Jak rozłożyć basen rozporowy?

Basen rozporowy wydaje się najbardziej praktycznym rozwiązaniem na upalne dni. Z jednej strony w każdej chwili można go złożyć i zyskane miejsce przeznaczyć na inny cel, a z drugiej daje on wygodę porównywalną z basenami stacjonarnymi i jest znacznie większy od dmuchanych modeli, z których najczęściej korzystają dzieci. Umiejętne rozstawianie basenu rozporowego nie jest takie proste, istnieje kilka zasad, z którymi warto się zapoznać. Dzisiaj skupimy się właśnie na tym, jak stawiać taką konstrukcję.

Grunt to podstawa

Najważniejszą sprawą jest wybór odpowiedniego miejsca, na którym zamierzamy postawić nasz basen. Wbrew pozorom nie chodzi tylko o stopień nasłonecznienia. Teren, na jakim chcemy przeprowadzić rozkładanie basenu rozporowego, powinien być wcześniej przygotowany. Niezbyt dobrze sprawdza się piasek lub inne sypkie podłoże. Najbardziej odpowiedni będzie dobrze utwardzony oraz w miarę równy trawiasty zakątek. Jest to ważne, ponieważ cała konstrukcja po napełnieniu wodą może ważyć nawet kilkaset kilogramów, a nierównie lub grząskie podłoże może doprowadzić do wywrócenia się basenu wraz z kąpiącymi się w nim osobami.

Ważne jest także dokładne oczyszczenie terenu z wszelkiego rodzaju ostrych przedmiotów, takich jak kamienie, gałęzie, oraz innych nieczystości, które mogą uszkodzić dolną warstwę poszycia basenu. Dla bezpieczeństwa kąpiących się należy także w miarę możliwości rozkładanie basenu rozporowego zaplanować tak, by w bezpośrednim sąsiedztwie nie zwisały gałęzie drzew, nie przebiegały przewody elektryczne ani nie znajdowały się inne potencjalnie niebezpieczne przedmioty.

Ręcznie lub z pomocą pompki

Następny krok to stawianie basenu, tak by konstrukcja była stabilna. Przed rozłożeniem dobrze jest zwrócić uwagę na to, aby zawór do spuszczania wody znajdował się w pobliżu kratki ściekowej, lub terenu, na który po skończonym sezonie, będziemy mogli swobodnie opróżnić zawartość basenu. Samo rozkładanie rozpoczynamy od poszycia, układamy je swobodnie na tyle, by pompowane nie tworzyło załamań. Teoretycznie możemy zastosować pompkę ręczną, jednak taka praca byłaby długotrwała i bardzo męcząca, dlatego zalecamy aparaty napędzane prądem. Są one wydajne i bardzo szybko napompują całą konstrukcję. Następnie przystępujemy do napełniania powietrzem i montażu kołnierza, to właśnie ten element zapewnia właściwy kształt i stabilność basenu. Ostatnim krokiem, o jakim należy pamiętać, jest podłączenie pompy wody, lub zaślepienie otworu, do którego powinna być przytwierdzona.

Zimna woda zdrowia doda

Teraz czas na najprzyjemniejszy moment, czyli napełnienie basenu wodą. Zaleca się na początek wlać niewielką ilość wody, tak by pokryć dolną warstwę poszycia. Dzięki temu przekonamy się, czy basen stoi pewnie, na podłożu nie ma żadnych niebezpiecznych przedmiotów, a podłoga nie przecieka. Gdy już jesteśmy pewni, ze wszystko jest w porządku, możemy napełnić basen do dolnej linii zaznaczonej na kołnierzu. Na koniec nie pozostaje nic więcej jak wskoczyć do basenu rozporowego i oddać się relaksowi.

Wyświetleń: 1875