Co zabrać na wakacje z dzieckiem? Lista rzeczy na wczasy

favorite Hit: 375

Jak co roku, w okresie letnim, przed opiekunami dzieci pojawia się nie lada kłopot, który obrazuje powtarzające się niczym mantra pytanie - co zabrać na wakacje z dziećmi? Ten dylemat zmienia się jednak co roku w zgoła nowe wyzwanie, zakładając, że wybieramy się w inną destynację. Tak, czy inaczej, rzetelne przygotowanie się do wyjazdu na wakacje jest czynnością złożoną, bez wątpienia odpowiedzialną i wymaga na prawdę sporej wyobraźni i zdolności wariantowania potencjalnych zdarzeń.

Spis treści:

Wakacje w Polsce czy za granicą?

Jeżeli planujemy wczasy z dzieckiem za granicą, to do wyjazdowej listy dojdzie nam dodatkowo do przeprocesowania kilka typowo formalnych kwestii. Gdy wybieramy się do nadmorskich krajów w ramach Unii Europejskiej, typu słoneczna Chorwacja czy Bułgaria, to formalności związane z przekraczaniem granicy będą dosyć niewielkie. Wystarczy, aby dziecko i opiekunowie posiadali aktualne dowody osobiste lub ewentualnie paszporty.

W przypadku niektórych, bardziej oddalonych, egzotycznych i ciepłych krajów, zwłaszcza spoza strefy Schengen, potrzebować będziemy do zabrania paszporty dla nas samych jak i dla dziecka. Co istotne, w niektórych przypadkach oczekuje się, aby w momencie przekraczania granicy, paszport był ważny co najmniej jeszcze przez pół roku. Taki zapis imigracyjny obowiązuje przykładowo w Stanach Zjednoczonych. W przypadku niektórych państw wymagane są również wizy, które to jednak można wykupić już na miejscu. I tak jest w Egipcie, gdzie tego typu formalności można dopełnić na miejscu, na przykład na lotnisku. Wszelkie szczegóły w tym zakresie odnajdziemy na stronach polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W serwisie tym znajdują się przydatne, praktyczne porady i wskazówki, opisujące lokalne zwyczaje, aktualnie panujące warunki, jak i różnego rodzaju alerty i rekomendacje odnośnie ryzyka związanego z pobytem w danym kraju czy większym regionie. Dzięki takiemu, przedwyjazdowemu sprawdzeniu niezbędnych do wykonania formalności oraz identyfikacji potencjalnych obostrzeń, możemy być pewni, że wakacje nad morzem, w górach czy miejskim anturażu będą po prostu bezpieczne i bezproblemowe.

Wakacje z niemowlakiem - szczególny charakter wyzwań

Letnie kanikuł z niemowlakiem, który nie przekroczył jeszcze kilku miesięcy to nie lada wyzwanie. Ale przecież wszystko jest możliwe, jeśli wyjazd zostanie odpowiednio zaplanowany. Należy jednak już na samym początku wziąć pod uwagę, że niemowlak ma bardzo specyficzne potrzeby i wymagania, które należy mu zapewnić przez cały czas podróży i wakacyjnego pobytu w stu procentach. Po pierwsze zacznijmy od kwestii zdrowotnych i bezpieczeństwa. Należy mieć dokumenty dziecka oraz książeczkę zdrowia. Warto wcześniej dowiedzieć się, czy na miejscu są dostępni pediatrzy, a jakie dni tygodnia, w jakich godzinach, ile kosztuje wizyta dziecka, no i czy w pobliżu znajduje się apteka. O menu noworodka czy niemowlaka nie musimy się martwić, bo zazwyczaj jego pokarm zabieramy ze sobą w postaci słoiczków z jedzeniem, zawierających soki, przeciery czy zupy. Na miejscy bez problemu je powinniśmy móc podgrzać. Mały podróżnik to też specyficzne wymogi w zakresie plażowania. Pamiętajmy, ze małe dzieci mają pięciokrotnie cieńszą skórę niż dorośli, szybko się odwadniają ale też szybko wychładzają. Są też szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych UV. Dlatego jeśli zastanawiamy się, co w pierwszej kolejności zabrać na basen czy plażę, to powinny być to kremy z silnym filtrem UV oraz parasolka przeciwsłoneczna.

Jeśli mamy omówione kwestie zdrowotne i żywieniowe w podróży, to warto skupić się na kolejnych elementach wakacyjnego ekwipunku. Choć część rzeczy można z reguły kupić na miejscu, jak na przykład pieluszki, środki czystości, śliniaczki, smoczki, talerzyki, to jednak na wszelki wypadek warto zabrać własny zapas tych akcesoriów. Zwłaszcza, jeśli maluch jest do nich przyzwyczajony i planujemy podróżować samochodem. Nie zajmują one zbyt wiele miejsca i są relatywnie lekkie. Ulubione zabawki, gadżety, książeczki czy przytulali, to absolutne must have małego dziecka. Dzięki ich obecności, nasz podopieczny łatwiej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu. Pomogą mu też spokojniej i szybciej zasnąć.

Lista rzeczy do spakowania - wakacje nad wodą

Oczywiście lista przykładowych rzeczy do zabrania na wakacje mogłaby być o wiele dłuższa, ale istnieją pewne granice rozsądku jeśli chodzi o możliwości spakowania walizki czy pojemności samochodowego bagażnika. Poniżej znajduje się propozycja akcesoriów, które idealnie sprawdzą się podczas wakacji nad morzem, jeziorem czy przy basenie. Czyli z akwenem wodnym w tle. Oto podstawowe i niezbędne akcesoria do nauki pływania, bo jeśli jesteśmy już nad wodą, to dlaczego nie wykorzystać maksymalnie okoliczności, jakie ona daje:

  • - okularki do pływania - dzięki nim dziecko będzie mogło choć na chwilę podziwiać podwodny świat, a jeśli będzie ono korzystać ze zjeżdżalni w parku wodnym, uchronią przed nalaniem się wody do oczu,
  • - rękawki do pływania - pomogą one młodemu adeptowi pływania utrzymać się na powierzchni wody, wesprą również pierwsze próby w zakresie nauki pływania, dodając więcej pewności siebie,
  • - koła do pływania - to kolejne akcesorium, umożliwiające zabawę w wodzie, niekiedy warto jego używanie połączyć wraz z rękawkami. Wówczas mamy podwójną pewność, ze dziecko przez przypadek nie znajdzie się pod wodą,
  • - fotele i leżaki dmuchane - jeżeli lubimy korzystać ze swoich wakacyjnych mebelków, to niestety i je musimy zabrać. Jest to o tyle praktyczne, że za leżaki na plaży będziemy musieli niekiedy dodatkowo zapłacić, a w przypadku leżanek hotelowych, często bywa, ze są one zajmowane już o wczesnych godzinach porannych,
  • - zabawki dmuchane - one nie zajmą dużo miejsca w bagażu, są też lekkie. Za to sprawią wiele frajdy każdemu dziecku. Dzięki temu, ze są dmuchane i miękkie, możemy mieć pewność, że naszym milusińskim nie grozi poważna kontuzja,
  • - płetwy - to propozycja skierowana do nieco starszych dzieci, które pierwsze kroki w nauce pływania mają już za sobą. Ułatwiają szybsze pływanie i są nieodzowne w przypadku chęci zanurzenia się pod wodę.
  • - maski - jest to bardziej zawansowana i rozbudowana wersja okularków do pływania. Gwarantują, ze podczas podwodnych piruetów dziecku nie naleje się woda do nosa. Niekiedy wraz z makami używa się także zatyczek do uszu. Sprzęt ten, podobnie jak płetwy, zarezerwowany jest dla nieco starszych pływaków.
  • - piłki plażowe - to kolejny już, istotny element, znajdujący się na liście rzeczy do spakowania, zakładając oczywiście, że planujemy aktywny wypoczynek. Można nimi grać zarówno w wodzie jak i na lądzie. Są świetnym pomysłem na zabawę dla całej rodziny, bądź sposobem, aby poznać w trakcie gry inne osoby.
  • - namioty plażowe - tego typu sprzęt ma wielorakie zastosowanie. Po pierwsze może stanowić świetne miejsce do zabawy dla dzieci. poza tym, ochroni dziecko przed słońcem, bądź innymi zmiennymi warunkami meteorologicznymi, typu wiatr czy deszcz. Oczywiście należy pamiętać, aby w przypadku upałów, taki namiot był odpowiednio wentylowany. W przypadku małych dzieci, namiot może też służyć za plenerową sypialnię bądź tez miejsce do zmiany pieluszek bądź nakarmienia dziecka.

