Tani ponton na wędkowanie - jaki wybrać?

Sezon wędkarski zbliża się dużymi krokami, warto więc pomyśleć o nowych zakupach związanych z naszym ulubionym hobby. Jednak dziś nie będziemy skupiać się na sprzęcie służącym do łowienia, ale na takim, który nam je umożliwia. Mamy tutaj na myśli ponton na ryby. Wielu z nas woli łowić z dala od brzegu, gdzie nie tylko możemy delektować się spokojem, ale także zapolować na większe osobniki lub gatunki, które zazwyczaj trzymają się z daleka od brzegu. Dlatego też, w dzisiejszym artykule przyjrzymy się kwestiom, na jakie trzeba zwrócić uwagę przed zakupem pontonu.

Dlaczego warto wybrać ponton

Na jeziorach, czy też stawach możemy pływać nie tylko pontonami, mamy także do wyboru łódki. Jeśli jednak łowimy w miejscu dalekim od naszego zamieszkania, lub lubimy zmieniać łowisko, to pierwsze rozwiązanie wydaje się bardziej praktyczne i funkcjonalne. Po pierwsze, najlepsze pontony na rynku, takie jak bardzo popularny ponton dmuchany od Intex czy firmy Bestway, są łatwe w transporcie. Złożone nie zajmują dużo miejsca i z łatwością zmieszczą się w bagażniku prawie każdego samochodu. W przypadku łódek nie jest to możliwe, konieczna jest przyczepka, a zwodowanie naszej jednostki często wymaga pracy dwóch osób. Natomiast decydując się na dmuchany lub składany ponton, możemy śmiało wybierać się na samotne wyprawy. Po drugie pontony są znacznie lżejsze od łodzi, a w wielu przypadkach też odporniejsze na ewentualne otarcia lub uszkodzenia mechaniczne.

Jaki ponton na ryby wybrać

By pływanie pontonem po jeziorze było przyjemnością warto zdecydować się na zakup porządnie wykonanego egzemplarza. Raczej szerokim łukiem omijajmy tanie produkty niewiadomego pochodzenia. Są one oferowane w atrakcyjnych cenach, ale często ich żywot kończy się na pierwszym kamieniu lub innej przeszkodzie.
Naszą uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na rodzaj materiałów, jakie zostały wykorzystane do produkcji interesującego nas modelu. Najlepiej by wykonany on był z kilku warstw PCV, dzięki czemu będzie elastyczny i na tyle silny i wytrzymały, by kamieniste dno, mniejsze gałęzie lub konary nie stanowiły dla niego problemu. Dodatkowo tak zbudowany ponton możemy napełnić powietrzem o bardzo dużym ciśnieniu, co przekłada się na jego stabilność i utrzymywanie kształtu.
Jeżeli już o tym mowa, to kształt naszej jednostki pływającej także ma znaczenie. Pontony wędkarskie powinny mieć płaskie dno, by możliwe było wpływanie nimi na płytkie wody, bez obawy o utknięcie lub uszkodzenie poszycia. Dno powinno być wykonane z twardego materiału, np. aluminium. Taki ponton rekreacyjny z twardym dnem pozwoli na wygodne poruszanie się po jego pokładzie. Wzmocniona w ten sposób konstrukcja, jest także bardziej wytrzymała i odporna na uszkodzenia.

Co jeszcze jest ważne

Wędkowanie z pontonu wymaga także stosowania dodatkowego wyposażenia, takiego jak np. wiosła. Dlatego też warto sprawdzić, czy w interesującym nas modelu znajdują się uchwyty ułatwiające wiosłowanie, zaczep na ławeczki i czy jest możliwość zamocowania wędki w oczekiwaniu na pojawienie się ryby. Te dodatkowe elementy sprawiają, iż pontony wędkarskie są praktyczne i stanowią ruchome centrum dowodzenia. Można w nich spędzić kilka godzin, w miarę komfortowych warunkach, w otoczeniu natury.
Co ciekawe niektóre pontony mają możliwość zamontowania silnika, co jest bardzo przydatną opcją, zwłaszcza podczas połowów na rozległych zbiornikach wodnych. W takim wypadku zamiast na męczącym i uciążliwym wiosłowaniu możemy całkowicie skupić się na wybieraniu najlepszego łowiska, przynęty, oraz podziwianiu krajobrazu.

Nie ma wątpliwości, że wędkowanie z użyciem pontonu daje dużo przyjemności i otwiera przed nami nowe możliwości, dlatego też każdy, kto ma w sobie żyłkę do łowienia ryb, powinien choć raz spróbować tego sposobu. Kto wie, a może połowy z pontonu tak się spodobają, iż staną się stałym elementem wyjazdów na ryby? Mamy nadzieję, iż zawarte w tym krótkim artykule porady pomogą dokonać wyboru doskonałego pontonu dla wędkarza, który będzie służył przez wiele lat.

Wyświetleń: 712