Dziura w basenie rozporowym – jak szybko i tanio załatać uszkodzenie dna lub ścianek?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: gdy nadszedł wreszcie pierwszy, prawdziwie upalny i długo oczekiwany dzień lata z wielką niecierpliwością wyciągamy z garażu lub piwnicy nasz basen rozporowy. Szybko rozstawiamy go w idealnym miejscu, nalewamy wodę i… okazuje się, że w ściance lub dnie jest dziura, przez którą wycieka woda, a razem z nią nasz dobry humor i nadzieja na miłe spędzenia dnia. Jednak na całe szczęście istnieją sposoby na szybkie i skuteczne załatanie dziury w basenie rozporowym. Dlatego też dziś przyjrzymy się tym metodom oraz zastanowimy się jak bezpiecznie przechowywać i użytkować basen, by przykre niespodzianki zdarzały się jak najrzadziej.

Basen rozporowy – jak załatać dziurę

Ten rodzaj basenów wykonany jest z trwałego tworzywa, jakim jest PVC, jednak i im może zdarzyć się rozdarcie lub dziura. Nie ma co w takiej sytuacji panikować, należy po prostu zakupić specjalny zestaw naprawczy. Najczęściej w jego skład wchodzą łatki, które możemy dociąć do potrzebnego nam wymiaru oraz profesjonalny klej, który często przystosowany jest także do klejenia pod wodą.

Natomiast sama procedura klejenia jest prosta, nie wymaga skomplikowanych narzędzi ani specjalnych umiejętności. Musimy tylko przestrzegać kolejności poszczególnych kroków, a z pewnością uda nam się naprawić basen we własnym zakresie. Po pierwsze, jeżeli miejsce rozdarcia znajduje się ponad lustrem wody, musimy je dokładnie oczyścić i odtłuścić. Z reguły w zestawach naprawczych znajduje się jakiś środek odtłuszczający na bazie alkoholu. Kolejną czynnością jest odpowiednie przygotowane łatki, tak by nie była za mała ani za duża. W obu przypadkach może się okazać bowiem iż usterka odnawia się co jakiś czas. Następnie nakładamy klej zarówno na powierzchnię wokół rozdarcia, jak i też na samą łatkę i mocno przyciskamy jeden materiał do drugiego. Po kilku godzinach basen powinien być już zdatny do użytku.

Jeżeli dziura znajduje się w dnie basenu, mamy do wyboru albo spuścić wodę, co w przypadku dużych zbiorników może okazać się kłopotliwe, lub zastosować klej umożliwiający klejenie pod wodą. Jest to trochę trudniejsze od wcześniej opisanego klejenia na sucho, ale także wykonalne bez większych kłopotów.

Sprawdź nasze produkty naprawcze:
Łatki naprawcze Bestway
Łatki naprawcze Intex

Jak dbać o basen poza sezonem

Najwięcej uszkodzeń jest wynikiem złego przechowywania basenów w miesiącach zimowych. Dlatego też warto wiedzieć jak właściwie przechowywać nasz basen rozporowy, tak by służył nam przez wiele sezonów. Powinien on być prawidłowo złożony i przechowywany najlepiej w szczelnym opakowaniu. A pomieszczenie, w jakim się znajduje, powinno być wolne od gryzoni oraz działalności innych zwierząt. Jeżeli tak postąpimy, nasz basen co roku będzie dla nas źródłem radości i przyjemności.

Wyświetleń: 21826