Suche baseny i ich wpływ na rozwój dziecka

Suche baseny spotkać można w przedszkolach, szkołach, poradniach psychologiczno-pedagogicznych i świetlicach. Dzieci je uwielbiają i chętnie bawią się umieszczonymi w nimi piłeczkami. Okazuje się, że ma to bardzo dobry wpływ na ich rozwój. Dlatego dobrze jest pomyśleć o zakupie takiego basenu do domu. Maluch będzie miał wówczas nieograniczony dostęp do tej formy zabawy i z pewnością będzie z tego codziennie korzystał! Przyniesie mu to nie tylko dużo frajdę, ale także wiele innych korzyści.

Co to jest suchy basen?

Suchy basen polega na tym, że zamiast wodą jest on wypełniony... kuleczkami. Ma też on często dużo mniejszy rozmiar niż basen ogrodowy, dlatego z łatwością umieścić można go w domu czy w mieszkaniu. Suche baseny są też bardzo atrakcyjne wizualne, zawierając różnego koloru miękkie piłeczki i zachęcając tym samym dziecko do zabawy i aktywności.

Wpływ suchego basenu na rozwój dziecka

Suchy basen z piłeczkami zapewnia świetną zabawę i sprawia, że na twarzy dziecka gości uśmiech. Ale to tylko jedna z wielu korzyści. Okazuje się bowiem, że są one świetnym narzędziem do rozwijania zdolności motorycznych dziecka. Pomagają także w integracji sensorycznej - dziecko lepiej i sprawniej organizuje bodźce, które napływają do niego z jego otoczenia, a także ciała. Poza tym taka "kąpiel" jest atrakcyjna dla dzieci w różnym wieku, zarówno dla tych, które dopiero rozpoczęły naukę chodzenia, jak i zaawansowanych przedszkolaków. Okazuje się jednak, że może być stosowana także w przypadku niemowlaków. Ma to bowiem pozytywny wpływ na rozwój mózgu dziecka. Dlaczego? Dziecko, które przyszło na świat widzi dwuwymiarowo. Dzieje się tak, ponieważ jego mózg i zmysł wzroku nie są jeszcze w pełni wykształcone. Dlatego tak ważna jest stymulacja. Na ogół dzieje się to za pomocą malowanek i kolorowych zabawek. Dodawanie z czasem kolejnych kolorowych piłeczek do basenu, może być świetną i angażującą uwagę dziecka aktywnością, a dodatkowo, stymulującą rozwój jego układu nerwowego. Niewątpliwie basen z kulkami dla niemowlaka to również strzał w dziesiątkę.

Bezpieczna zabawa

Suchy basen z kulkami dla dzieci pozwala im realizować jedną i często niepokojącą rodziców potrzebę ruchu. Maluchy potrafią być bardzo aktywne motorycznie, co naraża je na upadki, zadrapania i zranienia. Z drugiej strony, nie sposób im tej aktywności odmówić. Dzieci potrzebują ruchu, by zdrowo się rozwijać. Zaletą suchego basenu jest to, że zapewnia on maluchowi bezpieczeństwo. Dziecko może wykonywać w nim różne ruchy, rzucać piłkami, a nawet wskakiwać do jego wnętrza. Ponieważ piłeczki są miękkie, będą one amortyzować wszelkie ruchy. Dziecko nie ma możliwości uderzenia się czy zadrapania.  Co więcej, może być ono aktywne w domu, gdzie wiele czynności, jak skakanie czy bieganie, jest po prostu zabronione i niebezpieczne.

Kąpiel nawet w jesienne dni

Zaletą suchego basenu jest to, że można się w nim "kąpać" w każdej porze roku. Zwłaszcza jesienią i zimą, kiedy nie zawsze jest możliwość wyjścia na spacer czy zabawy na podwórku, taka opcja jest na wagę złota. Dziecko może dać upust swojej fizycznej aktywności. Suchy basen to także świetny pomysł na zabawę z rodzeństwem bądź z dziećmi, które przyszły w odwiedziny. Mogą one spędzać miło i aktywne czas w bezpiecznych i komfortowych warunkach.

Suchy basen z kuleczkami ma wiele zalet. Jest on tani do zakupu, a ma wszechstronny wpływ na rozwój dziecka, jego mózgu, wzroku, motoryki i sensoryki. Maluch może się bawić w basenie na wiele sposób. Może także w nim wypoczywać, podczas gdy np. rodzic czyta mu książeczkę. Zaletą suchych basenów jest również to, że nie brudzą i nie wymagają dużego sprzątania. Są więc idealnym akcesorium do umieszczenia w salonie czy w pokoju dziecka. Świetnie nadają się także na prezent dla dziecka, np. urodzinowy czy świąteczny. Na rynku dostępne są baseny w różnych rozmiarach, kształtach, kolorach i wzorach - łatwo dopasować je do upodobań danego dziecka, które dzięki temu jeszcze chętniej korzystać będzie z podarunku.

Wyświetleń: 1636