Zielona woda w basenie ogrodowym? Jak uzyskać krystaliczną i przejrzystą wodę?

Przydomowy basen ogrodowy to znakomite miejsce na relaks. Po stresującym dniu pełnym obowiązków z przyjemnością można się w nim zanurzyć i świetnie odprężyć. Pływanie to bowiem świetna forma aktywności fizycznej, która przynosi same korzyści, dlatego właśnie warto jak najczęściej korzystać z zalet, jakie przynosi. Aby jednak pływało się przyjemnie, woda w basenie powinna być krystalicznie czysta. Niestety w ogrodowym basenie szybko zmienia kolor co skutecznie zachęca do korzystania z jej walorów. Na szczęście są efektywne sposoby, żeby woda pozostawała idealnie przejrzysta i zawsze była właściwie przygotowana do pływania.

Najczęstsze przyczyny zielenienia wody

Kiedy woda w ogrodowym basenie zmienia kolor i z dnia na dzień robi się coraz bardziej zielona i mętna, to zwykle za zjawisko to obwinia się glony. Te mikroskopijne twory wykorzystują dwutlenek węgla oraz azot znajdujący się w wodzie do budowania związków organicznych, które są doskonałą pożywką dla bakterii i grzybów. Co więcej, glony potrafią błyskawicznie się rozprzestrzeniać w wodzie, a sprzyja temu przede wszystkim ciepła i słoneczna pogoda. Początkowo o ich obecności świadczą pokryte śliskim osadem ściany i dno basenu. Z czasem jednak dają o sobie znać dobitniej, zmieniając krystalicznie czystą wodę w zieloną breję. Proces ten przebiega bardzo szybko i nawet w ciągu jednego dnia glony mogą przejąć całkowitą kontrolę nad basenową wodą. Nie można zatem pozwolić, aby panoszyły się w basenie i skutecznie psuły radość z pływania. Koniecznie trzeba się ich pozbyć, a najlepiej poradzą sobie z tym trudnym zadaniem odpowiednie do tego celu stworzone środki.

Chemia basenowa - sojusznik w walce z glonami

Posiadacze basenów ogrodowych wiedzą jak ważną rzeczą jest ich regularna pielęgnacja oraz czyszczenie. Równie istotną jest właściwe dbanie o odpowiedni stan wody. Służą do tego celu różnego rodzaju specyfiki, które systematyczne dozowane w odpowiednich ilościach dbają o to, aby była ona krystalicznie czysta i zawsze właściwie przygotowana na wizytę amatorów kąpieli w basenie. Chemia basenowa to szereg preparatów opartych głównie na związkach chloru. Ich stosowanie jest w pełni bezpieczne, co więcej, wręcz wskazane. Chlor skutecznie zapobiega namnażaniu się bakterii, które mogą mieć niekorzystny wpływ na ludzkie zdrowie, dlatego regularne jego używanie znacząco ogranicza ten proces. Do rozprowadzania chemii basenowej służą różnego rodzaju dozowniki, przy których pomocy dozuje się odpowiednią ilość preparatu uzdatniającego wodę. Po dokładnym przemieszaniu i rozprowadzeniu w całej pojemności basenu, uzyskujemy oczekiwany efekt w postaci przejrzystej i krystalicznie czystej wody.

Utrzymanie basenu w odpowiednim stanie nie jest łatwym zadaniem, ale nie niemożliwym. Wymaga sporo pracy, jak również nakładów finansowych związanych z zakupem dobrej jakości filtrów oraz środków do uzdatniania wody. Warto jednak je ponieść, by móc w każdej chwili korzystać z dobroczynnego wpływu kąpieli w basenie na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka.

Wyświetleń: 7655