Jakie powinno być pH wody w basenie?

Basen ogrodowy to nie tylko radość zabawy i możliwość schłodzenia się w gorące dni, ale także konieczność regularnego oczyszczania wody. W stojącej wodzie i wysokich temperaturach wyjątkowo szybko potrafią namnażać się bakterie czy glony, które mogą stać się czynnikami chorobotwórczymi dla osób korzystających z basenu. Oczyszczanie wody basenowej powinno odbywać się w czterech etapach, wśród których znajdują się: regulacja pH, dezynfekcja, usuwanie alg i koagulacja. Dlaczego regulacja pH wody basenowej jest tak istotna i jakie powinno być pH wody w naszym basenie ogrodowym?

Co oznacza pH wody basenowej?

Wartość pH wody w basenie ogrodowym lub publicznym to wskazanie dotyczące stopnia kwasowości lub zasadowości. Optymalny poziom pH jest nie tylko przyjazny dla skóry, nie powodując powstawania jej podrażnień, ale ma także wpływ na działanie środków służących dezynfekcji i czyszczeniu basenu.

Jakie powinno być pH wody w basenie?

Woda w zbiorniku basenowym powinna mieć pH przyjazne dla skóry o wysokości 7,0 – 7,4. Odczyn wody o pH 7 jest obojętny, a pH powyżej 7 - lekko zasadowy. Zmienia się on bardzo często, dlatego w sezonie letniem należy badanie odczynu wody przeprowadzać co najmniej raz w tygodniu. W czasie upałów pH może się podnosić, a jego obniżenie wywołują deszcze. pH poniżej 7,0, czyli kwaśny odczyn wody może powodować korozję metalowych części basenu, czy uszkodzenie fug czy obniżenie flokowania. Z kolei pH zbyt wysokie - zasadowe - jest przyczyną pojawienia się na skórze nieprzyjemnego uczucia swędzenia. Może także wywoływać powstawanie osadów wapiennych w wodzie, obniżać flokowanie i obniżać skuteczność dezynfekcji.

Jak mierzyć pH wody w basenie?

Badanie pH wody w basenie ogrodowym wykonuje się odpowiednimi testerami. Poza wskazaniami odczynu wody mogą one także poinformować użytkowników o alkaliczności i twardości wody oraz o poziomie wolnego i całkowitego chloru. Testery dostępne są między innymi w postaci pasków do zanurzania w wodzie, które należy porównać ze skalą zamieszczaną przez producentów. Można dostać również urządzenia elektroniczne - mierniki wykazujące poziom pH oraz zawartość chloru odkażającego wodę.

Co robić, aby obniżyć lub podwyższyć pH wody w basenie?

Jeżeli testery lub mierniki nie wskażą poziomu pH mieszczącego się w zakresie 7,0-7,4, konieczne jest jego podniesienie lub obniżenie. W tym celu dozuje się preparaty chemiczne, dostępne najczęściej w postaci granulatu, dawkowanego ręcznie do wody basenowej w kilku miejscach.

Wyświetleń: 16383