HEWALEX PCWB 5,4 KW POMPA CIEPŁA DO BASENU Wi-Fi
Bezpieczne płatności
Szybka wysyłka
14 dni na zwrot bez podania przyczyny
Kalkulator doboru pompy ciepła w zależności od wielkości basenu:
https://www.hewalex.pl/formularz-doboru-pomp-ciepla-pcwb/?gad_source=1&gclid=EAIaIQobChMIu5qcyr6PhQMVSGGRBR1_uwJFEAAYAiAAEgJc_vD_BwE
HEWALEX PCWB 5,4kW-A
+ Bypass
- Powierzchnia basenu (szacunkowo): 10-25 m²
- Moc grzewcza (wg EN 14511, A27/W26)*: 5,30 kW
- Moc zasilania (EN 14511, A27/W26)*: 0,94 kW
- Efektywność COP (EN 14511, A27/W26)*: 5,64
- Typ sprężarki: rotacyjna
- Rodzaj czynnika chłodniczego: R32
- Napięcie/Częstotliwość zasilania: 230/50 V/Hz
- Wymiary urządzenia: 791/341/574 mm
- Przyłącza wody: 50 mm
- Ciężar netto: 36 kg
- *Dane wg EN 14511 dla punktu pracy A27/W26 (powietrze na wejściu 27°C, woda na wyjściu 26°C).:
W SKŁAD ZESTAWU
WCHODZI:
- POMPA CIEPŁA
- BYPASS do samodzielnego montażu
- TAŚMA TEFLONOWA DO USZCZELNIENIA
- WĄŻ O DŁUGOŚCI 1,5M
- moduł PCWB mWiFi
Pompa ciepła typu powietrze/woda PCWB 5,4kW-A est przewidziana do bezpośredniego podłączenia do obiegu technologicznego wody basenowej. Służy do podgrzewania wody, jak również w razie potrzeby do jej chłodzenia. Pompa ciepła instalowana jest na zewnątrz budynku, a jej budowa pozwala na łatwy demontaż po sezonie użytkowania basenu.
Pompa ciepła może być podłączona tylko i wyłącznie do prawidłowo działającej instalacji elektrycznej. Przewód zasilający powinien być prowadzony bezpośrednio z tablicy rozdzielczej od zabezpieczenia nadprądowego przygotowanego wyłącznie na rzecz pompy ciepła.
Możliwości zastosowania:
Pompy ciepła PCWB znajdują zastosowanie dla sezonowego podgrzewania wody zarówno w basenach prywatnych, jak i publicznych. Zastosowanie pompy ciepła pozwala wydłużyć okres użytkowania basenu zewnętrznego nawet do 5-6 miesięcy w ciągu roku, zapewniając wymaganą temperaturę wody przy niskich kosztach eksploatacji. Pompa ciepła PCWB może być stosowana dla każdego rodzaju basenu, zarówno o konstrukcji masywnej, jak i dla basenu stelażowego, nadmuchiwanego itd.
Niskie koszty przy wysokim komforcie podgrzewania wody basenowej:
Pompy ciepła PCWB korzystając w większej części z energii odnawialnej, zapewniają niskie koszty podgrzewania wody basenowej. Ze względu na niskie temperatury robocze pompy ciepła PCWB uzyskują szczególnie wysoką efektywność pracy. Współczynnik COP sięga wartości 6. Oznacza to, że z 1 kW zużywanej energii elektrycznej wytwarzane jest niemal 6 kW ciepła.
UWAGA: w przypadku pomp ciepła przeznaczonych do podgrzewania wody basenowej nie nadaje się klas efektywności energetycznej, jak w przypadku pomp ciepła służących do ogrzewania budynków lub podgrzewania ciepłej wody użytkowej.
