Baseny olimpijskie - historia, wymiary i dyscypliny na olimpiadzie

comment Comment: 0 favorite Hit: 295

Lato bez basenów publicznych byłoby nie do zniesienia. Już kilka tysięcy lat temu ludzie wykorzystywali pływanie jako formę ochłody lub wojskowego treningu. Dziś pływactwo to nie tylko hobby, sposób na trening czy konieczność (jak w przypadku starożytnych myśliwych i wojskowych), ale przede wszystkim sposób ma aktywne, przyjemne spędzanie czasu oraz angażujący sport olimpijski.

W Polsce istnieje 12 basenów olimpijskich. Poza tym według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki, w Polsce znajduje się 66 pływalni typu sportowego (25x16m), 489 pływalni o wymiarach 25x12x5m, i 169 pływalni szkoleniowo-rekreacyjnych. Mowa tu o obiektach krytych, czyli znajdujących się pod zadaszeniem, które są czynne większość roku.

Jaka jest ich historia? Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Krótka historia basenów olimpijskich

Można uznać, że współczesne pływanie zostało oficjalną dyscypliną sportową dopiero w XIX w. Mowa tu o roku 1837, w którym w Londynie utworzono pierwszą współczesną, formalną organizację pływacką. Pierwsze współczesne zawody pływackie zorganizowano w Australii, w 1846 r.

Jako współczesna dyscyplina olimpijska, pływanie zadebiutowało w 1896 r. obok gimnastyki, szermierki i atletyki.

Pierwszy basen olimpijski najbliższy współczesnym obiektom powstał w Antwerpii. Stade Nautique d’Antwerp było obiektem, w którym zorganizowano letnią olimpiadę pływacką. Olimpiada ta rozgrywała się w 1920 r., w Belgii. Betonowy basen był wypełniony ciemną, bardzo zimną wodą, która stanowiła spory dyskomfort dla zawodników. Zachowały się wspomnienia sportowców, którzy narzekali na potrzebę szybkiego gorącego prysznicu po pływaniu w lodowatej wodzie basenu w Antwerpii.

Niektóre źródła podają, że pierwszy olimpijski basen powstał w 1908 r. w Londynie na potrzeby ówczesnych Igrzysk. Miał on 100 metrów długości i był pierwszym basenem stworzonym na potrzeby Olimpiady — wcześniej zawody pływackie odbywały się w naturalnych ciekaw wodnych jak np. jezioro w St.Louis czy rzeka Sekwana w Paryżu. Jednak dopiero betonowy basen wybudowany w Belgii był najbliższy współczesnym obiektom.

Baseny olimpijskie — najważniejsze informacje

Jakie wymiary ma basen olimpijski?

Baseny olimpijskie to największe baseny na świecie. Wymiary basenu olimpijskiego znajdziesz poniżej.

Jaką długość ma basen olimpijski?

Basen olimpijski ma długość 50 metrów (50 m). Długość basenów olimpijskich w Polsce jest zbliżona, czasami różni się o kilka metrów.

Szerokość basenu olimpijskiego i długość basenu olimpijskiego są standardowe i niezmienne. Oznacza to, że obiekty wykorzystywane do przeprowadzenia Igrzysk muszą spełniać normy i wymiary określane przez Światową Federację Pływacką (FINA). FINA dba o to, aby baseny olimpijskie spełniały wymogi dotyczące wielkości i designu, uznawane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski.

FINA nadzoruje:

  • pływanie,
  • nurkowanie,
  • pływanie synchroniczne,
  • piłkę wodną,
  • pływanie na wodach otwartych.

Komisja posiada pisemny zestaw zasad, który zawiera wszystkie wymagane wymiary basenu olimpijskiego.

Jaką szerokość ma basen olimpijski?

Basen olimpijski ma szerokość 25 metrów (25 m). Lustro wody to powierzchnia ok. 1250 metrów kwadratowych (1250 m²).

Jaką głębokość ma basen olimpijski?

Basen olimpijski ma głębokość 2 metrów (2 m). Gdy basen olimpijski jest napełniony w całości, jego pojemność wynosi 2,5 miliona litrów wody (2,5 mln l).

Jaką temperaturę ma woda w basenie olimpijskim?

Woda w basenie olimpijskim ma temperaturę między 26 a 28 stopni Celsjusza.

Jakie dyscypliny odbywają się podczas Igrzysk na basenie olimpijskim?

Jak wiele konkurencji związanych z pływaniem odbywa się w trakcie Igrzysk Olimpijskich? Na Igrzyskach w Tokio w 2020 (i 2021) r. odbyło się aż 37 konkurencji, z czego 35 konkurencji w pływaniu odbywało się w basenie olimpijskim, a dwie konkurencje na otwartym akwenie

Pływanie olimpijskie dopuszcza najpopularniejsze style, jak:

  • styl dowolny,
  • styl grzbietowy,
  • styl klasyczny,
  • styl motylkowy,

Dopuszczany jest również styl zmienny i sztafety mieszane stylem zmiennym.

Ponadto, w trakcie Igrzysk Olimpijskich odbywają się również zawody w pływaniu synchronicznym, piłce wodnej i skokach do wody.

Dystanse, jakie pokonują pływacy w trakcie Igrzysk, zaczynaj się od jednej długości basenu (50 m), a kończą na trzydziestu długościach, tj. 1500 m. Na zawodach w Tokio miała miejsce również sztafeta mieszana, tj. 4 × 100 m stylem zmiennym.

Zawody olimpijskie w pływaniu są niezwykle ekscytujące, gdy kibicujemy ulubionym zawodnikom bądź reprezentantom narodowym. Warto czasem zdecydować się na następny trening właśnie na basenie olimpijskim — są one z reguły niemal dwukrotnie dłuższe od basenów miejskich. Trening na basenie olimpijskim jest wymagający, ale to ciekawe doświadczenie, które warto choć raz przeżyć.

Historia pływania na Igrzyskach Olimpijskich nie jest zamkniętą opowieścią. Wiele osób i instytucji pracuje nad doskonaleniem zawodów zarówno pod względem rywalizacji sportowej, jak i rozwoju samej dyscypliny. Jednym z działań jest basen olimpijski — jego uśrednienie, systematyzacja i normy związane z wielkością, temperaturą czy stanem wody. Wszystko dla sukcesu przyszłych medalistów.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień