Dmuchane jacuzzi - co warto wiedzieć przed zakupem jacuzzi ogrodowego?

comment Comment: 0 favorite Hit: 9574

Zakup własnego jacuzzi do ogrodu lub na taras jest doskonałym sposobem na stworzenie relaksującego zakątka w przydomowej przestrzeni. Kupując jacuzzi dmuchane, w przeciwieństwie do jacuzzi tradycyjnego, stacjonarnego, oszczędzamy pieniądze i omijamy kłopoty związane z uciążliwą instalacją systemów doprowadzających i odprowadzających wodę. Poniżej podpowiadamy, co trzeba wiedzieć przed zakupem dmuchanego jacuzzi do ogrodu.

Spis treści:

Jak działa jacuzzi dmuchane?

Ile kosztuje jacuzzi dmuchane?

Ile prądu pobiera jacuzzi dmuchane?

Czy da się obudować dmuchane jacuzzi?

Na co zwrócić uwagę przed zakupem dmuchanego jacuzzi?

Jak dbać o wodę w jacuzzi dmuchanym?

Gdzie umieścić pompowane jacuzzi?

Jak często myć jacuzzi ogrodowe dmuchane?

Jak spuścić wodę z jacuzzi?

Jak używać jacuzzi ogrodowego, aby służyło nam jak najdłużej?

Jak działa jacuzzi dmuchane?

Jacuzzi dmuchane spełnia te same funkcje, co jego tradycyjny odpowiednik. Wyposażone jest w specjalne dysze generujące bąbelki, przeznaczone do masażu wodnego. Zgodnie z opiniami użytkowników, masaż wodny w jacuzzi dmuchanym nie różni się specjalnie od tego, który działa w modelach tradycyjnych. Woda w jacuzzi dmuchanym może być podgrzewana i podświetlana. W czasie upalnego dnia, woda może pozostać chłodna, a zbiornik pełni wtedy funkcję zwykłego basenu ogrodowego, przynoszącego ochłodę i będącego miejscem zabaw dla dzieci. Sterowanie opcjami w jacuzzi odbywa się bez wychodzenia z wody. Panel sterujący znajduje się w zasiewu ręki użytkownika znajdującego się w środku. Jacuzzi dmuchane ma sztywne ścianki, na których możemy się oprzeć.

Ile kosztuje jacuzzi dmuchane?

Przed zakupem jacuzzi dmuchanego często zastanawiamy się, ile będzie kosztować nas całe przedsięwzięcie. W koszta należy wliczyć nie tylko początkową cenę zakupu sprzętu i akcesoriów towarzyszących, ale także koszty utrzymania. Ważne jest to, ile prądu pobiera jacuzzi dmuchane oraz ile wody jednorazowo należy do niego nalać i jak często trzeba wymieniać wodę.

Najtańszy model jacuzzi dmuchanego kupimy już za ok. 1500 zł. Są to tak zwane gołe modele, bez większych udogodnień w postaci możliwości dopasowania rodzaju hydromasażu do preferencji. Na cenę wpływa ilość dysz, ich rodzaj (wodne lub powietrzne), to czy podgrzewacz jest wyposażony w dobrej jakości czujnik, jakość materiału zewnętrznego, rodzaj filtrów i pompy, a także wielkość samego zbiornika. Najtańsze jacuzzi ogrodowe podgrzewają wodę, zapewniają hydromasaż i z reguł są odpowiednie, gdy korzystamy z nich okazyjnie. Aby jednak w pełni cieszyć się funkcjonalnością przydomowego SPA, należy liczyć się w z wydatkiem rzędu 4 tyś zł.

O tym, jak często wymienia się wodę w jacuzzi ogrodowym, decyduje sposób jego użytkowania oraz umiejscowienie (o tym poniżej). Należy jednak przyjąć, że wodę będziemy wymieniać raz na 3 miesiące (im rzadziej, tym wyższe są koszty związane z zakupem dobrej chemii basenowej czyszczącej). Standardowo określa się, że koszt chemii basenowej używanej do utrzymania jacuzzi dmuchanego w czystości nie powinien przekraczać 50 zł miesięcznie. Do kosztów utrzymania jacuzzi w ogrodzie należy doliczyć też konieczność wymiany wkładów filtrujących raz na rok (ok. 200 do 600 zł) oraz okresową wymianę lamp UV (koszt ok. 150 zł).

Ile prądu pobiera jacuzzi dmuchane?

