganie powstawania glonów. Ostatnim, aczkolwiek bardzo ważnym etapem pielęgnacji wody basenowej jest jej koagulacja. Do tego procesu potrzebne są nam specjalistyczne środki, zwane koagulantami. Koagulanty występują w postaci stałej oraz w formie płynnej do jednorazowego zastosowania. Istotnym faktem, jest to, że możemy z nich skorzystać tylko w przypadku posiadania filtru piaskowego. Koagulacja wody to nic innego jak klarowanie wody w basenie. Procedura koagulacji jest wykonywana bezpośrednio przed procesem filtrowania wody. Bardzo wiele zanieczyszczeń, które znajdują się w naszej wodzie basenowej mają niewielkie rozmiary i ciężko je dostrzec gołym okiem. Natomiast, nie mają one problemu, aby przedostać się przez wspomniany wcześniej filtr piaskowy, co doprowadza do mętnienia wody i sprawia, że woda nabiera mlecznego koloru. Bardzo dokładne wyczyszczenie basenu z tych małych drobin zanieczyszczeń, które przedostają się przez filtr, zajmowałoby dużo czasu, zniechęcając tym samym potencjalnych klientów do ich zakupu i docelowo byłoby nieopłacalne bez specjalnych środków. Koagulanty mają za zadanie scalenie się z tymi niewielkimi zanieczyszczeniami, tworząc większe skupisko, co powoduje, że będą one wykryte przez filtr wody i w nim zatrzymane. Aby cały proces zakończył się sukcesem musimy zadbać o odpowiednie warunki podczas jego przeprowadzania, czyli utrzymanie odpowiedniego poziomu pH.

Zanieczyszczenia na dnie basenu

Zdarza się, że niektóre zanieczyszczenia opadają na dno zbiornika i tam się osadzają. W takiej sytuacji warto posiadać odkurzacz do basenów ogrodowych, który usunie wszelkie pozostałości. Osad powinien być usunięty w bardzo delikatny i ostrożny sposób, tak, aby nie zmącić wody w basenie.  Po wykonaniu tych czynności możemy być pewni, że woda będzie krystalicznie czysta, a my będziemy mogli cieszyć się z komfortowych warunków podczas kąpieli.

Regularność

Aby zachować uzyskany efekt i cieszyć się czystą, przejrzystą wodą musimy włożyć w to trochę pracy. Jeżeli nie będziemy dbać o czystość naszego zbiornika możemy być pewni, że spotkamy się z problemem brudnej, zielonej wody i osadem tworzącym się zarówno na dnie jak i na bocznych ścianach basenu. Do tego dojdzie nieprzyjemny zapach, a wtedy chyba nikt nie będzie chciał z niego korzystać, a kiedy posiadamy już basen ogrodowy warto dowiedzieć się jak o niego dbać, by posłużył nam na kilka sezonów.

Artykuły z którymi warto się zapoznać:

Wyświetleń: 7919