Czy można zarazić się koronawirusem na basenie?

Lubisz pływać i relaksować się w basenie? A może wybierasz się do parku wodnego lub do spa? Zastanawiasz się jednak czy jest to całkowicie bezpieczne dla zdrowia? Czy można zarazić się wirusem COVID-19 poprzez kontakt z wodą w basenie? Dziś rozwiejemy Twoje wątpliwości. Dowiesz się także czy chlor zabija wirusy i jakie zachować środki ostrożności, gdy korzystasz ze zbiorników wodnych.

Czy na basenie można zarazić się koronawirusem?

Odpowiedź na to pytanie jest całkiem jednoznaczna. Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny stwierdziła, że: „Liczne instytucje zdrowia publicznego na całym świecie, w tym WHO i CDC, zgodnie podkreślają, że nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji”. Oznacza to, że korzystanie z basenów nie niesie ze sobą ryzyka zarażenia się koronawirusem pod warunkiem, że woda w zbiorniku wodnym została odpowiednio zdezynfekowana.

Koronawirus a basen – zachowaj ostrożność

Rodzi się więc pytanie: skąd szereg obostrzeń w korzystaniu z basenów? Ryzyko niesie ze sobą przebywanie w skupisku ludzkim, w bezpośredniej bliskości osób zakażonych. Na tafli wodnej trudno jest zachować zalecany dystans, który wynosi półtora metra odległości pomiędzy osobami korzystającymi z akwenu.

Wszystkie miejsca użyteczności publicznej, w tym także baseny, szatnie lub toalety powinny być regularnie dezynfekowane. Jeśli będziesz pamiętać o częstym myciu rąk, zachowasz odległość i korzystać będziesz jedynie z bezpiecznych zbiorników wodnych, nie zarazisz się koronawirusem.

Czy chlor zabija koronawirusa?

Koronawirusy, także rozprzestrzeniający się w ostatnim czasie SARS-CoV-2, szerzej znany jako COVID-19 można zabić przy pomocy chloru. Wirus ten jest nieodporny na działanie środków czystości, takich jak ozon, alkohol czy nawet zwykłe mydło. Wszystkie te substancje rozpuszczają osłonę wirusa i dezaktywują go.

Zastanawiasz się jak zabić koronawirusa? Przeważnie wystarczy, że przemyjesz daną powierzchnię 62-71 procent etanolem lub 0,5 procent nadtlenkiem wodoru. Możesz także użyć 0,5 procent podchlorynu sodu.

Jaka dawka chloru zabije koronawirusy?

Najważniejsze, by dobrać odpowiedni środek oraz jego stężenie do rodzaju oczyszczanej powierzchni. Planujesz zdezynfekować basen? Według WHO, czyli Światowej Organizacji Zdrowia chlor w wodzie powinien wynosić 15 mg/min/litr. Jest to wartość całkowicie wystarczająca, by wyeliminować koronawirus na basenie i większym zbiorniku wodnym. W przypadku whirlpoole, spa, jacuzzi poziom chlorowania powinien być wyższy niż w typowym basenie kąpielowym.

Warto dezynfekować także inne powierzchnie, które mogły być narażone na kontakt z koronawirusem. Najczęściej odkażane są:

- ręce – do tego celu wystarczy szybkoschnący środek, który zawiera alkohol, chlor lub nadtlenek wodoru (jest to popularna woda utleniona). Specyfiki tego typu są szeroko dostępne w supermarketach lub drogeriach;
- skóra  –  odpowiedni będzie środek dezynfekujący na bazie jodu 0.5 procent. Także i w tym przypadku możesz użyć wody utlenionej;
- błona śluzowa  –   np. wnętrze jamy ustnej. Do tego celu najlepszy będzie środek na bazie jodu 0.05 procent;
- powierzchnia –  np. lada lub gablota w sklepie, podłoga.  Wystarczy środek dezynfekujący, który zawiera chlor. A koronawirus zostanie całkowicie zdezaktywowany. Odpowiednie będzie stężenie 1000 mg/l. Możesz użyć też dwutlenek chloru (500 mg/l) lub alkohol 75 procent;
- tekstylia – ubrania lub pościel powinny być obowiązkowo dezynfekowane. Jest to konieczny środek ostrożności w hotelach lub spa. Odpowiednie będą tu środki zawierające chlor w stężeniu 500 mg/l lub tlenek etylenu.
- powietrze – stosuje się zazwyczaj kwas nadoctowy, nadtlenek wodoru lub dwutlenek chloru.

Wiesz już, że koronawirus w wodzie nie ma szansy przetrwać, jeśli będzie ona odpowiednio  dezynfekowana. Zachowaj więc odpowiednie środki bezpieczeństwa, a nie będziesz musiał rezygnować ze swoich ulubionych zajęć na basenie.

Wyświetleń: 6965