Gdzie wylać wodę z basenu? Czy to bezpieczne?

favorite Hit: 211

Użytkownicy ogrodowych basenów wraz z końcem sezonu zastanawiają się na tym, co zrobić z wodą? Znajduje się w nich bowiem spora ilość płynu. Dotyczy to zarówno basenów na stelażu, jak i murowanych. Czy woda z basenu nadaje się do podlewania? Czy zaszkodzi ona roślinom lub trawie? Poznaj odpowiedź na najważniejsze pytania związane z wylaniem wody z basenu! Zadbaj jednocześnie o basen oraz ogród.

Użytkownicy ogrodowych basenów wraz z końcem sezonu zastanawiają się na tym, co zrobić z wodą? Znajduje się w nich bowiem spora ilość płynu. Dotyczy to zarówno basenów na stelażu, jak i murowanych. Czy woda z basenu nadaje się do podlewania? Czy zaszkodzi ona roślinom lub trawie? Poznaj odpowiedź na najważniejsze pytania związane z wylaniem wody z basenu! Zadbaj jednocześnie o basen oraz ogród.

Gdzie wylać wodę z basenu?

Wraz z końcem sezonu letniego konieczne jest spuszczenie wody z basenu. Dotychczas stanowiła ona miejsce ochłody w upalne dni oraz pozwalała na świetną zabawę. Wielu użytkowników basenów zastanawia się, czy woda ta nadaje się do podlewania iglaków, trawy i pozostałych roślin? Pytanie jest zasadne, ponieważ w przypadku większych basenów ogrodowych stosuje się różnego rodzaju chemię. Należy pamiętać, że tylko regularne stosowanie detergentów zapewnia pożądany efekt czystego basenu i znajdującej się w nim wody.

Stosowanie chemii basenowej pozwala utrzymać basen w dobrej kondycji przez długi czas. Dezynfekuje ona wodę, zapobiegając także pojawieniu się glonów. Dlatego preparaty te mogą zawierać w swoim składzie chlor lub tlen, a także inne związki chemiczne. To między innymi te substancje sprawiają, że mogą nasuwać się różnego rodzaju wątpliwości.

Czy woda z basenu nadaje się do podlewania roślin?

Tak, woda ta nadaje się do podlewania. Woda basenowa posiada podobny skład, jak woda pitna. Jest jednak jeden warunek, chemia basenowa musi być stosowana zgodnie z zaleceniami producenta. Dzięki temu woda w basenie jest bezpieczna dla jego użytkowników, jak i środowiska.

Jak spuścić wodę z basenu? Jak wypompować wodę z basenu?

Wodę z basenu po zakończonym sezonie należy usunąć. Jak wypompować wodę z basenu? Czy może ją spuścić? Wybór metody uzależniony jest od modelu basenu, jaki posiada konkretny użytkownik. Należy wyróżnić baseny ogrodowe, które posiadają zawór spustowy. Może znajdować się on na dnie lub po boku basenu. Po jego odkręceniu woda samoistnie wypływa z basenu, czyli jest spuszczana. Basen po spuszczeniu wody należy dokładnie umyć specjalnym i dość silnym detergentem, który najlepiej zmieszać z odrobiną wody. Umyty basen należy osuszyć bawełnianym ręcznikiem, a następnie zostawić go do całkowitego wyschnięcia. Tak przygotowany basen można wówczas złożyć i przechowywać w całkowicie suchym miejscu.

Baseny betonowe lub wpuszczone w ziemię wymagają wypompowania wody. W tym celu konieczne jest użycie specjalnej pompki do wody, która w automatyczny sposób przelewa wodę z basenu do miejsca docelowego. W przypadku tych modeli nie jest konieczne całkowite spuszczenie wody, warto jednak zapoznać się z zaleceniami producenta w tej kwestii. Po wypompowaniu wody należy umyć basen odpowiednim preparatem, a następnie przykryć go specjalną matą. Zabezpiecza ona basen przed wodą deszczową, śniegiem i zabrudzeniami.

Czy woda z basenu nadaje się do podlewania roślin?

Wyróżnia się rośliny kwasolubne, takie jak: hortensje, rododendrony lub truskawki. Podlewając je warto zwrócić uwagę na odczyn wody, również tej z basenu. Test na pH wody jest szybki i prosty, jednocześnie rozwiewa wiele wątpliwości. W przypadku, gdy woda z basenu będzie miała odczyn zasadowy można nią podlać starsze drzewa oraz trawę. W okresie jesieni i zimy pojawiające się liczne deszcze zneutralizują ten odczyn, ponieważ przepłukują one glebę.

Czy można wylać wodę z basenu na trawę?

Zdecydowanie tak, ponieważ wpływ chloru na rośliny jest znikomy. Należy jednak stosować się do instrukcji, jaka została dołączona do chemii basenowej. Natomiast w przypadku pojawienia się niewielkiej ilości chemii basenowej szybko ulega ona rozkładowi w momencie zetknięcia się z glebą i powietrzem, dzięki czemu nie można zaobserwować negatywnego efektu tego zabiegu.

Czy można wylać wodę z basenu pod iglaki?

Woda z basenu nadaje się do podlewania iglaków. W wielu przypadkach woda znajdująca się w basenie ma neutralne pH, które w żaden sposób nie oddziałuje z roślinami. Dlatego też można wykorzystać ją do podlewania. Oczywiście należy pamiętać o precyzyjnym stosowaniu zalecanej dawki preparatów do basenu, gdyż tylko w ten sposób woda jest bezpieczna dla ludzi oraz środowiska.

Czy stojąca długo woda w basenie nadaje się do podlania roślin?

Woda, która została w basenie po zimie świetnie nadaje się do podlania roślin. Zawiera ona liczne substancje organiczne, które mogą pochodzić choćby od liści. Dlatego w trakcie wiosennego czyszczenia basenu warto wykorzystać ten naturalny nawóz, który efektywnie pobudza znajdujące się w ogrodzie rośliny przy basenie oraz w dalszej jego części do szybkiego wzrostu.

Czy słoną wodę z basenu mogę wykorzystać w ogrodzie?

Zabieg ten nie jest zalecany, ponieważ resztki soli znajdujące się w wodzie basenowej mogą zaszkodzić trawie i innym roślinom. Należy zauważyć, że sól silnie absorbuje składniki odżywcze i wilgoć w glebie. W efekcie może dojść do spowolnienia wzrostu roślin. Dlatego też słoną wodę należy wylewać stopniowo na większym obszarze. Nie zaleca się wylewania słonej wody w jednym punkcie. Rozwiązaniem w tej sytuacji może być wylanie tej wody do kanalizacji.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień