Kamień w basenie? Jak usunąć osad i wyczyścić basen z kamienia

Kamień osadzający się na dnie oraz na ściankach basenu przydomowego może nie tylko skutecznie odstraszyć od kąpieli, ale też doprowadzić do niszczenia konstrukcji. Z tego powodu, warto systematycznie wykonywać czynności zapobiegające zakamienieniu basenu ogrodowego. Poniżej podpowiemy, jakie są to sposoby na to, jak wyczyścić basen z osadu!

Kamień w basenie ogrodowym - jak powstaje?

Głównym winowajcą jest nadmiar wapnia oraz magnezu. Są to naturalne składniki wody basenowej. Gdy jest ich zbyt dużo, wytrącają się w postaci osadu i zalegają na powierzchniach. Osad z kamienia jest problemem nie tylko dla ścianek basenu, ale również dla instalacji wodnej doprowadzającej wodę do zbiornika, a także dla pomp filtrujących wodę. Jeśli zaniedbamy problem nadmiernego zakamienienia basenu, awarii mogą podlegać instalacje, które podłączamy do oczyszczania wody. W sklepach znajdziemy środki obniżające poziom wytrącania się wapiennego i magnezowego osadu. Dodatkowo, warto dodawać do wody basenowej substancje, które wspomagają krystalizowanie. Dzięki nim, woda stanie się bardziej przejrzysta. Ich dodatkowym atutem jest usuwanie z wody metali ciężkich. Środki tego typu powinny zostać zaaplikowane do basenu jeszcze przed dodaniem chloru. Prawidłowa kolejność dozowania wygląda więc tak: nalewamy wodę, dodajemy odpowiednią ilość środków zmniejszających osadzania się magnezu, wapnia i metali (dostosowaną do ilości wody w basenie), a dalej odpalamy pompę filtrującą. Zostawiamy tak basen na całą noc. Następnie, wlewamy do basenu środek z chlorem. 

Kamień z wody a współczynnik pH

Kolejną istotną przyczyną powstawania kamienia w basenie jest podwyższone pH wody, które jest problemem szczególnie w tych basenach, które są zapełniane wodą ze studni. Na szczęście, istnieją środki chemiczne, które skutecznie obniżają zasadowość wody. O optymalny poziom pH należy dbać również ze względów zdrowotnych. Podwyższona zasadowość podrażnia oczy, negatywnie wpływa na stan skóry i włosów kąpiących się osób, a przy długotrwałym oddziaływaniu, może doprowadzać do powstawania alergii skórnych. Poza tym, woda o wysokim pH jest oporna na działania płynów dezynfekujących. Stosując środki obniżające poziom pH nie można schodzić poniżej poziomu 7 do 7,4 pH (zbyt niski współczynnik może doprowadzać do korodowania metalowych elementów wyposażenia i konstrukcji basenu).

Odkamienianie basenu kwasem

Gdy problem zanieczyszczenia basenu kamieniem jest duży, można zaciągnąć do działania środki na bazie kwasu. Trzeba tutaj jednak być ostrożnym: baseny z niecką z tworzywa sztucznego mogą zostać uszkodzone przez substancje zbyt mocno żrące. Środki na bazie silnych kwasów są jednak niezbędne do wyczyszczenia systemów filtracyjnych z dużych osadów kamiennych. 

Co zrobić, gdy w basenie zgromadziło się już dużo kamienia, a rodzaj materiału, z którego wykonana jest niecka uniemożliwia nam zadziałanie kwasem? W takim wypadku najbardziej bezpiecznym wyjściem jest spuszczenie wody z basenu i ręczne wyczyszczenie powłok basenu, z wykorzystaniem delikatnych detergentów i zwykłej szczotki. Jest to czasochłonne rozwiązanie, a kolejne napełnienie basenu nową wodą pochłania też dodatkowe środki finansowe. Jednak należy się tego podjąć, gdy dostępne na rynku środki do odkamieniania basenu rozpuszczalne w wodzie nie są wystarczające.

Dno basenu - jak pozbyć się kamienia?

Zanim jednak dojdzie do nagromadzenia się grubych warstw kamienia, mija sporo czasu, który powinien być wypełniony regularnym czyszczeniem basenu. Służą temu na przykład odkurzacze basenowe: zarówno te ręczne, jak automatyczne, które samodzielnie poruszają się po dnie basenu wypełnionym wodą i zbierają nie tylko osad, ale też kamienie i większe zanieczyszczenia opadające w wodzie.

Ręczne modele są niedrogie, łatwe w obsłudze (posługujemy się nim w sposób podobny do tego, jak dzieje się to przy odkurzaczach do dywanów). Odkurzacz wyposażony jest w rączkę oraz szczotkę, którą czyścimy i dno i ścianki basenu, wprawiając urządzenie w ruch siłą naszych mięśni. Są to modele doskonałe do czyszczenia mniejszych basenów ogrodowych dla dzieci oraz niewielkich modeli rozporowych dla dorosłych.

Jeśli jednak mamy większe baseny ogrodowe, mieszczące po kilka osób jednocześnie, wówczas z pewnością pomocny będzie zakup odkurzacza automatycznego. Programujemy taki sprzęt do samodzielnej pracy i zanurzamy w wodzie. Jest to bardzo wygodny sposób na to, aby dno basenu było wolne od kamienia. Zasilane są akumulatorowo, na baterie lub na prąd. Są też modele, które podłączamy do pompy filtrującej (ta opcja jest polecana właścicielom największych modeli basenów stelażowych). Co ciekawe, odkurzacze tego typu pracują tylko wtedy, gdy w basenie jest woda (bo zasysają zanieczyszczenia wraz z wodą). Należy o tym pamiętać, gdy planujemy doprowadzenie basenu do porządku przed zimą. Gruntowne sezonowe czyszczenie powinno odbywać się jeszcze przed momentem wypompowania wody z basenu.

Wyświetleń: 5089