Punktem odniesienia dla policzenia ile będzie kosztowało nas podgrzewanie wody w jacuzzi dmuchanego może być zbiornik o pojemności 1000 l. Jeśli korzystamy z takowego ok. 5 razy w tygodniu po pół godziny wiosną i latem, wówczas miesięczny rachunek za prąd wzrośnie o ok. 150 zł. Ilość prądu, które będzie pobierało jacuzzi, zależy od pojemności zbiornika, zadanej temperatury, a także od tego, jak dobrze woda zabezpieczona jest przed utratami ciepła. Istotna jest również siła wiatru i stopień wyeksponowania jacuzzi na inne czynniki wpływające na szybsze bądź wolniejsze schładzanie wody (stopień nasłonecznienia miejsca, w którym ustawimy jacuzzi, rodzaj podłoża itp.).

Czy da się obudować dmuchane jacuzzi?

Wiele osób pragnie wkomponować jacuzzi dmuchane w ogrodową przestrzeń. Można to osiągnąć tworząc dla obiektu nieckę obudowaną drewnem. Obudowa jacuzzi może zostać dodatkowo ozdobiona nasadzeniami roślin. Świetnie sprawdzą się trawy ozdobne. Jeśli dodamy do tego punktowe światła ogrodowe lub zwisające nad jacuzzi lampiony, uzyskamy miły dla oka zakątek, w którym przyjemnie będzie spędzać letnie wieczory.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem dmuchanego jacuzzi?

Przeglądając ofertę poszczególnych modeli, zastanówmy się, jakie funkcje tak naprawdę będzie spełniało nasze jacuzzi dmuchane w ogrodzie. Jeśli chcemy urządzać imprezy plenerowe, a jacuzzi ma być jednym z elementów rozrywki, wówczas potrzebny nam będzie taki model, który zmieści więcej niż dwie osoby. Jeśli kąpiele z masażami mają być uprzyjemnieniem wieczornego wypoczynku tylko w najbliższym gronie, wówczas wystarczy nam niewielki, dwuosobowy zbiornik, za to wyposażony w dobrej jakości dysze, panel sterujący i pompę wodną. Kolejna istotna kwestia to obudowa jacuzzi. Musi być stabilna, mocna i o takiej wysokości, która zapewni nam komfort nie tylko przebywania w środku, ale także wchodzenia i wychodzenia z jacuzzi. Jeśli wybierzemy model zbyt wysoki, konieczne będzie zainstalowanie odpowiednich drabinek wokół krawędzi stelaża. Istotna jest również estetyka. Jaskrawo-niebieskie kolory nie zawsze komponują się harmonijnie z ogrodową zielenią. Zdecydowanie lepiej wybierać jest modele o mniej intensywnych barwach (zieleń, szarość, brązy).

Jak dbać o wodę w jacuzzi dmuchanym?

Zarówno w przypadku basenów ogrodowych, jak i jacuzzi umieszczanego na wolnym powietrzu, istotne jest zabezpieczenie wody przed przedostaniem się na jej powierzchnię liści i innych zanieczyszczeń z ogrodu. W czasie, gdy jacuzzi stoi nieużywane, a także zawsze na noc, należy nakładać na nie pokrywę. Zabezpieczy ona wodę przed dostępem dla zwierząt i znacznie opóźni zazielenienie wody. Dodatkowo, woda powinna być filtrowana specjalną pompą. W sklepach znajdziemy również chemię basenową, której można używać do czyszczenia wody w jacuzzi. Mogą to być zarówno specjalne środki do włożenia do pływającego w jacuzzi koszyczka (np. podtrzymujące wodę w dość wysokim poziomie pH), jak i chemia specjalistyczna i środki do dezynfekcji, którymi wyczyścimy ścianki. Należy robić to regularnie nie tylko po to, aby usunąć zanieczyszczenia ze ścianek i z systemów wodnych, ale także po to, aby oczyścić jacuzzi z narastającego z czasem kamienia. Warto tutaj zwrócić uwagę, aby środki do dezynfekcji, jak i do usuwania kamienia nie były zbyt agresywne, bo istnieje ryzyko uszkodzenia zarówno dmuchanych ścianek, jak i przewodów. Przepalone, będą nadawały się jedynie do kosztownej wymiany. Niektórzy producenci jacuzzi ogrodowych dmuchanych oferują modele samooczyszczające się oraz samoosuszające się. Więcej pożytecznych informacji o tym, jak sensownie dbać o jacuzzi znajdziecie tutaj: https://basenyogrodowe.pl/blog/jak-pielegnowac-wode-w-jacuzzi-zastosowanie-chemii-w-wannie-spa-b84.html

Gdzie umieścić pompowane jacuzzi?

To, jak szybko jacuzzi ogrodowe stanie się zanieczyszczone, zależy w dużej mierze od jego umiejscowienia w przestrzeni przydomowej. Ustawiając zbiornik pod drzewem sprawiamy, że woda dość często będzie zanieczyszczona paprochami i opadającymi liśćmi. Jednocześnie, jeśli listowie jest bardzo gęste, może powstać problem szybkiego zaglonowania zbiornika (ze względu na cień padający bezpośrednio na taflę). Z drugiej strony, jacuzzi ogrodowe dmuchane ustawione w pełnym słońcu okaże się odpowiednie do użytkowania jedynie wieczorami. Dlatego, warto szukać złotego środka. Dobre miejsce to takie, które jest osłonięte od wiatru (w Polsce wiatr wieje najczęściej z kierunku zachodniego) parkanem, krzewami lub, w najgorszym wypadku, parawanem. Jednocześnie, powinno być to miejsce o dostatecznym dostępie do światła słonecznego oraz takie, w którym przyjemnie jest przebywać. Trudno o dobrą atmosferę, gdy jacuzzi wolnostojące umieszczone jest wśród murów: między garażem, a ścianą domu sąsiadów. Jeśli nasz taras lub ogródek jest mały i nie unikniemy klaustrofobicznego ustawienia sprzętów, warto postarać się przynajmniej o to, aby był zazieleniony. Wiele w kwestii estetycznej do powiedzenia ma zabudowa jacuzzi dmuchanego. Jeśli stworzymy dla niego drewniany podest ze schodkami, który w dodatku ładnie oświetlimy, stworzymy niesamowicie klimatyczny zakątek do odpoczynku i unikniemy wrażenia nieadekwatności, gdy w zbyt małym i nieustawnym plenerze znajdzie się wolnostojąca kostka-jacuzzi.

Jak często myć jacuzzi ogrodowe dmuchane?

Jacuzzi powinno być czyszczone raz na kilka sesji – standardowo, co 5. Jeśli zaniedbamy kwestię mycia jacuzzi, szybko stanie się siedliskiem bakterii i grzybów, a my zamiast relaksującego SPA w ogrodzie, będziemy za każdym razem ryzykować, że szkodliwe drobnoustroje przedostaną się do naszego organizmu zapoczątkowując szereg negatywnych konsekwencji zdrowotnych.

Jak spuścić wodę z jacuzzi?

Do gruntownego mycia jacuzzi konieczne jest spompowanie całej wody, która znajduje się w środku. Aby to zrobić, należy bezwzględnie odłączyć obiekt od zasilania elektrycznego. Następnie, należy podłączyć przewód odprowadzający wodę i upewnić się, dokąd spuszczana woda będzie spływać. Ze względu na obecność w niej chemii basenowej, konieczne jest pozbycie się jej do miejskiego systemu kanalizacji lub do przydomowej oczyszczalni ścieków. Wylewając wodę z jacuzzi na trawnik, możemy osłabić kondycję rosnących tam roślin. Po zejściu wody warto włączyć jacuzzi z powrotem do prądu i odpalić dmuchawę wodną, aby ją przeczyścić. Następnie, ponownie zamykamy zasilanie i wyjmujemy filtry, aby opróżnić je z wody. Dodatkowo, trzeba poluzować wodę z pomp spustowych i z grzałki. Należy też wydmuchać wodę z całego orurowania jacuzzi i upewnić się, że zawory są suche. Na koniec, wycieramy jacuzzi. Szczególnie wtedy, gdy po myciu nie będzie ono już przez dłuższy czas używane.

Jak używać jacuzzi ogrodowego, aby służyło nam jak najdłużej?

Pompowane jacuzzi w ogrodzie powinniśmy użytkować tak, jak tradycyjną wannę z hydromasażem. Podczas kąpieli nie należy napuszczać do środka chemii: kulek zapachowych, balsamów, mydła i innych środków pielęgnacyjno-myjących, bo mogą one zapychać odpływ i doprowadzić do uszkodzenia całego systemu, a w razie uszkodzenia jacuzzi, reklamacja nie zostanie uznana.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień