Przyczyny mętnej wody w basenie i jak ją wyklarować?

Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczyna, czas więc rozstawić przydomowy basen. Dzięki niemu można będzie choć przez chwilę orzeźwić się podczas letnich upałów. Posiadacze basenów  często jednak narzekają na problemy dotyczące mętnej wody.  Jej kolor może ulec zmianie nawet w krótkim czasie po wlaniu do basenu, istnieją jednak sposoby pozwalające odpowiednio przywrócić wodzie pierwotną błękitną barwę. Zatem jak wyklarować wodę w basenie i zachować taki stan  na dłużej? Przyjrzymy się temu zagadnieniu w tym artykule...

Sezon wakacyjny właśnie się rozpoczyna, czas więc rozstawić przydomowy basen. Dzięki niemu można będzie choć przez chwilę orzeźwić się podczas letnich upałów. Posiadacze basenów  często jednak narzekają na problemy dotyczące mętnej wody. Jej kolor może ulec zmianie nawet w krótkim czasie po wlaniu do basenu, istnieją jednak sposoby pozwalające odpowiednio przywrócić wodzie pierwotną błękitną barwę. Zatem jak wyklarować wodę w basenie i zachować taki stan  na dłużej? Przyjrzymy się temu zagadnieniu w tym artykule...

Nie ma problemu bez przyczyny

Zmieniona barwa oraz często towarzyszący mało estetyczny osad na dnie basenu z pewnością nie wpływa zachęcająco na zażywanie kąpieli. Do głównych przyczyn takiego stanu basenu należeć może:

- nadmierna ilość organicznych szczątków znajdujących się w wodzie a także niewystarczająca ilość środka dezynfekującego. Mikroorganizmy, bakterie oraz glony przy sprzyjających warunkach mogą rozmnażać się bardzo szybko, powodując zabarwienie wody oraz powstawanie zawiesin. Do tego niedopasowanie środków przeciwdziałających rozwojowi może przyczynić się do zwiększonej kolonii mikrozanieczyszczeń.
- zbyt duża dawka środków chemicznych służących do oczyszczenia basenu. Proces ten może wystąpić po przedawkowaniu floku, środków dezynfekujących, czy środków powodujących nadmierne zakwaszenie wody.

Czyszczenie wody w kilku etapach

By zlikwidować niekorzystny wygląd jaki przyjmuje mętna woda w basenie, można przeprowadzić pewną procedurę czyszczenia. Składa się ona z dwóch kroków.

W pierwszym etapie czyszczenia należy na początku delikatnie wyczyścić dno i ściany basenu za pomocą odkurzacza, np:

Odkurzacz basenowy Bestway 58212
Odkurzacz basenowy Bestway 58234
Odkurzacz do basenu Intex 28620
Odkurzacz automatyczny basenowy Intex 28001

Później warto przeczyścić filtr i ewentualnie wymienić piasek. Późniejszym krokiem jest regulacja odczynu pH wody. Ważne, żeby miała ona obojętny lub lekko zasadowy odczyn, dzięki czemu będzie bezpieczna dla skóry człowieka i nie będzie reagować z wodą oraz ściankami  basenu. W kolejnym etapie należy przeprowadzić chlorowanie uderzeniowe i ustabilizować poziom chloru między  poziomem 1,0-2,0. Po chlorowaniu, w celu zminimalizowania efektu zmętnienia niezbędne będzie dodanie środka Aqua flock oraz stała filtracja aż do całkowitego zniknięcia zmętnienia.

Kolejny etap rozpocząć należy od zbadania jaki poziom osiąga chlor w wodzie oraz sprawdzenie poziomu pH. W przypadku, gdy zaobserwujemy zawyżony poziom chloru, możemy dolać więcej wody i stworzyć bardziej rozcieńczony roztwór. Proces ten wykonujemy do momentu, gdy poziom chloru opadnie, mierząc przy tym codziennie pH wody w basenie. Ważna jest również stała filtracja wody aż do całkowitego zaniknięcia zmętnienia oraz czyszczenie filtru.

A jeśli chcemy czystą wodę na dłużej?

By osiągnąć długotrwały efekt czystej wody, trzeba regularnie przeprowadzać odpowiednie działania czyszczące basen. Bardzo ważne jest regularne użycie odkurzacza do basenu, z pomocą którego można pozbyć się szczątków organicznych, liści, piachu czy martwych owadów. Dobrym pomysłem, który zastępuje te czynności jest przykrycie zbiornika specjalną plandeką, tzw. pokrywą basenową. Wtedy warto jednak pamięta o utrzymaniu odpowiedniego poziomu twardości wody by nie uszkodzić płachty.

Na proces mętnienia może wpływać również obecność chloru w basenie. Nie trzeba jednak wtedy podejmować żadnych działań, gdyż przy odpowiednim działaniu filtrów problem powinien zniknąć samoistnie. Dłużej utrzymujące się zmętnienie może mieć przyczynę w nieodpowiednim poziomie odczynu pH, więc należy również zadbać o odpowiednie utrzymanie jego poziomu. Mleczna woda w basenie może również być wywołana nadmiernym stosowaniem środków chemicznych, dlatego zalecane jest rozważne stosowanie detergentów.

Twardość również jest jednym z częstszych powodów przez które występuje mętna woda w basenie. Zbyt wysoka wartość tego parametru może wywołać również uszkodzenia filtrów. Aby oczyścić z kamienia basen, należy sprawdzić i skorygować odczyn pH wody. Kolejnym krokiem jest chemiczne usunięcie substancji wywołujących powstawanie osadu.  Klaryfikator wody odpowiednio dobrany powinien szybko strącić osady, przez co znacznie łatwiej zostaną one wyłapane przez filtr w basenie.

Na mętność wody może mieć również wpływ nadmierna eksploatacja basenu. Warto zwrócić uwagę na ilość oraz natężenie kąpiących się w nim osób, które również mogą być nośnikiem zanieczyszczeń wody. Większe konstrukcje stelażowe można dodatkowo zabezpieczyć w wydajniejsze pompy filtrujące. Oczywiście nie należy zapomnieć o standardowym czyszczeniu basenów, które również pomoże poprawić efekt czystej tafli wody.

Wyświetleń: 48750