28 pomysłów na gry i zabawy w ogrodzie dla dzieci

favorite Hit: 242

Nic tak nie cieszy najmłodszych, jak zabawy na świeżym powietrzu. Kiedy tylko pogoda na to pozwala, dzieci chętnie spędzają czas w ogrodzie, szukając sposobów na dobrą zabawę. Możesz im to umożliwić na wiele sposobów. Zobacz, jak zmienić podwórko w doskonały plac zabaw — skorzystaj z gotowych rozwiązań lub wykorzystaj to, co już masz. Możesz sięgnąć po atrakcyjne zabawki, gotowe domki, dmuchane zabawki, ale także zaproponować maluchom zabawy, które angażują zarówno umysł, jak i ciało, ale nie wymagają specjalnych akcesoriów. Świetnie sprawdzają się także zabawy, które rodzice sami pamiętają ze swoich czasów dzieciństwa. Rozrywka nie ma daty ważności!

Wodne zabawy w ogrodzie

Dmuchane baseny każdego roku zyskują na popularności. To doskonały sposób nie tylko na dobrą zabawę, ale także ochłodzenie się w upalne dni. Możesz wybrać spośród wielu dostępnych na rynku kształtów i rozmiarów, dzięki czemu dopasujesz basen do swojej przestrzeni, a także wieku dzieci.

Takie baseny pozwalają na wstępną naukę pływania, ale przede wszystkim na aktywny odpoczynek. W basenie możesz umieścić dmuchane zabawki, a także kreatywne uchwyty na zimne napoje.

W przypadku głębokich basenów należy zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo dzieci. Jeśli wielkość basenu umożliwia pływanie, przydadzą się naramienniki, materace albo dmuchane zabawki (np. popularne ostatnio flamingi). W ten sposób dzieci mogą szlifować swoje umiejętności pływania w bezpieczny sposób. Pamiętaj jednak, aby cały czas mieć na nie oko!

Dmuchany basen może służyć jako punkt wyjściowy dla wielu zabaw. Dzieci mogą się w nim po prostu pluskać, chlapać wzajemnie wodą lub bawić gumowymi zabawkami, ale możesz także zaproponować im szereg innych atrakcji, np.:

 • - rzucanie piłką do obręczy ułożonych na tafli wody (możesz je zrobić z dużych gumek-recepturek albo sznurka, ale także wykorzystać dmuchane uchwyty na napoje — wówczas dzieci będą musiały trafić w środek);
 • - obronę skarbu (jedno dziecko siedzi w basenie, pilnując "skarbu", podczas gdy pozostałe dzieci próbują go odebrać - obrona poprzez chlapanie wodą w pełni dozwolona!)
 • - przerzucanie piłki nad basenem (dzieci dzielą się na dwie drużyny i przerzucają między sobą piłkę, jeśli wpadnie ona do wody, drużyna przeciwna zdobywa punkt);
 • - walkę o skarby (gra drużynowa — ułóż na tafli wody lekkie piłeczki, basen podziel na pół sznurkiem lub wstążką, a każdemu dziecku daj słomkę. W grze chodzi o dmuchanie w piłeczki tak, aby wszystkie znalazły się po jednej stronie basenu. Wygrywa drużyna, która pierwsza umieści wszystkie kulki po swojej stronie).

Możesz także zdecydować, czy wolisz pełnowymiarowy basen, czy raczej niski brodzik, w którym maluchy będą mogły tylko lekko się zanurzyć.

Zabawa w basenie bez wody

Doskonałym pomysłem są także tzw. suche baseny. Wystarczy wypełnić je kolorowymi kulkami albo gąbkami i stworzyć idealny kącik zabaw dla dzieci. W takim basenie możesz zorganizować:

 • - szybkie wyścigi w basenie, czyli "przeprawę" przez kulki i gąbki;
 • - wojnę na gąbki;
 • - konkurs na rzucanie kulek do środka basenu z odpowiedniej odległości.

Tak naprawdę nie trzeba wymyślać żadnej konkretnej zabawy, jeśli masz suchy basen — dzieci z radością będą rzucać się w kolorowe kulki lub gąbki i to dla nich będzie fantastyczna rozrywka!