Opisane powyżej różnego rodzaju akcesoria plażowe czy to na basen, to oczywiście tylko ułamek tego, co moglibyśmy ze sobą zabrać na wakacje. Do listy tej koniecznie trzeba jednak dopisać i rzeczy, kore sa jeszcze bardziej nieodzowne. Jeżeli nasze dziecko jest astmatykiem lub alergikiem, to powinniśmy się zaopatrzyć w większy zapas leków w tym kierunku. Można też pomyśleć o zabezpieczeniu dodatkowej recepty, którą będziemy ewentualnie mogli zrealizować na miejscu. To samo dotyczy różnego rodzaju kosmetyków dziecięcych, jak oliwki, kremy, balsamy, pasty do zębów oraz szczoteczki. Apteczka wakacyjna to różnie plastry, środki dezynfekujące oraz różnego rodzaju odstraszacze insektów. Nawet jeśli wybieramy się w egzotyczne, ciepłe destynacje, to pamiętajmy, ze w tego typu miejscach może czasem spaść deszcz, a więc musimy mieć peleryny i kalosze. Ciepłe miejsca charakteryzują się często wysokimi amplitudami temperatur, co oznacza, że w ciągu dnia jest gorąco, a w wieczorem i w nocy temperatura może spaść nawet o kilkanaście stopni. Bądźmy i na to przygotowani, z chociaż niewielki zestawem cieplejszych, dziecięcych ubranek.

Jakim środkiem transportu na wakacje z dziećmi?

Równie istotnym, a może nawet jeszcze bardziej kluczowym niż to co zabrać, jest kwestia - jaki środek komunikacji wybrać, aby spędzić z dzieckiem fantastyczny wypoczynek. Dlaczego? Środek transportu determinować będzie bowiem to, co możemy ze sobą zabrać. W przypadku podróży samochodem będziemy mogli zabrać o wiele więcej niezbędnych akcesoriów i ubrań, niż w przypadku lotu samolotem. Przez to lista rzeczy na wakacje będzie mogła być o wiele dłuższa przy ekwipunku w wersji na cztery kółka. Tego typu podróż ma jednak i swoje ograniczenia. Nie powinna jednorazowo trwać dłużej niż kilka-kilkanaście godzin, aby młody podróżnik mógł ją znieść w miarę komfortowo. W przypadku wypadu na Bałkany czy Półwysep Iberyjski, konieczne będą dodatkowe noclegi. Dla dalszych destynacji idealny będzie z kolei samolot. Jednak tu są pewne limity bagażowe, a za nadbagaż na pewno zapłacimy, i to niemało.

Ciekawą opcją na podróże z dziećmi jest bez wątpienia kamper. Jednak nie każdy posiada tego typu pojazd. W przypadku wypożyczenia kampera musimy się liczyć z niemałymi kosztami. Ale może i warto, bo zabierzemy ze sobą tez rowery, namioty i zwierzęta domowe. Ten wariant spędzania wakacji jest o tyle fajny, że możemy zabrać na prawdę spory bagaż. Ponadto nie jesteśmy przypisani na sztywno do jednego tylko miejsca pobytu, który dosyć dowolnie możemy zmieniać i przemieszczać się dalej.

Podsumowanie

Reasumując, co warto zabrać na wakacje z dzieckiem, należy wziąć pod uwagę kilka zmiennych. Są nimi m.in. wiek dziecka, destynacja wakacyjna (w ramach Unii Europejskiej czy poza nią) oraz środek transportu. Dopasowując te wszystkie czynniki do naszych indywidualnych predyspozycji, sprawimy, ze zabierzemy odpowiednią ilość bagażu. Kluczowymi kwestiami pozostają dokumenty podróżne oraz ekwipunek związany ze zdrowiem i bezpieczeństwem dziecka. W wakacyjnym wypadzie, poza ubraniami dedykowanymi na zmienne warunki atmosferyczne, nie powinno zabraknąć akcesoriów do zabawy, aby wyjazd ten pozostał przez dziecko zapamiętany jak najlepiej i jak najdłużej.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień