Czy chlorowanie basenu ogrodowego jest bezpieczne dla zdrowia?

comment Comment: 0 favorite Hit: 6878

Woda w basenie musi być regularnie wymieniana i filtrowana, ale to nie wystarczy, aby zachowała czystość i przejrzystość. Ważnym zabiegiem jest jej odkażanie przy użyciu chloru. W czasie tej procedury dochodzi do niszczenia mikroorganizmów znajdujących się w zbiorniku. Jak wiadomo, chlor do basenu to silna substancja, która może wpływać negatywnie na nasze zdrowie. Do reakcji organizmu dochodzi często wskutek nieprawidłowego dawkowania chemii basenowej.

Chlor i jego wpływ na zdrowie

Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma chlor obecny w wodzie basenowej? Chlor to pierwiastek chemiczny, obecny w przyrodzie i naszym organizmie. Powstaje z soli kuchennej w procesie określanym mianem elektrolizy. Dodany do wody basenowej zabija zarazki, natomiast uwolniony w kontakcie z wodą kwas podchlorawy, jest świetnym środkiem dezynfekującym. Chlor przynosi nam wiele korzyści, jeśli chodzi o utrzymanie wody w należytej czystości. 

Pomimo tego, zbyt częsta i długa ekspozycja na działanie tej substancji może prowadzić do pewnych konsekwencji zdrowotnych. Tak samo dzieje się w przypadku, kiedy dodamy do wody zbyt dużą jego ilość, warto więc regularnie sprawdzać poziom chloru w basenie. Preparat ten wywołuje przede wszystkim wszelkiej maści podrażnienia, ponadto wpływa niekorzystnie na układ oddechowy. 

Chlor jest szkodliwy zwłaszcza dla małych dzieci, u których funkcje oddechowe nie są w pełni rozwinięte. Szkodzi też często alergikom, osobom z wrażliwą skórą czy problemami skórnymi, takimi jak AZS. Co w sytuacji, gdy dziecko napije się wody z basenu? Rodzice powinni obserwować swoją pociechę i sprawdzać, czy nie wystąpiły u niej niepokojące objawy.

Za dużo chloru w basenie ogrodowym doprowadza do nietolerancji organizmu i wystąpienia, zwłaszcza takich objawów jak podrażnienia skóry oraz oczy. Warto też dodać, że jego nadmierne stężenie powoduje korozję elementów metalowych konstrukcji.

Zatrucie chlorem - po czym je poznać?

Wdychanie chloru skutkuje zatruciem organizmu. Tak samo dzieje się w sytuacji, przypadkowego połknięcia tego pierwiastka chemicznego. Objawy zatrucia chlorem to głównie:

 • kaszel,
 • duszności,
 • ból i drapanie w gardle,
 • świszczący oddech,
 • chrypa,
 • wymioty,
 • nudności,
 • bóle głowy,
 • obrzęk płuc.

Symptomy te mogą ulec nasileniu, w zależności od stężenia substancji, czasu ekspozycji na jej działanie, jak i schorzeń współwystępujących (np. przewlekłe choroby płuc). 

Długotrwałe wdychanie chloru o wysokim stężeniu może nawet zakończyć się zgonem. Szczególnie niebezpieczne jest nie tylko wdychanie, ale także wypicie substancji zawierającej dużą dawkę chloru. Może ono doprowadzić do silnego bólu, pieczenia w brzuchu, ran jamy ustnej, zaczerwienienia, krwistych wymiotów czy obecności krwi w stolcu.

Objawy zatrucia chlorem na basenie obejmują głównie układ oddechowy. Substancja ta podrażnia błony śluzowe jamy ustnej, dróg oddechowych, a także może doprowadzić do zaczerwienienia oczu. Zbyt częsty kontakt z chlorem przyczynia się do nadmiernej suchości skóry i słabszej kondycji włosów.

Zatrucie chlorem - jak postępować?

