14 lip, 2017

Basen okrągły czy prostokątny - jaki wybrać?

Wysłane Przez: W: Główna kategoria Komentarz: 0 Trafienie: 2654

Bogactwo oferty basenów przydomowych dostępne w tej chwili na rynku potrafi zawiesić możliwość podejmowania decyzji o ich zakupie. Basen okrągły, prostokątny, stelażowy czy rozporowy, składany czy całoroczny? Liczba rodzajów rozwiązań, materiałów i kształtów z jednej strony cieszy, bo pozwala na dobranie odpowiedniego sprzętu niemal do każdej przestrzeni ogródkowej, z drugiej oszałamia, utrudniając tym samym wybór. Zastanówmy się więc przede wszystkim, jakiego rodzaju kształty basenów przydomowych są najbardziej funkcjonalne i sprawdzą się w naszym przypadku.

Basen okrągły

Najczęściej pojawiające się w naszych ogródkach baseny mają okrągłe kształty, niezależnie od tego czy wybieramy konstrukcję stelażową czy też baseny rozporowe. Powodem ich popularności jest przede wszystkim cena. Znacznie tańsze rozwiązanie basenu przydomowego, jakim są baseny rozporowe dostaniemy tylko w kształcie okrągłym, ze względu na zasadę ich napełniania wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne na ścianki basenowe i utrzymujące je w odpowiednim kształcie i twardości. Okrągłe baseny sprzyjają też organizacji domowych imprez. Możliwość zamoczenia się w wodzie w upalny dzień w towarzystwie rodziny czy dobrych przyjaciół jest idealną alternatywą dla tradycyjnych spotkań przy grillu czy ognisku. To, na co musimy zwrócić uwagę, decydując o wyborze okrągłego basenu, jest przestrzeń, jakiego będzie potrzebować ta konstrukcja zajmująca znacznie więcej miejsca niż przydomowe baseny prostokątne. Jeśli tylko znajdziemy w naszym ogródku wystarczającą przestrzeń - nic nie stoi na przeszkodzie wyboru tego typu basenu.

Basen prostokątny

Rzadziej wybierane, ale dające więcej możliwość baseny prostokątne, to dobry wybór przede wszystkim dla osób, którym zależy na aktywnym korzystaniu z tego rodzaju wypoczynku, czyli pływaniu. Baseny prostokątne dają możliwość pływania wzdłuż, są też na ogół większe niż baseny okrągłe, a więc pozwalają faktycznie poczuć w mięśniach ten rodzaj aktywności fizycznej. Atutem basenów prostokątnych, które produkowane są w konstrukcji stelażowej, jest niewątpliwie ich trwałość pozwalając na korzystanie z nich nawet przez kilka lat. Zwróćmy jednak uwagę na fakt, że na sam stelaż będziemy potrzebowali dodatkowego miejsca: poza podanym wymiarem basenu doliczamy około pół metra z każdej strony basenu. Prostokątny kształt łatwiej jednak wpasować nawet w niewielką przestrzeń, można więc zdecydować się na tego typu basen w momencie problematycznego kształtu basenu okrągłego. Wybór należy do nas!