Witamina C do basenu ogrodowego?

Gdy piękna przeźroczysta woda o lazurowym odcieniu w basenie zmienia swoje zabarwienie, często poszukujemy prostych i skutecznych metod na zniwelowanie tych procesów. Przyczyn takiego stanu dopatrujemy się w składzie wody, który w każdym przypadku w zależności od pobieranego źródła zawiera dodatkowe domieszki mineralne lub inne biologiczne zanieczyszczenia. Skutki procesów odbarwień można zmienić, trzeba jednak stosować odpowiednie środki i metody. Sporą popularnością w walce z zielonkawymi odbarwieniami cieszy się ostatnio kwasek cytrynowy, który jednak zbiera mieszane opinie. Przyjrzyjmy się zatem czy jego stosowanie jest opłacalne.

Efekt? Jest… Przynajmniej na chwilę…

Proces zmieniania barwy w wyniku występowania w wodzie żelaza jest naturalny i rozpoczyna się zwykle pół godziny po zebraniu cieczy. Żelazo rozpuszczone w wodzie ma bardzo silne zdolności utleniające, łatwo więc wytrąca się łącząc dostępny w wodzie tlen. Zwiększona ilość drobin takich związków jest formą zanieczyszczenia wody, która pod wpływem dodatkowego składnika w inny sposób odbija docierające światło. Czyszczenie basenu witaminą C czyli z chemicznego punktu widzenia kwasem askorbinowym chwilowo zatrzymuje ten proces. Powstaje w wodzie środowisko bardziej redukcyjne, przez co żelazo rozpuszczone w mniejszym stopniu ulega wytrącaniu. Zakwaszenie to jednak nie trwa długo, już po około 15 minutach można zaobserwować ponowne zwiększenie intensywności naturalnych procesów utleniania.

Za dużo witamin to też nie dobrze

Pomysł wydawać by się mogło jest logiczny. Aby zminimalizować proces utleniania, dodajemy środek, który zmienia środowisko na bardziej redukcyjne… Jednak wprowadzana do basenu witamina c może mieć znacznie poważniejsze efekty. Zawarta w wodzie witamina C nie działa tak skutecznie jakbyśmy chcieli i już po kilkunastu minutach znowu możemy zauważyć zielonkawe zabarwienie. Dodatkowo dodając kwas askorbinowy zmniejszamy pH wody. Może to wpłynąć na dodatkowe reakcje cieczy z materiałem z którego zbudowany jest basen powodując przetarcia, zmianę jego wytrzymałości czy nawet przerwanie ścian. Taka woda nie jest również w pełni bezpieczna dla użytkowników. Nawet racjonalne dawkowanie kwasu może niekorzystnie wpływać na naszą skórę oraz zmieniać środowisko wodne na bardziej przyjazne bakteriom.

Nie zawsze chodzi o żelazo

Warto również wspomnieć, że zielonkawe zabarwienie wody niekoniecznie musi oznaczać nadmierną ilość rozpuszczonego żelaza. Może być to również efekt zbyt dużej ilości organizmów takich jak glony czy niektóre rodzaje bakterii. W tym przypadku znacznie lepiej jest zamontować specjalne filtry, oraz regularnie czyścić i wymieniać wodę w basenie. Stosowanie kwasu l-askorbinowego do basenu może niewiele dać, a w przypadku bakterii nawet spowodować jeszcze intensywniejszy negatywny efekt.

Jak widać, nie każda metoda jest skuteczna. Stosowanie witaminy C do czyszczenia wody stało się bardzo popularnym i tanim rozwiązaniem, ale czy naprawdę skutecznym? Warto może pomyśleć o innych środkach wstrzymujących proces wytrącania domieszek, nawet jeśli mielibyśmy zapłacić większą sumę. Są to dużo pewniejsze jak i zdrowsze dla nas metody na piękny lazurowy kolor w basenie.

Wyświetleń: 14062