Jeśli doszło do zatrucia chlorem, trzeba bezzwłocznie oddalić się z miejsca skażenia tudzież wyprowadzić stamtąd osobę zatrutą. Co pomaga na zatrucie chlorem? Jeżeli objawy nie są poważne i nie zagrażają życiu, wówczas należy przemyć oczy wodą i zmienić ubranie. Warto też wypłukać gardło, usta i noc słabym roztworem sody. Jak usunąć chlor z organizmu? Przydatna w tym celu okazuje się witamina C. Co ciekawe, neutralizuje ona chlor w organizmie, a także ten, który jeszcze nie przeniknął do ciała. Lekkie zatrucie substancją może doprowadzić do objawów trwających przez kilka dni, jak:

 • dokuczliwy kaszel,
 • osłabienie,
 • infekcje dróg oddechowych.

Czasem niezbędne jest rozpoczęcie antybiotykoterapii. Syrop złagodzi kaszel, natomiast tabletki do ssania zmniejszą podrażnienie gardła. W przypadku innych objawów zatrucia chlorem stosuje się też środki o działaniu przeciwzapalnym. Jeżeli doszło do ciężkiego zatrucia, konieczne może okazać się wezwanie pogotowia, podanie tlenu czy nawet wykonanie zabiegu operacyjnego. Warto jednak dodać, że do takich sytuacji dochodzi rzadko. 

Jakie poziomy chloru są szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia? Chlor staje się wyczuwalny, kiedy osiąga stężenie 3,5 ppm, a dawka śmiertelna to ta powyżej 1000 ppm. Niebezpieczne jest też oparzenie chlorem, które wywołuje chlorowodór powstający podczas kontaktu z błonami śluzowymi. Jeśli do niego doszło, należy rozpocząć leczenie objawowe.

Uczulenie na chlor - czym jest i jakie daje objawy?

Po wystąpieniu objawów w wyniku kontaktu z chlorowaną wodą basenową możemy mówić o tak zwanej nadwrażliwości na chlor. Jest ona inaczej nazywana uczuleniem czy alergią, aczkolwiek dochodzi do niej w inny sposób. Chlor nie jest bowiem alergenem, ale wywołuje zapalenie kontaktowe skóry, w wyniku nadwrażliwości na ten pierwiastek. Uczulenie na chlor daje takie objawy jak:

 • świąd,
 • zaczerwienienie i podrażnienie skóry,
 • pokrzywka,
 • nadmierna suchość i łuszczenie,
 • pieczenie,
 • wysypka.

Uciążliwa jest zwłaszcza wysypka, która wyzwala odruch drapania. To natomiast dodatkowo podrażnia skórę i zwiększa ryzyko jej uszkodzenia, a tym samym powstania zakażeń bakteryjnych i stanów zapalnych. Uczulenie na chlor to nie tylko dolegliwości skórne.

Alergia może skutkować podrażnienie błon śluzowych gardła, oczu i nosa. W konsekwencji tego możemy cierpieć na:

 • suchy kaszel, 
 • wodnisty, katar, 
 • chrypkę,
 • trudności w mówieniu. 

Osoby uczulone na chlor zmagają się również z podrażnieniem układu oddechowego, które daje takie symptomy jak: świszczący oddech, problemy z oddychaniem, duszność, zaczerwienione i załzawione oczy, ból i ucisk w klatce piersiowej.

U osób nadwrażliwych na ten pierwiastek występują też bóle i zawroty głowy, wymioty, nudności czy ból brzucha. W przypadku silnego uczulenia niezbędna okazuje się konsultacja medyczna i rozpoczęcie leczenia. Po zauważeniu podejrzanych objawów podczas kąpieli w basenie powinnyśmy jak najszybciej go opuścić.

Czy chlorowanie basenu ogrodowego może być dla nas bezpieczne?

Tak, należy jedynie pamiętać o odpowiednim dawkowaniu chloru. Oprócz tego są pewne sposoby na to, aby nasz kontakt z tą substancją był mniej toksyczny.

 • Ograniczmy nurkowanie w basenie,
 • starajmy się nie brać wody do ust,
 • używajmy kremu przeciwsłonecznego z dodatkiem askorbinianu sodu, który zneutralizuje działanie chloru,
 • po kąpieli w basenie bierzmy zawsze prysznic.

Chlor to ważny środek dezynfekujący. Trudno jest wyobrazić sobie czystą wodę w basenie, bez jego użycia. Warto jednak korzystać z niego rozsądnie, nie przekraczając wskazanych przez producenta dawek. Jego wysokie stężenie w basenie może bowiem przyczynić się do wielu przykrych konsekwencji. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień