Jak dozować chlor w basenie ogrodowym?

Zachowanie wody w basenie w czystości to bardzo istotna rzecz. Jeżeli nie zadbamy o nią w odpowiedni sposób, możemy nie tylko utrudnić sobie korzystanie z atrakcji, ale wręcz zachorować, jeżeli wykąpiemy się w brudnej wodzie. Do ochrony i sterylizacji wody w basenie stosuje się odpowiednie środki, które z jednej strony mają za zadanie utrzymać ją w idealnej czystości, a z drugiej zachować odpowiednie pH i utrudnić rozwój mikroorganizmów. Jednym z wykorzystywanych to dych działań produktów jest chlor. Jak poprawnie go dozować?

Czysta woda bez drobnoustrojów

Dozowanie chloru w basenie ma na celu dezynfekcję wody. Zapobiega to zarówno mętnieniu wody, jak i pojawianiu się śliskiego osadu na dnie i ścianach basenu. Chlorowanie wody usuwa także zagrożenie biologiczne, dzięki czemu nie musimy martwić się o to, czy po kąpieli będziemy mieli problemy ze zdrowiem.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na metodę tlenową, czy chlorową, należy rozpocząć dezynfekcję już od pierwszego napełnienia basenu wodą. W przypadku metody chlorowej zawarty w preparatach pierwiastek odpowiedzialny jest za niszczenie bakterii, grzybów i innych drobnoustrojów. Możemy zakupić produkty z chlorem w formie tabletek lub granulatu.

Jak dozować chlor w basenie?

Preparaty powinno się stosować bezpośrednio do wody lub za pomocą dedykowanego urządzenia, w odpowiednim stężeniu na każdy metr sześcienny wody. Przy pierwszym napełnieniu basenu zwykle powinniśmy zastosować większą dawkę, niż w późniejszej regularnej dezynfekcji, wykonywanej co 3-6 dni w zależności od używanego preparatu. Dezynfekcję najlepiej jest przeprowadzać wieczorem, gdy już nikt nie planuje korzystać z basenu. Dokładne instrukcje zazwyczaj zawarte są na opakowaniu produktu, który zakupiliśmy; należy trzymać się ich bardzo dokładnie. Dozowanie chloru w wodzie powinno być utrzymywane na poziomie około 0,6 mg na litr wody.

Multitabletki dla leniwych

Jeżeli nie mamy czasu lub chęci na precyzyjne i regularne stosowanie preparatów chlorowych do czyszczenia basenu, możemy korzystać także z tzw. multitabletek. Są to produkty również oparte na bazie chloru, zapewniające dezynfekcję i zapobiegające namnażaniu się glonów. Nie zastąpią one w pełni tradycyjnych sposobów oczyszczania wody, jednak są zdecydowanie wygodniejszym i mniej absorbującym sposobem na radzenie sobie z zanieczyszczeniami w wodzie basenowej. Ich dozowanie również jest bardzo proste - wystarczy umieścić odpowiednią ilość produktu w pływaku dozującym lub skimmerze i położyć na tafli wody. W przypadku multitabletek musimy jednak pamiętać, że wrzucenie ich bezpośrednio do basenu grozi odbarwieniem.

Wyświetleń: 4538