Kąpiel wolna od komarów - jak się zabezpieczyć w basenie ogrodowym

Nie ma nic przyjemniejszego niż kąpiel w naszym ogrodowym basenie, gdzie dorośli mogą odpocząć od upału, a dzieci wyszaleć się i pobawić. Jednak nie ma też nić bardziej irytującego niż chmara komarów, skutecznie niwecząca nasze próby relaksu w ogrodzie lub na tarasie, gdzie najczęściej znajdują się baseny. Dlatego też w dzisiejszym artykule opowiemy o kilku skutecznych sposobach radzenia sobie z tymi naprzykrzającymi się owadami.

Bariera na skórze — czyli wizyta w aptece

Jeżeli zależy nam przede wszystkim na ochronie naszych dzieci przed bolesnymi i powodującymi swędzenie ugryzieniami, powinniśmy zastosować preparaty mające w swoim składzie substancję o nazwie Ikarydyna. Jest ona bezpieczna dla dzieci, nie powoduje podrażnień skóry, oraz nie jest toksyczna, w wypadku, gdy jej cząsteczki dostaną się do układu oddechowego.

Co ważne, można ją stosować od 6 miesiąca życia, dlatego już nawet kilkumiesięczne dzieci mogą bezpiecznie spędzać letnie dni w ogrodzie, lub w towarzystwie rodziców doświadczać pierwszych kąpieli w czymś większym niż tylko wanienka. Jeżeli szukamy skutecznych preparatów, to w ich składzie powinniśmy znaleźć oprócz wspomnianej już Ikarydyny także takie substancje czynne, jak Citriodiol, czy IR3535. Wszystkie one w odpowiednim stężeniu zapewniają od kilku do kilkudziesięciu godzin ulgi od często agresywnych i licznych o tej porze roku owadów, takich jak właśnie komary, meszki czy też kleszcze.

Walka z komarem u źródła

Komary rozmnażają się w wodach stojących, takie zbiorniki jak oczka wodne czy też baseny stanowią doskonałe wylęgarnie tych insektów. Dlatego też warto dbać o ich czystość, w oczkach wodnych możemy hodować ryby, które wyjedzą wszystkie ewentualne larwy. Natomiast baseny powinny być filtrowane oraz regularnie czyszczone. Na rynku dostępne są także specjalne preparaty zawierające bakterię Bacillus thuringiensis israelensis. Skutecznie zwalczają one larwy komarów, a przy tym są całkowicie bezpieczne dla ludzi, zwierząt domowych oraz ryb.

Rośliny ogrodowe też mogą pomóc

Nasz ogrodowy basen możemy jednocześnie ozdobić oraz chronić przed chmarami komarów, zasadzając w jego sąsiedztwie konkretne rośliny. Za najbardziej skuteczne uważane są: lawenda, komarzyca, oraz kocimiętka. Wydzielają one substancje zapachowe, które dla gryzących owadów są odpychające i miejsca takie omijają one szeroki łukiem. Jak widać sprawdzonych i działających sposobów jest wiele, możliwe jest zatem zabezpieczenie się dość dobrze przed komarami oraz skutkami ich działania. Najlepiej jest stosować kombinacje kilku metod, by uzyskać jak najlepszy wynik i zminimalizować ilość pogryzień.

Zawsze czysty basen

Filtrowanie i czyszczenie wody w basenie, jak już wspomnieliśmy, także może przeciwdziałać pojawieniu się w naszym ogrodzie chmary komarów. Regularna wymiana wody, czyszczenie powierzchni basenu oraz usuwanie wszystkich nieczystości pozostawi go nie tylko krystalicznie czystym, ale także wolnym od działania owadów. Dlatego nawet małe baseny powinny być filtrowane, tak by woda pozostawała w ciągłej cyrkulacji, której komary nie tolerują.

Wyświetleń: 2733