Po co jest chlor w basenie?

Każdy basen, niezależnie od tego czy prywatny, ogrodowy czy publiczny, wymaga regularnej pielęgnacji i oczyszczania wody specjalnymi środkami chemicznymi. Do najpopularniejszych należą chlorowe środki czyszczące, które charakteryzują się niezbyt wygórowanymi cenami i wysoką skutecznością niszczenia bakterii, glonów oraz zanieczyszczeń. Po co jest chlor w basenie i jak wygląda jego działanie?

Po co używać chloru w basenie?

Aby woda w basenie pozostała czysta i wolna od bakterii oraz drobnoustrojów, należy ją regularnie pielęgnować. W ramach pielęgnacji konieczne są takie zabiegi, jak regulacja pH, dezynfekcja wody, usuwanie alg oraz koagulacja. Chloru używa się do dezynfekcji basenu, bowiem jest to związek chemiczny, który niszczy wszystkie mikroorganizmy zagrażające naszemu zdrowiu. Nawet niewielka ilość pojawiających się po pewnym czasie bakterii może powodować nieprzyjemne, swędzące i zaczerwienione zmiany na skórze, a w skrajnych przypadkach prowadzić do groźnego stanu wymagającego hospitalizacji. Chlorowanie wody jest więc jedną z podstawowych metod zapobiegania tak nieprzyjemnym skutkom ubocznym kąpania się w brudnej wodzie.

Jak używać chloru w wodzie basenowej?

Środki do oczyszczania wody basenowej z dodatkiem chloru dostępne są w różnych postaciach: jako tabletki, proszek, granulat lub płyn. W zależności od wyboru rodzaju środka, używa się go w różny sposób. Chlor dostępny w postaci proszku lub granulatu należy przed użyciem rozcieńczyć letnią wodą. Tabletki mogą być natomiast stosowane do odpowiedniego dozownika, bowiem wrzucone bezpośrednio do zbiornika mogą odbarwić jego ściany i spowodować ich uszkodzenie.

Chlor dostępny w postaci płynu jest wyjątkowo silnie działającym środkiem, dlatego może być używany w basenach zaopatrzonych w odpowiednie pompy dozujące jego ilość.

Ilość chloru, jaka jest potrzebna do odpowiedniego zdezynfekowania zbiornika, zależy od jego wielkości. Warto także pamiętać, że znajdujący się w chlorze dostępnym w płynie podchloryn sodu ma właściwości szybko utleniające. Dlatego konieczne jest stosowanie środków zakupionych u sprawdzonych sprzedawców i używanie ich zgodnie z datą przydatności.

Wady dezynfekcji chlorem

Liczne zalety dezynfekowania wody basenowej chlorem powodują, że jest on powszechnie używany zarówno w basenach prywatnych, jak i publicznych. Niektóre osoby mogą jednak wyjątkowo źle znosić specyficzny zapach wody dezynfekowanej tym środkiem. Skutki uboczne u wyjątkowo wrażliwych osób mogą obejmować zaczerwienienie i łzawienie oczu lub podrażnienia skórne. W przypadku zaobserwowania takich efektów innym sposobem dezynfekowania basenu prywatnego będzie używanie środków z aktywnym tlenem.

Wyświetleń: 1733