Przegląd systemów do podgrzewania wody w basenie

Coraz powszechniejsze wyposażanie ogrodów przydomowych w baseny powoduje, że chcemy korzystać z kąpieli w nich niezależnie od ilości słońca, które w naturalny sposób podgrzewa wodę w zbiorniku. Dlatego popularnością cieszą się także systemy do ogrzewania wody, pozwalające cieszyć się jej wyższą temperaturą, niezależnie od ilości słonecznych dni. Jakie są najpopularniejsze i najbardziej skuteczne systemy do podgrzewania wody w basenie - oto ich przegląd.

Przepływowe podgrzewacze elektryczne

Przepływowe podgrzewacze elektryczne (grzałki) to rozwiązanie, które sprawdza się w najlepiej w przypadku niewielkich basenów ogrodowych. Woda ogrzewa się dzięki specjalnemu sterownikowi temperatury, który jednocześnie zabezpiecza podgrzewacz przed przegrzaniem. Atutem tego rozwiązania jest dość szybkie ogrzanie wody w niewielkich zbiornikach. Minusem - wysokie koszty użycia prądu, które potrafią znacznie wpłynąć na nasz domowy budżet.

Basenowe pompy ciepła

Pompy ciepła to coraz częściej stosowane rozwiązanie pozwalające na pozyskiwanie energii odnawialnej, także na potrzeby ogrzewania całego domu. Stosowane do basenów pompy ciepła pobierają je z powietrza atmosferycznego i oddają wodzie w zbiornikach. Warto jednak pamiętać, że pompa ciepła nie podgrzeje wody w basenie, jeśli na zewnątrz panuje zbyt niska temperatura.

Koszt działania pomp ciepła oraz przepływowych podgrzewaczy elektrycznych można nieco obniżyć, dzięki zastosowaniu w domowym gospodarstwie fotowoltaiki, pozwalającej na pozyskiwanie prądu elektrycznego z energii pobieranej z promieni słonecznych. Ogniwa fotowoltaiczne to także coraz powszechniejsze i łatwo dostępne obecnie rozwiązanie na rynku. Decydując się na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej warto więc pomyśleć także o podłączeniu do niej urządzeń, które będą grzały wodę w naszym ogrodowym basenie.

Basenowe kolektory słoneczne

Kolektory słoneczne to kolejne rozwiązanie pozwalające na podgrzewanie wody w basenie cieszące się popularnością dzięki ekologicznemu i odnawialnemu sposobowi pozyskiwania ciepła. Nazywane inaczej solarami, panele słoneczne również są powszechnie stosowane na dachach domów, gdzie grzeją wodę użytkową na potrzeby mieszkańców. Wbrew obawom wielu osób kolektory słoneczne pozyskują ciepło także w pochmurne dni, choć temperatura wody użytkowej lub basenowej ogrzewanej przepływowo może być wówczas nieco niższa niż przy pełnym nasłonecznieniu. Zazwyczaj dogrzewa się ją wówczas komplementarnymi instalacjami grzewczymi, zasilanymi prądem elektrycznym. Ważną kwestią w przypadku podejmowania decyzji o zastosowaniu paneli słonecznych do grzania wody w basenie jest wolny, niezacieniony teren, dach domu czy budynku gospodarczego, na którym będzie można je zainstalować.

Solarne pokrywy na baseny

Warto też zwrócić uwagę na pokrywy solarne, których działanie trochę przypomina termos. Okryte pokrywami solarnymi baseny nie tylko nie są narażone na zanieczyszczenie przez spadające liście, owady czy inne śmieci, ale woda w nich również stygnie znacznie wolniej i może nagrzewać się w ciągu dnia, dzięki padającym na pokrywę promieniom słońca. Same w sobie co prawda pokrywy nie nagrzeją może wody do temperatury wystarczająco wysokiej, ale pozwolą nieco ograniczyć konieczność używania innych systemów.

Rozwiązania pozwalające na ogrzanie wody w ogrodowym basenie są na tyle różnorodne, że każda osoba decydująca się na ustawienie tego typu konstrukcji, może wybrać najbardziej optymalne dla siebie. Gwarantują one pełen komfort użytkowania zbiornika, niezależnie od temperatury panującej na zewnątrz.

Wyświetleń: 1353