Jak przechowywać chlor do basenu ogrodowego, aby zachować jego skuteczność?

favorite Hit: 2026

Chemia basenowa na bazie chloru zapewnia nam odpowiednią jakość wody przez cały okres wakacji. Bez niej korzystanie ze zbiornika może okazać się nieprzyjemne, a nawet szkodliwe dla zdrowia. W jaki sposób przechowywać chlor po zakończeniu korzystania z basenu? Czy ta substancja może się przeterminować?

Jak wygląda prawidłowe przetrzymywanie chloru?

Chlor w tabletkach, granulkach czy proszku przydaje się przez cały okres lata, jednak wraz z nadejściem chłodnych dni, należy zapewnić mu odpowiednie miejsce do przechowywania. Substancja ta jest bardzo silnym środkiem, a niewłaściwe korzystanie z niej może doprowadzić nawet do uszczerbku na zdrowiu. Tak samo, jak w przypadku każdego innego preparatu chemicznego, chlor musi być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci czy zwierząt. Szczelnie zamknięte opakowanie produktu możesz przetrzymywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu o temperaturze powyżej 0°C. Odpowiednie miejsce na magazynowanie tego specyfiku powinno być suche i ciemne. Chemia basenowa nie powinna być nigdy narażona na działanie skrajnych temperatur. Chlor do basenu w płynie należy przechowywać w pozycji pionowej, aby zmniejszyć ryzyko jego wylania.

Jak długo można przechowywać chlor?

Produkty dezynfekujące wodę, dostępne są w różnych postaciach takich jak:

Każdy z podanych wyżej preparatów może mieć nieco inną datę przydatności do użycia. Wiele zależy od konkretnego produktu. Na etykiecie środka zawsze umieszczona jest data ważności. Większość chemii basenowej jest zdatna do użycia przez 2-3 lata. Najszybciej należy zużyć chlor w formie płynnej.

Chlor do basenu w płynie

Chlor w postaci płynnej jest ciekawą alternatywą dla popularnych tabletek czy granulek. Najczęściej wykorzystuje się go w pływalniach publicznych, jednak wybierają go też właściciele prywatnych basenów. Podchloryn sodu to skuteczny środek służący do dezynfekcji wody basenowej. Warto jednak pamiętać, że to substancja z natury nietrwała. Niestety, już po kilku tygodniach od daty produkcji środek może mieć niewielkie działanie na wodę basenową. Podchloryn sodu powinien być wykorzystaniu w ciągu maksymalnie 6 miesięcy od daty produkcji.

Przeterminowany chlor do basenu- czy można go wykorzystać?

Co w przypadku, kiedy znajdziemy chemię basenową z ubiegłego roku, jednak jest ona po terminie ważności? Z takich produktów w żadnym razie nie należy korzystać. Przeterminowany chlor do basenu przyniesie nam więcej szkód aniżeli korzyści. Taki preparat nie zapewni nam prawidłowej dezynfekcji wody. Będzie to środek, którego substancja aktywna działa w sposób znikomy czy też żaden na wodę basenową. Przed użyciem chemii do basenu, zawsze sprawdzaj daty przydatności na opakowaniach. 

O czym pamiętać, używając chloru?

Chlor to silna substancja, a jej stosowanie wymaga zachowania pewnych środków ostrożności.

  • używanie okularów ochronnych i rękawiczek podczas aplikacji,
  • przed zastosowaniem przeczytać etykietę,
  • nie jeść, nie pić i nie palić podczas wykorzystywania środka,
  • unikać uwolnienia do środowiska,
  • dokładnie umyć ręce po użyciu,
  • w przypadku dostania się do oczu, ostrożnie przepłukać je wodą,
  • zadbać o prawidłową utylizację produktu.

Dezynfekcja chlorem to jedna z najstarszych znanych ludzkości metod. Substancja ta charakteryzuje się silnym i skutecznym działaniem. Aby jednak zapewniała pożądany efekt, nie może być przeterminowana. Ponadto należy korzystać z niej w sposób podany przez producenta z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Prawidłowe przechowywanie chloru zagwarantuje jego maksymalną skuteczność.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień