Jak często wymieniać filtr pompy basenowej?

Aby woda w ogrodowym basenie była krystalicznie czysta trzeba o nią odpowiednio zadbać. Koniecznością jest zatem regularne stosowanie chemii basenowej, a przede wszystkim zamontowanie dobrej jakości urządzenia filtrującego wodę. W niewielkim, rozporowym basenie doskonale sprawdzi się pompa kartuszowa, wyposażona w wymienny papierowy filtr. W przypadku większych stelażowych zbiorników zwykle potrzebne są bardziej wydajne urządzenia filtrujące i najlepiej w tym przypadku uzdatniają wodę pompy piaskowe. Bez względu jednak na rodzaj zastosowanego akcesorium basenowego trzeba mieć świadomość tego, że nawet najlepszej jakości filtr z czasem traci swoje właściwości i należy go wymienić na nowy. Zatem jak często wymieniać filtr pompy basenowej, aby woda w przydomowym kąpielisku była przejrzysta i idealnie czysta.

Filtr kartuszowy - kiedy wymienić na nowy

Pompy filtrujące, w których zastosowanie znajdują filtry kartuszowe, to stosunkowo niedrogie i efektywnie działające urządzenia. Dość dobrze spełniają one swoje zadania i skutecznie oczyszczają basenową wodę z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Filtr kartuszowy zatrzymuje drobne nieczystości, które pozostają po kąpieli, ale niestety szybko się zapycha. Brudny nie spełnia swojego zadania, dlatego należy go jak najszybciej wymienić. Producenci zalecają, aby kartusz był wymieniany przynajmniej co dwa tygodnie. Na szczęście zakup nowego filtra nie stanowi zbyt wielkiego wydatku, dlatego warto ponieść te koszty by móc cieszyć się krystalicznie czystą wodą w basenie.

Eksploatacja pompy piaskowej

W przypadku zastosowania w przydomowym basenie pompy piaskowej nie musimy martwić się zbyt częstą wymianą filtra. Przyjmuje się, że pierwszą wymianę piasku w filtrze należy wykonać po 2-3 sezonach użytkowania pompy piaskowej. Aby jednak piaskowy filtr efektywnie spełniał swoje zadania, należy go regularnie płukać. Systematyczne jego przepłukiwanie pozwala usunąć zanieczyszczenia, które zatrzymały się w nim, a przede wszystkim pomaga pozbyć się mikroelementów gromadzących się w piasku. Płukanie filtra to stosunkowo prosta i szybka czynność. Dokładne jego obmycie nie zajmuje zwykle więcej niż 15 minut. Większość pomp piaskowych posiada system przepłukiwania filtra, więc kiedy zachodzi taka potrzeba należy go zastosować. Wymianę złoża filtrującego w pompie piaskowej należy wykonać mniej więcej po 2-3 sezonach jego użytkowania. Zakup piasku to niewielki wydatek, a jego wymiana nie jest zbyt kłopotliwa. Co najważniejsze, koszty eksploatacji tego rodzaju urządzenia filtrującego są znikome, a skuteczność jego działania bardzo efektywna.

Wyświetleń: 5285