Jak kąpać się w basenie, aby obniżyć ryzyko uszkodzeń ścianek?

Posiadanie własnego basenu w ogrodzie to dla wielu osób fantazja godna realizacji we własnym domu. Coraz częściej inwestorzy decydują się na wykopanie basenu, który służy im do rekreacji, sportu i rozrywki w upalne dni. Ściany niecki basenowej wykonać można z różnych materiałów: żelbetu, tworzywa sztucznego, a nawet drewna - w zależności od potrzeb. Bez względu na to, jaki rodzaj niecki zostanie wybrany, warto przyswoić sobie 5 dobrych nawyków kąpieli i eksploatacji, by nie uszkodzić jej ścianek.

Dlaczego należy dbać o ścianki basenu?

Chodzi przede wszystkim o to, aby nie dodawać sobie w późniejszym czasie dodatkowej pracy, ani nie generować kosztów napraw takiego basenu. Trzeba przyznać, że budowa basenu jest dość kosztowną inwestycją, i w jej przypadku o wiele łatwiej jest dbać o basen, niż być zmuszonym do jego naprawiania. Zarysowania gładkiej powierzchni basenu i jej pęknięcia, mogą prowadzić do dalszych zniszczeń. Bedą powodowały wnikanie wody w głąb niecki i niszczenie jej ścian. Dodatkowo, w zagłębieniach będą gromadziły się różne zanieczyszczenia i glony trudne do usunięcia i skutecznie brudzące wodę w basenie. Im gładsza powierzchnia, tym czystsza woda w basenie i przyjemniejsza kąpiel.

Oto 5 korzystnych nawyków, które zmniejszą ryzyko uszkodzeń ścian basenu:

1. Zdejmowanie biżuterii. Pierścionki na palcach albo metalowe bransoletki mogą nie przeszkadzać osobie pływającej w korzystaniu z uroków kąpieli. Jednak nie sposób uniknąć uderzania twardymi przedmiotami o ostrych krawędziach o ścianki basenu podczas niewinnej zabawy w wodzie i pływania. Brak ozdób w wodzie to mniejsze ryzyko ich zgubienia i zniszczenia, a także uszkodzenia ścianek basenu.

2. Usuwanie kamyków. Nawet pomimo dbania o czystość basenu, do jego wnętrza mogą dostawać się mniejsze i większe kamyczki. Warto od czasu do czasu przeczesać dno w ich poszukiwaniu i usunąć, zanim wejdzie się do wody. Zwiększy to bezpieczeństwo kąpieli i zapobiegnie przypadkowemu zarysowaniu ścian i dna niecki.

3. Trzymanie psa z dala od basenu. Psy uwielbiają kąpiele i na pewno chętnie korzystałyby z przydomowego basenu, ale niestety mają one również twarde pazury. Podczas przebierania łapami w wodzie lub wyskakiwania z basenu mogą solidnie podrapać ścianki niecki.

4. Regularne zakrywanie pokrywy basenu. Gdy nie korzysta się z basenu, powinien on być odsłonięty. Silne wiatry i burze mogą spowodować wpadanie twardych przedmiotów do wnętrza. Gromadzenie się zanieczyszczeń na dnie może również wymagać częstszego czyszczenia dna basenu, które nawet wykonywane delikatnie może nieco zarysowywać powierzchnię.

5. Odłączanie urządzeń pracujących w basenie od prądu przed skorzystaniem z niego. Dzięki temu uniknie się zarówno porażenia prądem podczas kąpieli, jak i niepotrzebnej, wydłużonej pracy tych urządzeń.

Z przydomowych basenów często korzystają nie tylko domownicy, ale również rodzina i przyjaciele, którzy odwiedzają ich w słoneczną pogodę. Warto ich również uprzedzić o konieczności stosowania się do tych zadań, aby basen jak najdłużej służył i dawał radość wszystkim!

Wyświetleń: 964