Podgrzewanie wody w basenie ogrodowym - sposoby i porady

Basen staje się coraz częściej spotykanym elementem wyposażenia domu lub ogrodu. W gorące dni basen z zimną wodą już nie jest postrzegany jako atrakcja. Kąpiel w przyjemnie chłodnej wodzie? Tak! Takie rozwiązanie jest akceptowane. Do tego celu potrzebne jest urządzenie utrzymujące temperaturę wody na określonym poziomie. Podgrzewanie wody w basenie staje się zatem tematem aktualnym również w lecie.

Panel solarny do basenu

Jest to rozwiązanie wręcz idealne, gdy zachodzi potrzeba ogrzewanie basenu ogrodowego. Z basenu korzystamy w gorące dni. Wtedy słońce operuje intensywnie i świeci przez wiele godzin. Promienie słoneczne to darmowa energia. Może ona być utrapieniem, gdy nagrzewa pomieszczenia lub wybawieniem, gdy np. na dachu budynku umieszczona zostanie mata solarna lub solar do basenu. Pomieszczenia będą lepiej chronione przed upałem a darmowa energia wykorzystana tam, gdzie jest akurat potrzebna.

Nowoczesny panel solarny wykorzystuje energie słoneczną nawet w pochmurny, zimowy dzień. Jeżeli w instalacji umieszczony będzie przełącznik, energia może zasilać system c.o. lub ciepłej wody użytkowej.

Jak ogrzać wodę w basenie zimą?

Rozwiązaniem najprostszym jest podgrzewacz wody w basenie. Urządzenie jest zasilane prądem elektrycznym. Przez wężownicę podgrzewacza przepływa woda. Regulowany termostat powoduje, że temperatura wody utrzymywana jest na określonym poziomie. Czujniki zapobiegają przed uszkodzeniem podgrzewacza, gdy poziom wody jest zbyt niski.

Rozwiązanie jest najprostsze, gdyż wymaga tylko podłączenia podgrzewacza do gniazdka elektrycznego. W dłuższym okresie czasu nie jest ono najtańsze.

Pompa ciepła

Równie dobrze jak dostarcza ciepło do grzejników, może je oddawać wodzie znajdującej się w basenie. Inwestycja ta wykonana raz, zwraca się z nawiązką. Pozwala znacznie zmniejszyć rachunki za energię. Pompa ciepła może mieć zastosowanie podwójne. W zimie może ogrzewać pomieszczenia oraz basen kryty. W lecie może podgrzewać wodę w basenie zarówno umieszczonym wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Dzięki temu, że będzie ona pracowała przez okrągły rok, inwestycja w pompę zwróci się znacznie szybciej niż jeśli będzie tylko wykorzystywana w instalacji c.o.

Jak widać z powyższego, posiadacze basenów nie muszą być skazani na kąpiele w lodowatej wodzie. Nie muszą również płacić dużych rachunków za energię. Woda w basenie może być w temperaturze takiej, jaką lubią. Rachunki nie muszą być wysokie. Przy okazji okres amortyzacji inwestycji poczynionej w odnawialne źródła energii będzie znacznie krótszy, jeśli energia będzie czerpana z nich (a nie z sieci) przez cały rok.

Wyświetleń: 1701