Kiedy złożyć basen ogrodowy?

Baseny ogrodowe to coraz częściej wybierana forma relaksu podczas upalnych dni. Jest to świetna atrakcja wodna dla dzieci, a także przyjemna forma wspólnego spędzenia czasu w gronie rodziny czy znajomych. W Polsce z basenu możemy korzystać od wczesnej wiosny, aż do jesieni. Kiedy sezon się kończy i nadchodzi zima należy basen odpowiednio wyczyścić, złożyć i schować w bezpieczne miejsce, aby nie uległ zniszczeniu. 

Kiedy opróżnić basen z wody - w sierpniu, czy we wrześniu?

To pytanie zadaje sobie wielu użytkowników posiadających basen ogrodowy. Największe znaczenie ma tutaj oczywiście pogoda. Niekiedy wrzesień jest miesiącem bardzo ciepłym, podczas którego z basenu korzysta jeszcze wiele osób. Warto więc sprawdzić prognozę pogody dla naszego miejsca zamieszkania, choć bezpieczniejszą opcją będzie na pewno złożenie basenu już pod koniec sierpnia, aby uniknąć ewentualnych przymrozków. Zależy to również od naszych preferencji i trybu życia, który często sprawia, że po miesiącach typowo wakacyjnych, kiedy dzieci wracają do szkoły, nie mamy czasu, aby z niego korzystać. Jest to więc kwestia indywidualna. Faktem jest, że składanie basenu po sezonie jest niezbędne, aby zachować go w dobrym stanie na kolejne lata i najlepszym momentem na jego złożenie będą ostatnie ciepłe dni.

Dlaczego nie należy zimować basenu ogrodowego?

Oczywistą odpowiedzią są warunki pogodowe. Basen ogrodowy powinien być przechowywany w temperaturze dodatniej, nie powinniśmy narażać go na temperatury poniżej zera. Jeśli zostawimy basen ogrodowy na zewnątrz w niskich temperaturach, zamarznięta w nim woda może doprowadzić do uszkodzenia materiału zbiornika, który po pewnym czasie zacznie pękać. Warto więc pamiętać o jego złożeniu po sezonie, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków na wiosnę.

Co się stanie, gdy nie złożymy basenu ogrodowego przed pierwszymi przymrozkami?

Choć baseny zazwyczaj wykonane są z dość wytrzymałych i solidnych materiałów nie zaleca się wystawianie ich na próbę. Możliwe jest, że basen pozostawiony na zimę w ogrodzie nie ulegnie zniszczeniu, natomiast ciężko jest przewidzieć warunki pogodowe, a bardzo niskie temperatury mogą spowodować, że woda w basenie zacznie zamarzać. Taka sytuacja może doprowadzić do uszkodzenia poszycia. Przed przystąpieniem do złożenia basenu niezbędna jest jego odpowiednia konserwacja.


Jest kilka etapów, które musimy zrealizować dla dobrego przygotowania basenu na zimę. Pierwszym z nich jest usunięcie zanieczyszczeń, jakimi są na przykład liście czy owady. Ten proces pozwoli nam uniknąć zatkania odpływu w trakcie opróżniania basenu. Następnie dokładnie oczyszczamy pompę i filtry i umieszczamy je w suchym miejscu, aby zapobiec pleśni i rozprzestrzenianiu się bakterii w okresie przechowywania. Kolejnym krokiem jest opróżnienie basenu z wody. Ważne jest usunięcie całej wody. Jeśli w basenie zostanie jej choć odrobinę, a temperatura w pomieszczeniu, w którym znajduje się basen spadnie poniżej zera, jest ryzyko, że tworzący się lód doprowadzi do uszkodzenia materiału basenu. Jeśli natomiast basen przechowywany będzie w temperaturach dodatnich, istnieje prawdopodobieństwo, że pozostała w nim woda doprowadzi do powstania pleśni, co będzie skutkowało gniciem materiału i tworzeniem się nieprzyjemnego zapachu. Ostatnim etapem jest wyczyszczenie za pomocą gąbki bądź innego miękkiego przyrządu niecki basenowej. Najlepiej zrobić to od razu po spuszczeniu wody z basenu, wtedy zrobimy to sprawnie, ponieważ brud, który się tam osadził jest w tym momencie rozmiękczony i najłatwiej jest go usunąć. Po wykonaniu tych wszystkich czynności możemy basen złożyć, choć częściej zalecane jest jego zwijanie ze względu na większe prawdopodobieństwo uszkodzenia w punktach zgięcia. Basen przechowujemy w suchym miejscu, najlepiej w jego oryginalnym kartonie lub pudełku o zbliżonych wymiarach.

Wyświetleń: 927