Jak urządzić ogród wokół basenu?

favorite Hit: 1394

Własny basen to marzenie wielu osób. Może wyglądać doskonale przy domu i służyć do odpoczynku lub ochłody w okresie letnim. Jednak szybko okazuje się, że nie mniej ważna jest aranżacja terenu wokół basenu. Ogródek przydomowy może być świetnym dopełnieniem przestrzeni i pozwolić na wręcz nieograniczoną swobodę. Gdzie szukać inspiracji?

Własny basen to marzenie wielu osób. Może wyglądać doskonale przy domu i służyć do odpoczynku lub ochłody w okresie letnim. Jednak szybko okazuje się, że nie mniej ważna jest aranżacja terenu wokół basenu. Ogródek przydomowy może być świetnym dopełnieniem przestrzeni i pozwolić na wręcz nieograniczoną swobodę. Gdzie szukać inspiracji?

Spis treści:

  1. Wydzielone strefy w ogrodzie
  2. Przeznaczenie terenu wokół basenu
  3. Basen stelażowy jak murowany
  4. Rośliny ozdobne i kwiaty
  5. Czystość i bezpieczeństwo 

Możemy mieć różne pomysły na ogród z basenem. Niezależnie od tego, czy mamy do dyspozycji mały czy duży teren, zazwyczaj będzie przeznaczony dla wszystkich domowników. Będziemy mogli w nim odpocząć do ciężkim dniu w szkole lub w pracy. Odpowiednio urządzony basen przed domem może być również prawdziwą atrakcją dla gości. Aby to wszystko było możliwe trzeba zastanowić się nad przeznaczeniem terenu oraz naszymi potrzebami.

Wydzielone strefy w ogrodzie

Jednym ze sposobów aranżacji basenu w ogrodzie jest podział przestrzeni na kilka stref o wyraźnie zaznaczonym charakterze. Podstawową będzie oczywiście sam basen oraz taras. Zaraz obok wydzielimy strefę, w której znajdzie się miejsce na trawnik oraz leżaki. W dalszej odległości warto przewidzieć rośliny, które będą rosły wokół basenu i tarasu. Taka aranżacja basenu ogrodowego pozwoli oddzielić się od sąsiadujących posesji i uzyskać strefę prywatności, do której nikt inny nie będzie miał prawa wstępu. Cały teren będzie wyglądał elegancko i pięknie.

Przeznaczenie terenu wokół basenu

Pamiętajmy, że sam pomysł na basen w ogrodzie i organizację przestrzeni to dopiero początek pracy. Podczas urządzania terenu koło domu należy zwrócić uwagę na możliwość spożywania posiłków. Jedzenie na świeżym powietrzu świetnie smakuje, szczególnie latem lub jesienią, gdy możemy dodatkowo urządzić grilla. W takiej sytuacji warto zastanowić się nad zakupem mebli z rattanu, który jest materiałem odpornym na działanie temperatury i wilgoć. Będzie to optymalne rozwiązanie, które sprawdzi się niezależnie od tego, czy posiłki będą przygotowywane w domu, czy w ogrodzie. Ponadto z mebli będzie można korzystać bez obaw od razu po wyjściu z wody.

Basen stelażowy jak murowany

Wiele osób stosuje baseny stelażowe, które można ukryć w ziemi lub zabudować tak, aby ukryć wszystkie elementy konstrukcyjne. Taki obiekt będzie wyglądał prawie tak samo, jak murowany, a jest dużo tańszy w realizacji. Aranżacja wokół basenu stelażowego może wyglądać elegancko. W tym celu trzeba przestrzegać tych samych reguł, co przy basenie murowanym. Jednak w tym przypadku basen częściej będzie wykorzystywany sezonowo. Dlatego warto zdecydować się na bardziej uniwersalne otoczenie w minimalistycznej formie. Może to być ozdobna trawa, na przykład różne odmiany rozplenicy japońskiej. Warto zwrócić uwagę na bambusy, większe odmiany lawendy, hortensję, jaśminowiec, kocimiętkę oraz zawsze doskonale wyglądające róże.

Aranżacja terenu powinna być zawsze dostosowana do sposobu zabudowy basenu. Doskonałym pomysłem może być basen zabudowany drewnem, które będzie się komponowało z błękitnym odcieniem wody. Bezpośrednio wokół basenu stelażowego warto ułożyć warstwę płytek o strukturze antypoślizgowej, dzięki czemu będzie można z niego łatwiej korzystać. Pozwoli to też uniknąć nieszczęśliwych wypadków, szczególnie jeśli basenu nie będziemy używać na co dzień lub planujemy zapraszać gości.

Rośliny ozdobne i kwiaty

Jeśli chodzi o wybór roślin, warto posadzić rośliny płożące oraz kwitnące kwiaty, które sprawią, że ogród stanie się prawdziwą oazą spokoju i wyciszenia. Poza tym przy zastosowaniu różnych gatunków kwiatów możemy urządzić teren w stylu najbardziej odpowiadającego nam kraju, kultury albo ulubionego miejsca na świecie. Odpowiedni pomysł może dać wrażenie wyjątkowości miejsca obok domu. Będziemy chcieli do niego wracać, a z czasem nie będziemy sobie wyobrażać innego sposobu na odpoczynek po pracy.

Czystość i bezpieczeństwo

Podczas aranżacji miejsca na basen w ogrodzie trzeba przemyśleć kwestię jego zabezpieczenia. Jeżeli z basenu będziemy korzystać przez cały rok, nie należy umieszczać drzew bezpośrednio nad taflą wody. Dzięki temu ograniczymy problem odpadów i zanieczyszczeń, jakie mogą wpadać bezpośrednio do wody lub pustego zbiornika. Doskonałym rozwiązaniem będzie też namiot nad basenem, który należy dostosować do wymiarów basenu. Pozwoli on wykonać szczelne zadaszenie, a jego montaż jest szybki i nie wymaga specjalistycznej wiedzy podczas czyszczenia. Możemy to więc robić samodzielnie, bez ponoszenia dużych kosztów.

Dzięki zadaszeniu woda w basenie będzie się rozgrzewała szybciej. Innym sprzętem, jaki można zamontować nad basenem, jest rozkładany parasol, który będzie służył w ciepłe dni. Jest tańszy od dużego namiotu i można go łatwo zdemontować lub przenieść w inne miejsce w razie potrzeby. Można go dostosować kształtem i kolorystyką do pozostałych części terenu.

Aranżacja terenu wokół basenu jest łatwa pod warunkiem, że znajdziemy styl najlepiej komponujący się z domem. Rośliny w pobliżu lustra wody powinny być niskie, najlepiej nie przekraczać około metra wysokości. Im dalej od basenu, tym wyższa może być roślinność. W pobliżu płotu i narożników ogrodu warto zastosować lekki żywopłot z bukszpanu. Dzięki temu uzyskamy elegancko wyglądający teren oraz oddzielimy się od sąsiadów. Pięknie utrzymany basen i ogród będą naszą wizytówką, a nawet oznaką prestiżu.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień