Aktywny tlen czy chlor do basenu?

Jak odpowiednio oczyszczać wodę w basenie ogrodowym? Najpopularniejszą metodą jest jej chlorowanie, które skutecznie eliminuje namnażające się bakterie, jednak jego minusem jest pozostający mało przyjemny dla niektórych osób ostry zapach. Innym sposobem, preferowanym przez użytkowników zbyt wrażliwych na działanie chloru, jest oczyszczanie wody aktywnym tlenem. Każda z tych metod ma swoje plus i minusy, które przedstawiamy poniżej.

Oczyszczanie wody basenowej chlorem

Chlorowe środki dezynfekujące to najczęściej używane ze względu na swoją popularność i stosunkowo niska cenę produkty do oczyszczania wody basenowej. Do ich znaczących zalet można z pewnością zaliczyć szybkość i skuteczność działania. Chlor ma działanie silnie bakteriobójcze. Jest dostępny najczęściej w postaci preparatu z substancjami nośnymi i stabilizatorami, jako tabletki lub granulat. Dzięki temu uwalnia się on stopniowo z całego preparatu i niszczy powstające w wodzie bakterie. Warto pamiętać jednak, że chlorując wodę w basenie, musimy wymieniać raz w tygodniu około 3%, inaczej kolejne dawki preparatu spowodują wzrost stężenia substancji nośnikowych, co spowolni wydzielanie środka bakteriobójczego.

Minusem dla wielu osób jest niestety specyficzny zapach chloru, który może powodować zwłaszcza podrażnienie oczu czy dróg oddechowych. Osoby o szczególnie wrażliwej skórze mogą odczuwać także reakcje alergiczne: zaczerwienienie, swędzenie i szczypanie skóry.

Oczyszczanie wody basenowej aktywnym tlenem

Dla wszystkich użytkowników, którzy nie są w stanie znieść zapachu chloru i są zbyt wrażliwi na jego działanie na skórę, rozwiązaniem jest stosowanie tabletek aktywnego tlenu do oczyszczania wody w basenie ogrodowym. Aktywne składniki znajdujące się w preparatach tego typu utleniają wirusy, bakterie, a także inne zanieczyszczenia pojawiające się w wodzie, a ponadto nie pozostawiają charakterystycznego dla chloru zapachu. Woda jest więc przyjemna i miękka dla skóry, nie powodując żadnych jej podrażnień.

Minusem stosowania metody oczyszczania basenu aktywnym tlenem jest jej niższa skuteczność. Basen musi być wyposażony w najwyższej jakości zestaw filtrujący, aby utrzymać właściwe parametry higieniczne wody. Konieczne będzie też przy niej stosowanie preparatów zwalczających glony. Do wad tego typu oczyszczania basenu należy zaliczyć również wyższą cenę, jaką trzeba zapłacić za środki z aktywnym tlenem. Jeśli jednak jesteśmy posiadaczami basenu ogrodowego o niezbyt dużych rozmiarach i źle przyjmujemy działanie chloru - będzie to najlepszy sposób zadbania o higienę kąpieli.

Wyświetleń: 4580