Dlaczego w basenie ogrodowym powstają glony i jak się ich pozbyć?
Glony w basenie ogrodowym nie tylko wyglądają odpychająco ale oprócz tego obniżają Ph wody i zwiększają zużycie chloru. Dlatego też, jak tylko zauważymy pierwsze oznaki obecności glonów, trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. Szybka reakcja jest o tyle istotna, że glony rozmnażają się w błyskawicznym tempie, a im jest ich więcej, tym trudniej się ich następnie pozbyć. W punktach poniżej przedstawione zostaną informacje, jak wyczyścić basen z glonów oraz omówione zostaną ogólne przyczyny ich powstawania.
Glony w basenie ogrodowym nie tylko wyglądają odpychająco ale oprócz tego obniżają Ph wody i zwiększają zużycie chloru. Dlatego też, jak tylko zauważymy pierwsze oznaki obecności glonów, trzeba się ich jak najszybciej pozbyć. Szybka reakcja jest o tyle istotna, że glony rozmnażają się w błyskawicznym tempie, a im jest ich więcej, tym trudniej się ich następnie pozbyć. W punktach poniżej przedstawione zostaną informacje, jak wyczyścić basen z glonów oraz omówione zostaną ogólne przyczyny ich powstawania.
Przyczyny tworzenia się glonów
Glony w wodzie pojawiają się tam, gdzie mają odpowiednie warunki do rozwoju. Ich powstawaniu sprzyja słoneczna pogoda i wysoka temperatura w basenie. Najczęściej pojawiają się w basenach słabo filtrowanych, gdzie poziom chloru jest niski, a także w takich, w których nie utrzymuje się odpowiedniej czystości.
Jak pozbyć się glonów z basenu?
Istnieje kilka sposobów radzenia sobie z glonami basenowymi. Ważna jest systematyczność w stosowaniu środków zapobiegawczych i szybka reakcja przy wykryciu pierwszych zmian w wodzie basenowej, a są nimi mętna, zielona woda w basenie, osad na dnie basenu, czy też śliskie dno.
Czystość
Aby uniknąć wytwarzania się glonów w basenie, niezwykle ważne jest utrzymywanie w nim odpowiedniej czystości. Każde zanieczyszczenia takie, jak liście z drzew, piasek,pyłki, czy też robaki w basenie, dostarczają glonom składniki odżywcze, dzięki którym mogą się odpowiednio rozwijać i rozmnażać. Dlatego też tego typu rzeczy należy z basenu regularnie usuwać. W tym celu można kupić specjalny odkurzacz basenowy albo czyścić basen ręcznie poprzez użycie specjalnej siatki. Przydatne może się okazać również przykrywanie basenu w momencie, kiedy nikt z niego nie korzysta. Wtedy zmniejszymy ilość tego typu śmieci. Ważna jest również odpowiednia i regularna dezynfekcja wody w basenie. W tym celu stosuje się specjalne środki chemiczne do tego przeznaczone takie jak przykładowo Algofix antyglon, Algoflix super antyglon w formie ciekłej, czy też Multichlor w tabletkach. Środki takie w odpowiednich proporcjach wystarczy wlać lub wrzucić do basenu wieczorem po zakończeniu kąpieli. Produkty takie dezynfekują basen, usuwają wszelkie bakterie i różne rodzaje glonów, dzięki czemu woda w basenie pozostaje przejrzysta i czysta. Preparaty tego typu powinno się stosować raz w tygodniu aby zapobiec powstawaniu alg.
Wysoki poziom chloru
Utrzymywanie wysokiego poziomu chloru w basenie uniemożliwia wytwarzanie się alg, a przynajmniej hamuje ich rozmnażanie. Jeżeli już mamy glony w basenie to w celu pozbycia się ich można podnieść poziom chloru ponad normę (nawet dwu- czy trzykrotnie). Ogólnie glony przyzwyczajają się do chloru i uodparniają na niego. Dlatego też tak ważne w tym przypadku jest zastosowanie bardzo wysokiej dawki, aby ten sposób przyniósł jakiekolwiek efekty. Oczywiście przy takim poziomie chloru w basenie nie wolno się pod żadnym pozorem kąpać, jednak ilość uciążliwych glonów dzięki takiemu zabiegowi, może się zmniejszyć albo mogą one zupełnie zniknąć.
Utrzymanie odpowiedniego Ph wody
W celu zapobiegania tworzenia się glonów w basenie, należy również zadbać o odpowiednie Ph wody. Jego utrzymanie na odpowiednim poziomie sprzyja działaniu środków dezynfekujących. Dla skóry człowieka najlepsze Ph mieści się pomiędzy 7-7,4 i taka też woda powinna być utrzymywana w zbiorniku. Z racji tego, iż Ph może się bardzo szybko zmieniać, to warto przeprowadzać jego kontrolę przynajmniej raz w tygodniu. Warto pamiętać o tym, że przy dużych upałach Ph ulega podwyższeniu, a w czasie deszczu ulega obniżeniu. Wtedy badania warto przeprowadzać częściej.
Podsumowując można powiedzieć, że aby zapobiegać powstawaniu glonów w basenie, niezwykle ważne jest utrzymywanie w nim czystości, czyli usuwania wszystkich śmieci, które do niego wpadną, a także jego odpowiednia i regularna dezynfekcja przy użyciu środków chemicznych. Ponadto ważne jest również utrzymywanie wysokiej zawartości chloru w basenie, jak również odpowiedniego Ph (pomiędzy 7-7,4). To wszystko uniemożliwia glonom rozwój i rozmnażanie. W momencie gdy glony się już pojawią, ważna jest szybka reakcja i ich usunięcie za pomocą odpowiednich preparatów. Mimo różnych porad, które można znaleźć w internecie, domowe sposoby na glony w basenie nie istnieją. Witamina C, czy też inne tego typu porady działają tylko doraźnie. Nie usuwają jednak problemu.
In Same Category
- Jak stworzyć idealny klimat relaksu wokół jacuzzi dmuchanego?
- Czy dmuchane jacuzzi ogrodowe jest głośne? Poziom hałasu
- Koszt utrzymania jacuzzi, czyli ile prądu pobiera domowe spa?
- Wybór miejsca pod jacuzzi ogrodowe - Na czym je postawić?
- Basen ogrodowy z naturalnym spadkiem terenu - problemy i rozwiązania