Jak ogrzać wodę w basenie ogrodowym?

Niemal każdy właściciel domu marzy o własnym basenie ogrodowym. Nie ma nic przyjemniejszego niż schłodzenie się w takim basenie po długim, ciężkim dniu. Niestety, w polskich warunkach klimatycznych możliwość korzystania z basenów zewnętrznych jest ściśle związana z pogodą. Jeśli temperatura na zewnątrz osiąga zaledwie 20 stopni Celsjusza, kąpiel w basenie raczej nie będzie przyjemna. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na ogrzewanie wody w basenie w ekonomiczny sposób po to, by móc się cieszyć kąpielą we własnym ogrodzie dłużej niż kilkanaście dni w roku.

Panele słoneczne

To jeden z najtańszych w eksploatacji sposobów ogrzewania wody w basenie. Jednorazowo ponosimy jedynie koszty montażu paneli. Inwestycja zwróci się nam najpóźniej po kilku latach. Samo użytkowanie paneli jest zupełnie darmowe, nie wymaga żadnych dodatkowych źródeł zasilania oprócz energii słonecznej. Panele z powodzeniem można wykorzystać również do podgrzewania wody w kranach, co niesie za sobą dodatkowe korzyści i oszczędności. Nie należy obawiać się, że panele nie będą działały w czasie pochmurnej pogody. Promienie, które solary wykorzystują do produkcji energii w większości nie są widoczne ludzkim okiem. Nawet jeśli niebo pokrywa gruba warstwa chmur, efektywność ich pracy nie spada.

Pompa ciepła

Pompa ciepła to kolejne ekologiczne rozwiązanie, które z powodzeniem możemy do ogrzania wody w basenie. Jeśli na co dzień korzystamy z pompy do ogrzewania domu, wystarczy tylko odpowiednio zmodyfikować instalację, by poszerzyć zakres działania pompy również o ogrzewanie wody w basenie. Zaletą takiego rozwiązania jest niewątpliwie to, że nie musimy montować żadnych dodatkowych urządzeń i ponosić związanych z tym kosztów.

Piec c.o

Ogrzewanie basenu ogrodowego można połączyć również z piecem centralnego ogrzewania. Należy jednak pamiętać o tym, że piec będzie musiał być nieustannie w użytku. Tymczasem latem większość pieców nie jest używana, gdyż zwyczajnie nie ma takiej potrzeby. Warto zatem zastanowić się nad aspektami ekonomicznymi takiego rozwiązania. Duże znaczenie ma również dobór odpowiednich elementów instalacji, które z racji użytkowania w basenie muszą być odporne chociażby na działanie chloru.

Podgrzewacze elektryczne

To zdecydowanie najmniej opłacalny i najmniej wydajny sposób na ogrzewanie basenu. Sprawdzi się wyłącznie w przypadku basenów ogrodowych o niewielkiej powierzchni. Z racji stosunkowo wysokich cen prądu, wykorzystanie podgrzewaczy zasilanych energią elektryczną wiąże się ze stosunkowo wysokimi kosztami.

Wyświetleń: 2601