Podstawy działania pomp basenowych - co warto wiedzieć przed zakupem?

favorite Hit: 1080

/51-filtry-piaskowePompy basenowe są kluczowym elementem funkcjonowania basenu ogrodowego. Ich podstawowym zadaniem jest przepompowywanie wody z basenu przez filtry, dzięki czemu skutecznie usuwają wszelkie zanieczyszczenia. Przed zakupem warto poznać podstawowe informacje na temat pomp basenowych, aby wybrać odpowiedni model i cieszyć się czystą i krystalicznie czystą wodą w basenie. 

Basen to wspaniałe miejsce do wypoczynku i relaksu w ciepłe dni. Jednym z najważniejszych elementów każdego basenu jest odpowiednio dobrana pompa, która odpowiada za recyrkulację i filtrowanie wody. W artykule przedstawimy podstawowe informacje dotyczące pomp basenowych, ich rodzajów, funkcjonowania oraz podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu. 

Rodzaje pomp basenowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje pomp basenowych, ale najczęściej spotykane to pompy zanurzeniowe, zewnętrzne oraz bezsilnikowe ..

Pompy zanurzeniowe

Pompy zanurzeniowe są zainstalowane w basenie i pompują wodę bezpośrednio do filtra. Są stosowane głównie w mniejszych basenach, ponieważ nie posiadają takiej mocy, jak większe pompy zewnętrzne.

Pompy zewnętrzne

Pompy zewnętrzne są zainstalowane na zewnątrz basenu. Mają większą moc niż pompy zanurzeniowe, co pozwala na pompowanie większej ilości wody w krótszym czasie. Są one również bardziej wydajne i trwalsze.

Pompy bezsilnikowe 

Pompy bezsilnikowe to najnowsza technologia w dziedzinie pomp filtrujących do basenu. Dzięki swojemu specjalnemu projektowi zapewniają one bardzo cichą pracę i są bardziej energooszczędne niż tradycyjne pompy.

Funkcjonowanie pomp basenowych

Podstawowym zadaniem pomp basenowych jest recyrkulacja wody w basenie. Woda jest pobierana z basenu przez pompę, następnie przepompowywana przez filtr, który usuwa zanieczyszczenia. Oczyszczona woda jest z powrotem wprowadzana do basenu, a cały proces recyrkulacji i filtrowania jest powtarzany. Pompę należy dobierać do rozmiaru basenu i rodzaju filtracji. Warto zwrócić uwagę na wydajność pompy, która powinna być wystarczająca, aby w ciągu 8-10 godzin przepompować całą wodę w basenie. 

Odpowiednio dobrane filtry

Wybór odpowiedniego filtra jest równie ważny, jak wybór pompy. Filtry basenowe pełni wpływają na jakość wody w basenie, dlatego warto zadbać o to, aby były one dobrze dobrane do naszych potrzeb. Najczęściej stosowane są filtry piaskowe, filtry kartuszowe oraz diatomowe. 

Filtry piaskowe to najprostsze i najtańsze rozwiązanie, charakteryzują się wysoką wydajnością i łatwą konserwacją. Filtry kartuszowe są bardziej kosztowne, ale zapewniają wyższą jakość wody. Filtry diatomowe to najdroższe rozwiązanie, ale pozwalają na osiągnięcie najwyższej jakości wody dzięki zastosowaniu diatomowej ziemi. 

Przed zakupem filtra warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby i możliwości finansowe, aby wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie. 

Usuwanie zanieczyszczeń

Głównym zadaniem pomp basenowych jest usuwanie zanieczyszczeń z wody. Filtracja powinna być regularna i dokładna, aby zapewnić krystalicznie czystą wodę. Warto zwrócić uwagę na rodzaj zanieczyszczeń, które najczęściej występują w naszym basenie. Są to m.in. liście, pył, piasek, skóry i włosy ludzi oraz zwierząt. Dobrze dobrane filtry i pompy są w stanie skutecznie usunąć wszystkie zanieczyszczenia, dzięki czemu woda w basenie jest bezpieczna i czysta. 

Podsumowanie

Podstawy działania pomp basenowych są dość proste, ale kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania basenu ogrodowego. Odpowiednio dobrane filtry i pompy basenowe są bardzo ważne dla efektywnego oczyszczania wody w basenie i zapewnienia jej jakości. Przed zakupem warto zwrócić uwagę na pojemność basenu oraz na wymagania dotyczące przepływu wody, aby dobrać odpowiednią pompę i filtr. 

Ważnym elementem przy wyborze pompy basenowej jest także jej wydajność. Im większy jest basen, tym większa powinna być wydajność pompy. Niezależnie od wielkości basenu, warto wybrać energooszczędną pompę, która pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za energię elektryczną. 

Istotne jest również dbanie o regularne czyszczenie i konserwację pompy i filtrów. W przypadku zaniedbania zanieczyszczenia mogą osadzać się w filtrze i na dnie basenu, co wpłynie negatywnie na jakość wody i jej czystość. 

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień