Z jakich materiałów wykonane są najczęściej baseny ogrodowe?

Basen ogrodowy wykonany może być z najróżniejszych materiałów. W ogrodach spotkać można konstrukcje z betonu lub stali. Jednak najbardziej popularne są baseny stelażowe, rozporowe lub nadmuchiwane i to im właśnie poświęcimy dzisiaj uwagę.

Z czego zrobione jest poszycie?

W konstrukcji każdego basenu wyróżnić możemy ścianki, czyli poszycie oraz dno. Niezależnie od modelu ścianki pełnią bardzo ważną funkcję, muszą one wytrzymać wysokie ciśnienie i duży napór wody. Powinny być one odporne na powstawanie uszkodzeń mechanicznych, przetarcia, zmiany temperatury i duże nasłonecznienie. W związku z tym muszą być wykonane z trwałego materiału. Takim właśnie tworzywem jest wysokiej jakości PCV, a więc winyl. To z niego tworzone jest poszycie basenów rozporowych, stelażowych lub nadmuchiwanych. By zapewnić dodatkową ochronę, w produktach znanych marek powłoka składa się z kilku warstw i jest bardzo gruba. Poszczególne warstwy materiału są zazwyczaj ze sobą zgrzewane, a niekiedy klejone.

Nawet wysokiej jakości PCV może nieznacznie rozszerzać się pod wpływem ciepła. Jeśli zauważysz, więc że Twój nadmuchiwany basen traci lekko powietrze w wyjątkowo upalny, letni dzień, nie martw się niepotrzebnie – jest to zjawisko naturalne. W takich wypadkach nie należy dopompowywać basenu, ponieważ zbyt duża ilość powietrza może go uszkodzić. Wysokiej jakości PCV powinno wrócić do swojego kształtu, gdy spadnie temperatura. Jeśli tak się nie stanie wówczas należy dokładnie obejrzeć poszycie basenu i sprawdzić, czy nie jest ono uszkodzone.

Z czego wykonany jest stelaż?

Dużą popularnością cieszą się baseny stelażowe. Produkty dobrych marek charakteryzują się stabilną konstrukcją, wytrzymałością, a także dużą objętością. W przypadku tego konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest stelaż. Wypadku dużych prostokątnych basenów powinien być on wykonany ze stali wysokogatunkowej. Tworzywo to jest w stanie znieść znaczne obciążenie, jest trwałe i odznacza się dużą odpornością na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych. Dobrze, jeśli stal jest galwanizowana, wówczas cechuje się ona większą wytrzymałością i jest dodatkowo zabezpieczona przed rdzą.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem

W przypadku basenów grodowych jakość PCV ma kluczowe znaczenie, ponieważ baseny wykonane ze słabego tworzywa rozciągają się pod wpływem ciepła. Takie zniekształcenie to proces nieodwracalny i powoduje trwałe uszkodzenie basenu. Słabej jakości poszycie niestety jest również podatne na powstawanie przetarć lub przedziurawienia. Przed dokonaniem zakupu warto więc zwrócić uwagę na jakość tworzywa, z którego wykonany jest dany egzemplarz. Nie daj się skusić na produkty oferowane w podejrzanie niskich cenach, przez mało znane sklepy. Zazwyczaj związane jest to niską ich jakością. Natomiast stawiając na produkty znanych marek, będziesz mógł cieszyć się ze swojego basenu przez kilka lat. Pamiętaj tylko by regularnie go konserwować, właściwie eksploatować i odpowiednio przechowywać po skończonym sezonie.

Wyświetleń: 1319