Porównanie kosztów podgrzewania wody basenowej:
Pompa ciepła powietrze/woda typu PCWB zapewnia niskie koszty podgrzewania wody basenowej. Są one wyższe jedynie od kosztów eksploatacji instalacji solarnej, przy czym pompa ciepła zapewnia podwyższony komfort korzystania z basenu ze względu mniejsze uzależnienie od nasłonecznienia. Przykładowo dla basenu zewnętrznego o powierzchni lustra 30 m2 i głębokości do 1,4 m, koszty eksploatacyjne nie powinny przekroczyć w przypadku pompy ciepła 115 zł brutto. Jest to blisko 2,5 razy mniej niż przy zastosowaniu kondensacyjnego kotła gazowego, ponad 3 razy mniej niż przy kotle olejowym i 6 razy mniej niż przy bezpośrednim podgrzewaniu elektrycznym.
Założenia: gaz ziemny GZ50 2,40 zł/m3 (taryfa W-3), olej opałowy 2,40 zł/dm3, energia elektryczna 0,58 zł/kWh (licznik 1-taryfowy G11). Efektywność COP pompy ciepła: 6,0. Czas użytkowania basenu 4 h/dzień, lustro wody przykryte 20 h/dzień, miesiąc letni, bardzo dobre warunki nasłonecznienia, zapotrzebowanie ciepła: 40 kWh/dzień, 1200 kWh/m-ąc.
Schemat instalacji z pompą ciepła typu PCWB:
W większości przypadków zastosowanie pompy ciepła PCWB wymaga minimalnej ingerencji w obiegu wody basenowej. Zastosowane materiały i konstrukcja wymiennika ciepła (skraplacza) umożliwia bezpośredni przepływ wody przez pompę ciepła. Niskie opory przepływu skraplacza w większości przypadków pozwalają wykorzystać istniejącą pompę obiegową. Pompa ciepła zostaje włączona w obieg wody basenowej za urządzeniami filtracyjnymi, a przed dozownikiem środków chemicznych.
Szczegółowy schemat podłączenia pompy ciepła PCWB w układzie wody basenowej:
W istniejącej instalacji pompę ciepła PCWB włącza się pomiędzy filtrem (2), a ewentualnym urządzeniem uzdatniającym wodę (4). Układ należy rozbudować o dwa trójniki i zawór regulujący (brak w zestawie) przepływ pomiędzy nimi (3). W ten sposób powstaje tzw. bypass - obejście - wody basenowej. Przez pompę ciepła przepływa jedynie część wody basenowej (zwykle 20-50%), co pozwala zwiększyć różnicę temperatury na zasilaniu i wyjściu z pompy ciepła, a także zachować istniejącą pompę obiegową (1). Obejście (3) wody basenowej pozwala dodatkowo odłączać pompę ciepła od obiegu wody w trakcie czyszczenia filtra (2), czy też podczas prac konserwacyjnych i serwisowych przy samej pompie ciepła.
Specjalne rozwiązania w budowie pompy ciepła PCWB:
Pompa ciepła PCWB jest jest przystosowana specjalnie do pracy na potrzeby podgrzewania wody basenowej. Zastosowano w nich nowoczesne sprężarki rotacyjne. Specjalną konstrukcję posiada wymiennik ciepła płaszczowo-rurowy wbudowany w pompie ciepła, gdzie czynnik chłodniczy oddaje ciepło bezpośrednio do przepływającej wody basenowej. Ochronę pompy ciepła przed ewentualnym zanikiem przepływu wody zapewnia wbudowany czujnik natężenia przepływu SIKA.
Budowa wymiennika ciepła - skraplacz płaszczowo-rurowy ze stali tytanowej:
Wymiennik płaszczowo-rurowy jest zarazem skraplaczem pompy ciepła, który zapewnia wysoką efektywność przekazywania ciepła. Woda basenowa znajduje się w części płaszczowej o niskich oporach przepływu, a czynnik chłodniczy przepływa przez wężownicę o rozwiniętej powierzchni oddawania ciepła. Wężownica jest wzmacniana uchwytami dla ochrony przed drganiami i turbulencjami przepływającej wody basenowej. Odporność wymiennika na chemiczne oddziaływanie wody basenowej zapewniają zastosowane w budowie wymiennika materiały - stal tytanowa oraz tworzywo PCV.
