Basen ogrodowy a niemowlak – czy małe dziecko może pływać chlorowanej wodzie?

Baseny ogrodowe to nie tylko rozrywka i ochłoda w gorące dni dla dorosłych, ale przede wszystkim dla dzieci w różnym wieku, które jednak zawsze uwielbiają chlapanie się w wodzie. Schłodzenie się w basenie ogrodowym, to idealny sposób na udane lato, nawet jeśli już wróciliśmy z wakacji i nie wybieramy się nigdzie indziej. Jak wygląda jednak kwestia dotycząca niemowląt - czy mogą się one bezpiecznie kąpać w basenie ogrodowym i czy chlorowana woda nie zaszkodzi im nadmiernie?

Korzyści z basenu dla niemowląt

Już kilkumiesięczne dzieci najczęściej z radością przyjmują wieczorne kąpiele lub wspólne wyjście na basen z rodzicami. Korzyści z regularnych wizyt na basenie są dla dzieci ogromne. Maluchy nabywają w ten sposób odporności i poprawiają swoją motorykę, dzięki czemu łatwiej przychodzi im pokonywanie kolejnych etapów rozwoju ruchowego. Jeśli mamy taką możliwość, warto wykorzystać piękną pogodę i ustawić niewielki basen ogrodowy w przestrzeni otaczającej nasz dom, zachowując jednak odpowiednie środki ostrożności.

Jaki basen wybrać dla niemowląt?

Niemowlęta po ukończeniu 6 miesiąca życia coraz pewniej utrzymują pozycję siedzącą, którą wspiera zabawa w wodzie. Aby zapewnić im bezpieczeństwo, na początek przyda się niewielki, dmuchany basenik rozporowy, który łatwo napełnić wodą i równie łatwo opróżnić. Dzięki temu nie będziemy obawiać się zakażenia bakteriami czy drobnoustrojami, które mogłyby pojawić się w wodzie.

Jaka woda do basenu dla niemowląt?

Co jednak, jeśli dysponujemy większym basenem ogrodowym, w którym dziecko koniecznie chce się z nami pobawić? Wprawdzie pediatrzy zalecają kąpiel dzieci w wodzie ozonowanej, jest to jednak trudne do wykonania w warunkach domowych. Czy powinniśmy obawiać się wody chlorowanej? Wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i wrażliwości dzieci. Owszem, mają one najczęściej delikatniejszą skórę i bardziej wrażliwe oczy od dorosłych osób, co powoduje, że niektóre z nich będą reagować wysypką na skórze lub zdecydowanie protestować w momencie kiedy lekko szczypiąca, chlorowana woda dostanie im się od oczu. Warto jednak przede wszystkim decydować o kąpieli dziecka w wodzie chlorowanej, obserwując je uważnie. Jeśli nie widać żadnych niepokojących objawów, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystało ono także z nami z basenu ogrodowego odkażanego chlorem. Dobrym rozwiązaniem jeśli dziecko jest zbyt wrażliwe lub uczulone na chlor, będzie zastosowanie alternatywy czyszczącej wodę, czyli tabletek z aktywnym tlenem, które skutecznie ją odkażają.

Wyświetleń: 2636