Jaka temperatura powinna być w basenie, aby kąpiel w nim była przyjemnością?

comment Comment: 0 favorite Hit: 19955

Właściciele przydomowych basenów ogrodowych wiedzą, jak odprężające są w nich kąpiele. Niestety bardzo łatwo tą przyjemność popsuć. Zbyt niska lub za wysoka temperatura wody znajdującej się w nich wody może spowodować, że zamiast się zrelaksować, odczujemy nieprzyjemne zmęczenie spowodowane przegrzaniem ciała, a co gorsze, nabawimy się kataru kiedy zmarzniemy. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby woda w basenie miała optymalną wysokość i utrzymywała się na stałym poziomie.

Temperatura wody w basenie, a jego przeznaczenie

Przyjmuje się, że optymalna temperatura basenowej wody powinna oscylować w okolicy 26-30°C. To czy będzie ona bliższa tej niższej czy wyższej wartości, zależy jednak od tego, jak spędzamy czas w przydomowym kąpielisku. Jeśli jest ono na tyle duże, że można w nim swobodnie popływać, woda w nim powinna być chłodniejsza. Podczas tego rodzaju aktywności fizycznej organizm człowieka wytwarza bowiem duże ilości ciepła, które oddawane są do otoczenia. Zbyt wysoka temperatura w basenie utrudnia to zadanie, dlatego jej wysokość nie powinna przekraczać 28°C. Nieco cieplejsza powinna być jednak woda przeznaczona do rekreacji, zwłaszcza jeśli będą w niej pluskać się dzieci. Aby zapewnić optymalny komfort podczas kąpieli jej wysokość musi sięgać około 30°C. Jest to idealna temperatura do tego rodzaju aktywności.

Jaka temperatura w basenie z hydromasażem

Jak już wiemy, temperatura wody w basenie zależy przede wszystkim od jego przeznaczenia. Jeśli zamierzamy wykorzystywać obiekt jedynie do rekreacji, musi być ona podgrzana do 30°C. Jeszcze cieplejsza powinna być wtedy, kiedy basen jest dodatkowo wyposażony w funkcje hydromasażu. Optymalna temperatura wody wykorzystywanej w tego rodzaju zabiegach jest zbliżona do ciepłoty ludzkiego ciała, czyli 36°C. W przydomowym basenie ogrodowym niełatwo jednak uzyskać takie wartości, zwłaszcza jeśli jest on podgrzewany jedynie promieniami słonecznymi. Coraz częściej jednak właściciele tego rodzaju obiektów widzą potrzebę podgrzewania wody, tym bardziej że chętnie korzystają z basenu nie tylko w ciepłych miesiącach roku. Z pomocą przychodzą nowoczesne technologie. Pozwalają uzyskać idealną temperaturę wody, a co ważne, bez konieczności zużywania ogromnych ilości energii elektrycznej. Doskonałym rozwiązaniem są panele solarne, dzięki którym ogrzejemy basen, co więcej, uzyskamy nawet maksymalną temperaturę wody, do jakiej powinna być ona podgrzana, aby zapewnić idealne warunki do pływania, rekreacji, czy też podczas hydromasażu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień