Czy przykryty basen szybciej się nagrzeje?

Słoneczne dni, piękny przydomowy ogród i kilka dni wolnych. To czynniki, które mają bezpośredni wpływ na chęć odrobiny relaksu. Świetnym sposobem na wypoczynek jest basen ogrodowy. Warto wiedzieć, jak się z nim obchodzić by jak najdłużej trzymał odpowiednią temperaturę wody. Pomoże to zaoszczędzić sporo czasu, ale nie tylko. Odpowiednio nagrzana woda to kluczowy element udanej kąpieli.

Basen ogrodowy przykrywany vs bez przykrycia - różnica w kosztach eksploatacji

Różnica w kosztach utrzymania basenu przykrytego, a nie przykrytego wynika głównie z kosztów, jakie ponosi się za energię wykorzystaną do podgrzania wody. Zakładając pokrycie można zminimalizować wysokość rachunków. Dzieje się tak, ponieważ basen odkryty trzeba dogrzać przed każdą kąpielą lub czekać aż nagrzeje go słońce. O ile w upalne dni nie ma z tym problemu, to wczesnym i późnym latem może to stanowić wyzwanie. Codzienne grzanie wody może wygenerować duże rachunki, a te są w stanie zepsuć każdą przyjemność. Patrząc pod tym kątem, zakup przykrycia basenu nie wydaje się być drogi, bo pozwoli zapewnić długotrwałe, cykliczne oszczędności.

Kiedy przykrywać basen, aby jak najdłużej utrzymywać w nim ciepło?

Basen powinno się przykryć plandeką lub pokrywą, zawsze kiedy się z niego nie korzysta. Pomoże to zapobiec utracie nagromadzonego ciepła. Dzięki temu można zaoszczędzić czas poświęcony na powtórne nagrzanie się wody. Dodatkową oszczędnością są pieniądze, które pozostaną w naszej kieszeni. Przykrycie basenu powoduje nie tylko oszczędność czasu i redukcje kosztów. To także ochrona przed liśćmi i innymi rzeczami, które mogą wpaść do środka. Pokrywa basenowa, może też poprawić bezpieczeństwo wokół basenu, jest to kluczowe, szczególnie gdy w pobliżu bawią się dzieci.

Jaki kolor pokrywy basenowej wybrać, aby zatrzymywać ciepło na dłużej?

W celu utrzymania ciepła warto zakupić przykrycie w ciemnym kolorze. Powszechnie wiadomo, że promienie słoneczne lgną do takich barw. Będzie to skutkować nagrzewaniem się przestrzeni, która znajduje się między przykryciem basenu, a taflą wody. Dzięki temu temperatura wody zostanie oddzielona od temperatury na zewnątrz. Dodatkowo woda będzie dogrzewana temperaturą pochodzącą z wolnej przestrzeni nad taflą. Wpłynie to pozytywnie na wydłużenie czasu, przez który utrzyma ona ciepło.

Wiele osób pyta również, o przykrywanie basenu po sezonie kąpielowym. Jest to dobre rozwiązanie, gdy ktoś posiada basen na stałe wkopany w ziemię lub obudowany drewnem. W takim wypadku przykrycie pomoże, ale tylko jeśli zadbano o odpowiednią izolację termiczną zabudowy basenu. Należy pamiętać o wypuszczeniu wody, by nie narazić powłoki basenu na kontakt z lodem przy ujemnych temperaturach. Jeżeli jednak posiadany basen, jest basenem wolnostojącym i można go bez problemu rozebrać, to jest to bardziej rekomendowane. Pokrywy i plandeki na basen mają za zadanie chronić przed wychładzaniem się wody. Najlepszą ochroną na zimę jest rozmontowanie basenu i schowanie go w ciepłym i suchym miejscu.

Wyświetleń: 12908