Suchy basen możesz także wypełnić piaskiem i pozwolić dzieciom tworzyć rozbudowane zamki. Wystarczą do tego łopatki, wiaderka, odrobina wody i wyobraźnia, której maluchy mają w sobie mnóstwo. Duży basen z piaskiem może zmienić się również w boisko do piłki plażowej.

Dmuchańce na każdą okazję

Jeśli chcesz stworzyć nowoczesny plac zabaw w ogrodzie, możesz wykorzystać do tego dmuchane zabawki. Możliwości jest mnóstwo — od klasycznych zamków księżniczki, przez różnego rodzaju zjeżdżalnie, trampoliny i zabawki przeznaczone do zabawy w wodzie.

W dmuchanym zamku można wystawić przedstawienie o księżniczkach, a na trampolinie urządzić igrzyska w robieniu fikołków. Możesz także zaproponować konkurencję, w której maluchy próbują jak najdłużej ustać na jednej nodze na dmuchanej podłodze — to nie tylko element rywalizacji, który dzieci uwielbiają, ale przede wszystkim świetny sposób na wzmocnienie zmysłu równowagi maluchów i wsparcie ich rozwoju fizycznego.

Dobrym pomysłem jest także zorganizowanie konkursu na najśmieszniejszy skokDmuchane place zabaw oraz trampoliny są skonstruowane w taki sposób, aby dobrze amortyzować każde lądowanie.

Możesz także sięgnąć po rozbudowany basen, który oprócz brodzika ma także zjeżdżalnie lub tunele. Takie dmuchańce sprawdzają się szczególnie wtedy, kiedy masz pod opieką większa ilość dzieci lub często miewasz małych gości. To także świetny pomysł na rodzinne imprezy — dzięki dmuchanym placom zabaw dzieci bawią się bezpiecznie i przez wiele godzin nie mają dość, a dorośli mają czas dla siebie.

Kreatywne zabawy z piłką

Piłki są tanie, dostępne w większości sklepów i marketów, a dodatkowo dają mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o wymyślanie oryginalnych zabaw, zarówno dla tych najmłodszych, jak i nieco starszych dzieci.

Możesz także połączyć dobrą zabawę z nauką — zaproponuj maluchom zabawę, w której będą odbijać między sobą piłkę. Osoba, której nie uda się złapać albo odbić piłki dalej, będzie musiała wykonać zadanie, np.:

 • wymienić 3 zwierzęta na literę K;
 • wykonać proste działanie matematyczne;
 • nazwać 5 kolorów po angielsku.

Jeśli masz piłkę i kilka pustych puszek lub plastikowych butelek, ogrodowe kręgle już gotowe! Ułóż je na chodniku i wspólnie z dziećmi próbujcie przewrócić wszystkie elementy przy pomocy piłki. Prowadźcie punktację, aby wyłonić zwycięzcę, który na deser dostanie podwójną porcję lodów. Jest o co walczyć!

Jeśli Twój ogród zmieni się w plac zabaw dla większej ilości dzieci, nie można zapomnieć też o tradycyjnych zabawach, takich jak "dwa ognie". Możesz także zorganizować mecz piłki nożnej albo "grę w kosza" - takie zabawy zachwycą nawet najmłodszych. Możesz do tego wykorzystać dmuchane zabawki, takie jak kosz do koszykówki.  

Nie musisz wówczas montować niczego na ścianie, a jednocześnie zapewnisz maluchom potężną dawkę rozrywki. Dzieci uwielbiają rywalizację, dlatego sięgaj też po różnego rodzaju konkursy.

Nie potrzebujesz gadżetów, aby zapewnić maluchom zabawę!

Kreatywne gry i zabawy w ogrodzie nie muszą wymagać dodatkowych akcesoriów. Możesz wykorzystać to, co masz już w domu. Dobrym pomysłem jest np. puszczanie baniek mydlanych — potrzebujesz do tego wody i mydła, a także obręczy, którą możesz zrobić samodzielnie z dwóch patyków albo kawałków grubszego drutu i sznurka.

Nie można zapomnieć także o klasykach, takich jak:

 • - zabawa w chowanego;
 • - berek;
 • - "raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy".  

To atrakcje, które rodzice znają ze swojego dzieciństwa i które wciąż są aktualne, pozwalając dzieciom na kreatywne spędzanie czasu w ogrodzie.