Wygodny w obsłudze sterownik z możliwością obsługi poprzez aplikację na smartfon:
Sterownik odporny na wpływ warunków zewnętrznych zabudowany jest na pompie ciepła. Do nastaw należą m.in.:
- wybór trybu pracy: AUTOMATYCZNY / GRZANIE / CHŁODZENIE
- przedziały czasowe pracy np. dla 2-strefowych taryf zakupu energii
- nastawa wymaganej temperatury wody basenowej
- sygnalizacja stanów alarmowych, np. braku przepływu wody
Z modułem mWiFi możliwe jest sterowanie i podgląd pracy za pomocą aplikacji na smartfon (aplikacja w jęz. angielskim).
Wygodny i szybki montaż pompy ciepła PCWB bezpośrednio przy basenie:
Pompy ciepła PCWB cechują się niskim poziomem hałasu podczas pracy dzięki zastosowaniu sprężarek rotacyjnych. Dla pomp ciepła najniższej mocy stosowanych zwykle w basenach prywatnych, poziom hałasu wynosi jedynie 46 dB(A), co nie stanowi przeszkody w ich instalowaniu bezpośrednio przy basenie.
Dobór pompy ciepła do basenu:
Dobór pompy ciepła do basenu prywatnego jest przeprowadzany wskaźnikowo w odniesieniu do powierzchni lustra wody w basenie. Pompa ciepła PCWB 5,4kW-A jest szacunkowo przeznaczona dla basenów o powierzchni lustra wody od 10 do 25 m2 (górne wartości dotyczą basenów przykrywanych np. folią lub roletą na czas przerwy w użytkowaniu).
Ogólny bilans potrzeb cieplnych niecki basenowej:
Straty ciepła wody basenowej powstają przede wszystkim na drodze parowania wody z lustra wody (~70%) oraz promieniowania i konwekcji (unoszenia) ciepła. Straty ciepła przez nieckę basenową – wynoszą zwykle około 5% całkowitych strat ciepła. Dodatkowe zapotrzebowanie ciepła wynika z ilości świeżej wody (uzupełnianie i wymiana wody basenowej). W basenach prywatnych potrzeby świeżej wody podczas normalnej eksploatacji są zerowe lub znikome (zwykle ręczne uzupełnianie wody w kilkudniowych odstępach). Świeżą wodę należy z kolei uwzględniać w bilansie basenów publicznych, gdzie ze względów higienicznych, wymaga się wymiany określonej ilości wody basenowej w ciągu doby.
Czynniki wpływające na zapotrzebowanie ciepła dla wody basenowej:
W przypadku basenów zewnętrznych występuje silny wpływ czynników zewnętrznych na zapotrzebowanie ciepła. Należy mieć to uwadze przy doborze i podczas decyzji o wyborze urządzenia grzewczego (np. w razie dylematu czy wybrać pompę ciepła o mniejszej, czy większej mocy grzewczej, gdy z nomogramu wychodzi nam dobór na granicy wyboru jednego dwóch urządzeń). Straty ciepła basenu zależne są w znacznym stopniu od szeregu czynników zewnętrznych, takich jak przed wszystkim: zastosowanie rolety, folii lub innego przykrycia lustra wody (1), osłonięcie ograniczające ruch powietrza nad lustrem wody (2), zacienienie lustra wody przez otaczające basen obiekty (3) oraz zabudowa niecki basenu (wolnostojąca, zagłębiona w gruncie) (4). Szczególnie zalecane jest stosowanie przykrycia lustra wody basenowej (roleta, folia, zadaszenie) na czas nieużytkowania basenu. W ten sposób zmniejsza się nawet kilkakrotnie odparowanie wody z lustra stanowiące główny udział w stratach cieplnych niecki basenowej.
Poglądowy przebieg zmian temperatury wody basenowej w sezonie użytkowania:
Komfortowa temperatura wody w otwartym basenie rekreacyjnym powinna wynosić nie mniej niż 25°C. Zastosowanie podgrzewania wody basenowej podwyższa komfort cieplny i wydłuża czas użytkowania basenu zewnętrznego nawet do 5-6 miesięcy. Instalacja solarna zapewnia najniższe koszty eksploatacji co jest jej ogromną zaletą. Jeśli jednak priorytetem jest zapewnienie wysokiego stabilnego poziomu komfortu przez dłuższy czas, to wybór powinien paść na pompę ciepła wody basenowej.