Aktywne zabawy w ogrodzie: podchody

A jeśli masz do czynienia z małymi odkrywcami, sięgnij po takie atrakcje, jak podchody. Wystarczy, że ukryjesz gdzieś skarb (może to być np. coś słodkiego), a następnie przygotujesz dzieciom instrukcję, jak dotrzeć do skarbu. Zrób to tak, aby dzieci musiały szukać po całym podwórku — ukrywaj wskazówki pod drzewami, w piaskownicy czy pomiędzy kwiatami i obserwuj, jak maluchy sobie radzą. To bardzo rozwijająca zabawa, która wspiera myślenie analityczne u dzieci, a dodatkowo angażuje do bycia w ciągłym ruchu.

Aktywne zabawy w ogrodzie: tor przeszkód

Jeśli w ogrodzie jest wystarczająco dużo miejsca, można zorganizować wyścig z przeszkodami. Wystarczy, że stworzysz umowny tor i ustawisz dowolne elementy (piłki, skakanki, niewielkie meble ogrodowe) na drodze do mety, którą może być np. suchy basen. Dzieci powinny przebiegać przez tor w taki sposób, aby zrobić to jak najszybciej.

Taki tor przeszkód możesz wykonać przy pomocy:

 • - stołu ogrodowego (dzieci będą musiały pod nim przejść lub przeczołgać się);
 • - dużej donicy (trzeba będzie obejść ją dookoła bez dotykania jej ani kwiatów);
 • - cienkiego sznurka ułożonego na trawie (trzeba będzie po nim przejść tak, aby zachować równowagę);

Zabawy przy stole: zgadywanki

Warto sięgać także po zabawy, które nie wymagają aktywności fizycznej. To doskonały pomysł, kiedy dzieci się już lekko zmęczą i chcesz zająć ich czas podczas siedzenia przy stole. Zaproponuj im np. grę w "co widzę". Jedno z dzieci musi wybrać sobie dowolną rzecz, którą ma w zasięgu wzroku (w ogrodzie, u sąsiada, na ulicy) i opisać tę rzecz poprzez jej kolor, wielkość, etc. Pozostałe dzieci mogą zadawać pytania, na które można odpowiedzieć tylko "tak lub "nie". Osoba, która zgadnie, może wybrać kolejną zagadkę.

Namiot z prześcieradła

Aby przygotować niewielki namiot, przypominający indiańskie tipi, potrzebujesz starego prześcieradła lub koca, który następne przerzucisz przez gałąź drzewa i zabezpieczysz przy podłodze czymś ciężkim. W takim namiocie maluchy mogą mieć stoliki do rysowania, zimne napoje, a także zabawki przyniesione z domu, np. kolorowe książeczki czy kolorowanki.  

W takim namiocie można umieścić także bezprzewodowy, niewielki głośniczek i zaproponować dzieciom karaoke albo konkurs taneczny.

Chowanie się przed starszymi czy robienie "baz" to doskonała rozrywka dla dzieci, jednak należy pamiętać, aby w gotowym namiocie był odpowiedni przewiew.

W takim namiocie można także urządzić teatrzyk - niech maluchy wejdą w rolę Indian i wykonają taniec deszczu albo wymyślą dla siebie oraz rodziców indiańskie imiona, a następnie wspólnie zorganizują polowanie na jednego z domowników.

Gry i zabawy dla dzieci: podsumowanie

To bardzo ważne, aby rodzice angażowali się w zabawy na świeżym powietrzu. Nie chodzi tylko o to, aby dbać o bezpieczeństwo maluchów, ale także w aktywne uczestnictwo, co wzmocni więź między maluchami, starszymi dziećmi i dorosłymi.  

Warto włączyć się więc w budowę zamku z piasku, gry drużynowe przy dmuchanym basenie, a także aktywnie brać udział w zabawie w chowanego czy turnieju plażowej piłki. Odpowiednie akcesoria, kolorowe gadżety i zabawki mogą uatrakcyjnić pobyt w ogrodzie, ale najważniejsze są relacje rodzinne, a o te można dbać zawsze i wszędzie!

Kreatywne gry i zabawy w ogrodzie tak naprawdę wymagają jedynie wyobraźni i dobrego humoru. Większość z nich można z powodzeniem zorganizować dla jednego lub kilku dzieci, ale także dla większej grupy (np. podczas imprezy rodzinnej albo wielkiego przyjęcia urodzinowego).

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień